«Будеш, батьку, панувати...»
10 листопада 1838 року помер Іван Петрович Котляревський
Українцям нема великої потреби якось особливо представляти цього національного велета, народженого 9 вересня 1769 року у повітовому, теж відомому кожному українцеві, місті — Полтаві.
Його життя було насичене подіями. З 1796 по 1808 роки перебував на військовій службі у складі Сіверського полку, сформованого з українського козацького полку. Пройшов шлях від кадета цього полку до штабс-капітана армії. Брав участь у російсько-турецькій війні, відзначившись у боях під Бендерами та Ізмаїлом. За відвагу та мужність відзначений кількома нагородами.
Якось Котляревському довелося переправлятися через Дунай. Козаки-запорожці, котрі перевозили його, запитали, чи не він написав «Енеїду». Іван Петрович, усміхнувшись, відповів: «Той самий». Запорожці зраділи: «Так це ти, батьку наш рідний! Іди, батьку, до нас, ми тебе зробимо кошовим».
До слова сказати, І. Котляревський чи не єдиний, хто описав взяття Бендерської фортеці у жовтні 1806 року. Пам’ятник українському письменникові сьогодні прикрашає місто. Відзначився він і при черговій спробі взяття Ізмаїла у грудні того ж року, за що нагороджений орденом Святої Анни III ступеня. Про свою 11-річну службу в армії залишив книжку цікавих нотаток.
Між походами, на перепочинку, І. Котляревський працював над «Енеїдою», не думаючи про її публікацію. Та вона поширювалася серед читачів у рукописних копіях. Без дозволу автора 1808-го поему видав у трьох частинах у Петербурзі один з поціновувачів українського слова, конотопський поміщик М. Парпура. Відтак того ж року повторив це видання книговидавець І. Глазунов. І лише 1809-го поема з’являється друком самого І. Котляревського.
Кажуть, що до створення «Енеїди» його підштовхнуло зруйнування за наказом Катерини II останньої Запорозької Січі 1755 року. Опис мандрів троянців на чолі з Енеєм — це спроба закарбувати у пам’яті українців волелюбність та незламність духу козаків, наших предків, їх рідною мовою. Така величезна праця українською мовою вийшла вперше. Котляревський працював над «Енеїдою» близько 30 років. У ній він зламав усі негласні і гласні заборони, вивів у поемі задовго до Гоголя українців і весь їх світ — історичний, ментальний, побутовий, мовний. Поема, написана живою українською мовою, стала твором на всі часи.
Івана Котляревського називають батьком української літератури. Це підтвердив ще 24-річний Тарас Шевченко, написавши свої славетні рядки:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живі люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!
У 1845 році Т. Шевченко спеціально відвідав Полтаву, щоби вклонитися могилі І. Котляревського, змалював його будинок.
До писання українською мовою «батько» підштовхнув і Григорія Квітку-Основ’яненка (1778—1843), і Євгена Гребінку (1812—1848).
Не міг Іван Котляревський знати, що доля знову виведе його на військову стежку. Коли 1812 року Наполеон напав на Росію, Котляревському доручили формувати
5-й український козачий полк на взір запорізького війська у м. Горошині (поблизу м. Хорола). Полк особливо відзначився у битві під Смоленськом. За участь у війні Іван Петрович був нагороджений медаллю, отримав звання майора, йому було призначено пенсіон у 500 рублів.
110 років тому (12 вересня 1903-го) у Полтаві відкрили пам’ятник І. Котляревському, збудований за народні гроші. Автори — Л. Позен (погруддя) та О. Ширшов (постамент) — від гонорарів відмовилися. Висота монумента — 5,7 метра. На ньому вибиті дві цитати: Івана Котляревського — «Де згода в сімействі, де мир і тишина, щасливі там люде, блаженна сторона» і Тараса Шевченка — «Слава сонцем засіяла: не вмре кобзар, бо навіки його привітала». Ще два написи українською мовою: «Рідний край своєму першому поетові, Іванові Котляревському» та «Збудовано цей пам’ятник 1899 року заходом полтавської городської думи, коштом земляків та прихильників до рідної мови і працею скульптора Леоніда Позена» — влада заборонила.
Вважається, що з відкриття цього пам’ятника почалося відродження української нації.
Підготував
Алім КАРВАЦЬКИЙ.
м. Іллічівськ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206