Переглядів: 933

Сторінка із щоденника Гончара

Є у щоденнику Олеся Гончара така сторінка: «Станіславка (20 км від Дністра). В хатах гарно, стіни розмальовані квітами, печі — півнями, на стінах прикраси — вінки, зв’язані з колосся, соломи, квітів. В одній хаті чудова картина місцевого хлопця: степ і степ. Орел з чорними величезними крилами сидить над степом, крила його займають півстіни, а в кігтях у нього солдат маленький-маленький проти нього. Все чорно, хмуро, тільки червоні бризки від дзьоба до серця солдата. Картина як кошмар, як сон, як велика трагедія людини-воїна».

Запис цей позначено датою 11 квітня 1944 року. Не знали, звісно, тоді у селі, що отой статний красень-сержант, який разом із сотнями бойових побратимів визволяв Станіславку, згодом стане великим письменником. Та й коли став ним, довго ще не знали, що солдатський шлях Олеся Терен­тійовича помічений станіславською віхою. Дізналися вже аж із його «Щоденників», виданих по смерті автора.

Першим звістку про цей запис надіслав місцевій сільській бібліотеці одеський поет, заслужений працівник культури Микола Палієнко, щойно прочитавши «Щоденники» О. Гончара. Все село розворушилося після того листа. Сільрада, школа, клуб, бібліотека стали шукати якісь відомості на цю тему. Віднайшлися люди, родичі яких жили по-сусідству з тим хлопцем-художником. Розповіли, що після війни він поїхав вчитися до художнього училища в Одесу, де й залишився. Кілька картин подарував односельцям, які згодом теж кудись виїхали. Тож, на жаль, нині жодної з тих картин у Станіславці не залишилося.

Аби вшанувати пам’ять великого письменника і визволителя села, завідувачка бібліотеки Валентина Христич вирішила створити меморіальний куточок «Пам’яті Олеся Гончара». Вона написала листа Валентині Данилівні, дружині Олеся Терентійовича. Згодом прийшла від неї посилка з родинними фотографіями, книгами, іншими матеріалами, що стали основою для створення літературно-меморіального куточка при бібліотеці. Листування з Валентиною Данилівною продовжилося, на її запрошення Христич побувала в гостях у Гончарів. Тепер куточок письменника став поповнюватися ще й завдяки участі його доньки Людмили та внучки Лесі. Із книжки «Берегти світло в душі», упорядкованої та ілюстрованої Людмилою Гончар, селяни Станіславки, наприклад, вперше дізналися про роль православної віри у солдатській долі письменника.

Про життя, сім’ю, віру нерідко заходять розмови, коли сільські жінки збираються у бібліотечному клубі «Мальви». До цих тем здебільшого зводяться й зустрічі Валентини Христич з людьми, яким вона носить книжки додому. Багато в селі таких, що вже й ходити далеко не можуть, а книжку просять. «Сядеш коло такої людини, — каже Валентина Іва­нівна, — побалакаєш. А вона іноді запитає таке, на що й відповісти важко. Всі сім’ї, як відомо, щасливі однаково, а нещасні по-своєму. Беру тоді до рук книжки Гончара. Яка проста і вічна мудрість у його словах! Ну, хоча б у цих: «Яким сонцем відвернути вселюдське похолодання? Чи, може, ці зміни в людях лише уявні, може, так завжди було? Зникнення любові означало б зникнення життя». А ось іще: «Образ щастя: квітчастий луг на початку літа, йдемо стежкою до Дніпра. Валя, я, Леся і Бім з нами, потішний, чорненький, мов ягня, пудельок. Лесі тільки й гратися й гратися, вона забігає підскоком у високі трави, відбігає від стежки, — впала, заховалася... І ми з Валею сміємось, на душі легко, ми вдячні небу за цю красу життя, за повноту щастя…»

Додати нічого. Читаймо Гончара.

Олександр ВИНОГРАДІВСЬКИЙ.

Котовський район,

с. Станіславка.

НА ЗНІМКУ: до Т.С. Кременчук із виданням Олеся Гончара завітала В.І. Христич.

Фото автора.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net