Переглядів: 1278

Псоріаз — не заразний. Будьте толерантними

В Україні приблизно півтора мільйона громадян, хворих на псоріаз. Цифра досить відносна, оскільки дуже часто особи, які мають таку проблему зі здоров’ям, намагаються посильно приховати її, тим самим проблеми ніяк не вирішуючи та дозволяючи болячці прогресувати. Осуд та нерозуміння додають моральних страждань людині, яка потерпає фізично. Псоріаз — це пожиттєвий стан, прояви якого можна повністю контролювати, якщо довіритися медикам і навчитися сприймати себе таким, яким ти є.

І хоча псоріаз є незаразною недугою, люди соромляться свого стану. Хто має статки — їде лікуватися в закриті закордонні клініки, хто не має достатньо грошей — йде до цілительок, лікується «з інтернету». Треба ж іти до лікаря, до спеціаліста.

Всесвітньому дню псоріазу (29 жовтня) та національному тижню боротьби з псоріазом була присвячена прес-конференція головного лікаря Одеського обласного шкірно-венерологічного диспансеру, заслуженого лікаря України, кандидата медичних наук, головного позаштатного дерматовенеролога управління охорони здоров’я облдержадміністрації Івана ФУЧИЖИ (на знімку).

На Одещині, розповів лікар, мешкає півтори тисячі осіб, хворих на псоріаз. Загалом на цю недугу страждають від 2 до 5% населення. У світі таких людей понад 200 мільйонів.

Профільний заклад, який очолює Іван Фучижи, надає повний спектр кваліфікованої допомоги пацієнтам, хворим на псоріаз, застосовуючи новітні медичні апарати та протоколи лікування. Йдеться, зокрема, про методи лазерного опромінення та плазмофарезу. Підхід до лікування кожного пацієнта — індивідуальний. Дуже скоро технічний арсенал закладу поповниться новітніми апаратами, розробкою вітчизняних науковців, які сприяють ефективній протидії хворобі. Презентація цієї медичної техніки нещодавно відбулася в Києві.

Іван Фучижи детально розповів про профілактику захворювання, особливу увагу акцентувавши на важливості раннього звернення пацієнта до лікаря, що упереджує розвиток хвороби і скорочує час одужання. Остаточно вилікувати псоріаз неможливо, проте в Україні є всі методики і медичні засоби для лікування псоріазу та полегшення його симптомів. Результатом одужання є усунення клінічних проявів, подовження періоду ремісії та значне полегшення наступного загострення. Хворі, акцентував увагу фахівець, мають дотримуватися всіх без винятку порад лікаря-дерматолога. Шкода, наголосив він, що чимало людей не поінформовані про можливість отримання професійної консультації та високоякісної спеціалізованої медичної допомоги із застосуванням апаратних, медикаментозних методів лікування, бальнеотерапії, психотерапії тощо. Тому національні дні псоріазу в Україні покликані були роз’яснити особливості контролю хвороби та правила догляду за власним тілом.

Псоріаз — один із найпоширеніших хронічних дерматозів в індустріально розвинених країнах, який може уражати людей незалежно від статі та віку. За оцінками експертів, на цю хворобу страждають близько 2% населення планети. Варіанти поширення в різних місцевостях пов’язують із генетичними та кліматичними факторами, шкідливими звичками, станом навколишнього середовища, особливостями харчування. Біологічні чинники також можуть сприяти захворюванню, як-от, стрептококова, вірусна інфекція, емоційна криза, вагітність. Інші причини, зі спостережень, пов’язують із прийомом деяких лікарських препаратів. І все ж, що стає провідним поштовхом для розвитку хвороби — допоки достеменно невідомо.

Псоріаз, розповів Іван Савелійович, характеризується появою на шкірі характерного висипу у вигляді ділянок потовщення (інфільтрації), з почервонінням (еритемою) та лущенням на поверхні елементів висипу. Зазвичай бляшка з’являється на волосистій частині голови чи поверхнях кінцівок, може уражатися й решта ділянок тіла. Часто хвороба вражає нігті, залишаючи на них нарости-борозни жовтого кольору. В деяких хворих розвивається артрит, який без адекватного та своєчасного лікування може призвести до інвалідності.

Локалізація, розміри та інші характеристики елементів висипу можуть змінюватись у досить широких межах. Висип може зовсім не турбувати людину або ж, навпаки, супроводжуватись нестерпним свербежем. Шкіра, уражена псоріатичними бляшками, може тріскатися і кровити, а в окремих випадках ділянки тіла, на яких були висипи, можуть перетворитися на суцільну мокнучу рану, яка гноїтиме, що свідчить про стрімкий, агресивний перебіг захворювання.

При цьому псоріаз не є заразною хворобою, не порушує дітородної функції жінок і ніяк не шкодить вагітності. Одначе хворі на псоріаз страждають не тільки фізично, а й морально, адже такі пацієнти постійно намагаються приховати свою недугу. Зрозуміло, що їм треба просто змінити ставлення до свого захворювання і жити в звичайному ритмі з оптимістичним настроєм.

Те, що рани від псоріазу помітні, трапляється, прирікає хворих на суспільний осуд і неприйняття. Часто-густо сторонні сприймають псоріаз як інфекційне захворювання, той же сифіліс, а відтак намагаються триматися подалі від людини. Хворі на псоріаз розповідають про випадки неприхованого суспільного відкидання, наприклад, коли їх просили залишити басейн, спортзал або перукарню та інші місця загального користування. Відомий випадок із кіно, коли сусіди демонстративно протирали спиртом ручки дверей та кнопку ліфта, до яких торкалася людина, вражена псоріазом, своєю показною гидливістю довівши молодого хлопця до мотузки на шиї.

Найчастіше хворі діти страждають від жорстокості однолітків. Навіть дорослі, батьки школярів, вимагають перевести недужу дитину на індивідуальне домашнє навчання, щоб та, буцімто, не травмувала здорових, повноцінних дітей. Немало випадків суїциду хворих на псоріаз, особливо серед дітей, зацькованих оточуючими.

Іван Фучижи підкреслив, що національні дні боротьби з псоріазом не належать до категорії заходів для вузьких спеціалістів, а є інформативними акціями, спрямованими на поширення обізнаності населення з цієї проблемою. Важливо, сказав, щоб усі, хто вже досить давно хворіє на псоріаз, довідалися, що сьогодні існують методи, які можуть забезпечити комфортне існування з цією хворобою. Люди, які мають негативний досвід лікування, шукають альтернативних шляхів вирішення своєї проблеми — звертаються за допомогою до цілителів, знахарів, представників мережевого маркетингу і, таким чином, лише доводять хворобу до тяжких ускладнень.

В Україні існує 18 спеціалізованих центрів для лікування псоріазу, чотири з яких розташовані в Києві, решта — в регіонах. Переважно, це заклади державної чи комунальної форми власності, також є приватні, які мають необхідне обладнання і на ранніх стадіях захворювання можуть надати дієву допомогу.

Досвідчений лікар дав поради хворим на псоріаз, які є достатньо простими, але ефективними. Зокрема, сказав: приймаючи душ або ванну, користуйтеся не грубою мочалкою, а м’якою губкою чи бавовняною серветкою з краплиною олії для душу, щоб пом’якшити шкіру; не треба використовувати тверде мило для очищення шкіри, адже воно посилює її сухість; надавайте перевагу спеціальним дерматологічним гелям для умивання, які мають гіпоалергенний склад, мінімум компонентів і збалансовану кислотність; після душу важливо нанести на шкіру спеціальний зволожуючий крем-емолієнт: суха шкіра схильна до появи тріщин, а цей факт може тільки загострити процес хвороби; намагайтеся захистити шкіру від порізів та ушкоджень, оскільки вони можуть стати причиною появи нових висипань псоріазу; дуже коротко підстригайте нігті, щоб уникнути ризику травмування шкіри; при лікуванні псоріазу з локалізацією процесу на руках необхідно одягати бавовняні рукавички після нанесення ліків, щоб уникнути їх потрапляння в очі; деякий одяг чи взуття може тиснути чи натирати шкіру, що також здатне спровокувати появу нових висипань, тому вибирайте легкий просторий одяг, бажано з натуральних тканин; тканина зі світлим і змішаним візерунком допоможе закамуфлювати лусочки, які потрапили на одяг; кондиціювання повітря може сушити шкіру, а отже, спровокувати ускладнення хвороби, тож по можливості обмежте час, який ви проводите в приміщенні з кондиціонером і використовуйте креми-емолієнти для додаткового зволоження шкіри; хоча сонячні промені і діють сприятливо на багатьох пацієнтів, намагайтеся не «згорати» на сонці, неодмінно порадьтеся з лікарем про оптимальний режим прийому сонячних ванн; намагайтеся вести здоровий спосіб життя, уникайте зловживання алкоголем, паління і зведіть до мінімуму виникнення стресових ситуацій; у зимовий час неодмінно зволожуйте повітря в приміщенні, де перебуваєте, адже шкіра, як і наші легені, «дихає».

Іван Фучижи закликав людей бути толерантними і терплячими до інших, нагадавши, що від псоріазу не застрахований ніхто з нас: хвороба може вразити людину будь-якого віку і в будь-який момент її життя.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net