Переглядів: 823

Політик не може говорите одне, а робити інше

Питання підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС сьогодні обговорюється як ніколи. От і минулого тижня на цю тему з одеситами спілкувалися члени ініціативної групи «Першого грудня» — почесний ректор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Герой України В’ячеслав Брюховецький, директор Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди Національної академії наук України Мирослав Попович, філософ, громадський діяч, кавалер ордена Свободи Євген Сверстюк, а також Надзвичайний і Повноважний посол, голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. Усі вони зібрались у стінах Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України в рамках проекту «Ідея Європи», де спочатку відповіли на запитання журналістів, а потім зустрілися зі студентами та викладачами вишу.

Перше запитання було адресоване пану Брюховецькому, який нині головує в ініціативній групі. У нього поцікавилися, яких успіхів досягли члени «Першого грудня» за майже трирічний термін існування.

«Результати роботи є, адже сьогодні ми тут, хоча спочатку не дуже нас запрошували на схід і на південь України. Крім того, ми провели багато зустрічей і багато документів напрацювали, зокрема «Хартію вільної людини», яка досить розповсюджена вже в Україні й обговорюється. Зрештою, мета нашої роботи не в тому, щоб організувати якусь партію, якийсь рух, а в тому, щоб людям сказати, що вони повинні бути вільними. От коли люди будуть вільними, тоді не буде питань, чи йти нам у Європу, чи не йти нам у Європу», — була його відповідь. За словами В’ячеслава Брюховецького, Євросоюз не гарантує манну з неба, це буде можливість будувати своє життя, якої сьогодні нема. «Підписання Угоди про асоціацію — це ще не членство в Євросоюзі. Це як студент, який щойно вступив до університету — йому ще складати всі іспити», — зазначив він і додав, що Митний союз у цьому сенсі значно легший шлях. Туди не просто беруть, а тягнуть, притому, що деякі інші члени, зокрема Білорусь, на думку Брюховецького, вже збираються звідти втікати.

Дещо не погодився з порівнянням Європи і вишу Ян Томбінський. Він порівняв Європейський Союз зі студентами: «Нема якихось ходових чудодійних рішень. Але це фантастичний механізм солідарності між тими, які вже в спільності працюють, і фантастичний механізм, як допомагати один іншому в кризових ситуаціях. Політика — це постійна підготовка до кризових часів, і Євросоюз став головною спільною відповіддю на кризові ситуації, яка тільки була вигадана європейцями за всі часи», — зауважив пан посол.

Звісно, у дипломата спитали, чи можна напряму пов’язувати звільнення Юлії Тимошенко з підписанням угоди, а також про його зустріч з ув’язненою. На що він відповів: звільнення екс-прем’єра є не стільки вимогою Євросоюзу, скільки питанням відповідальності української влади за рішення, які були відображені у спільній заяві після саміту «Україна — ЄС» у лютому 2013 року. Посол нагадав, що подолання вибіркового правосуддя — це одна з головних умов для підписання Угоди про асоціацію, і в цьому напрямку вже було зроблено кілька кроків: звільнення в грудні минулого року Юрія Луценка та Валерія Іващенка. Що ж стосується зустрічі з Юлією Тимошенко, яка відбулася за кілька днів до візиту в Одесу, європейський чиновник відмовився розпо­вісти журналістам про її подробиці, пояснивши це тим, що питання екс-прем’єра перебуває в компетенції інших людей. «Місія Кокса — Кваснєвського, яка працюватиме до середини листопада, має необхідні знання і мандат на те, щоб знайти таке рішення щодо питання Юлії Тимошенко, яке відповідатиме тим зобов’язанням, котрі Україна сама взяла на себе», — наголосив він.

У Мирослава Поповича журналісти поцікавилися, чи вірить він в щирість президента, який декларує бажання підписати Угоду про асоціацію.

«Я не знаю настільки президента, щоб читати рухи його очей і бачити по них, чи щиро він говорить. Боюся, що в ряді випадків, незалежно від того, чи щиро говорив, він робить те, чого обіцяв не робити. Тут згадують про справу Тимошенко. Це драматична історія, в якій можна було все зробити «по-європейськи». «По-європейськи» — не означає щиро. Політик ніколи не скаже всієї правди, але він не може говорити одне, а робити інше. Тоді він просто не всидить довго на посаді», — зазначив він. На думку Мирослава Поповича, вступ до Євросоюзу дав би поштовх для зміни якості політики в цілому. «Там теж крадуть, теж беруть хабарі, але якщо зловили — на політикові можна поставити хрест. Я хотів би, щоб і у нас тут було таке життя», — підсумував він.

Наостанок журналісти попросили пана посла прокоментувати успішність виконання Україною умов Євросоюзу, а також розповісти про власне ставлення до проведення референдуму.

«З тих умов, які були поставлені Україні, три були загальні. Перша — це покращення виборчого законодавства (щоб не було подій, як у жовтні минулого року), і зараз у парламенті розглядається проект нового виборчого закону. Друга — це реформування судової системи та прокуратури, і на минулому тижні Венеціанська комісія озвучила свої коментарі до проекту реформування прокуратури. Третя — викорінення так званого вибіркового правосуддя», — зазначив Ян Томбінський. Відтак усі три питання на стадії ви­рішення, що свідчить про певний рух, однак жодне не доведене до кінця. Що ж до референдуму, то пан посол підкреслив, що це один з інструментів демократії, однак не єдиний. В Україні є діючий парламент, який був обраний і реалізує свої програми. Прагнення до європейської інте­грації вперше зустрічається в україн­ському законодавстві в 1998 році і вже 15 років підтверджується українською стратегією, відтак асоціація з Євросоюзом не впливає на суверенність України.

Після спілкування з журналістами всі члени ініціативної групи перемістилися до аудиторії, де відбулося предметніше обговорення українсько-європейських питань. Детальніше про це — в наступному номері «Чорноморських новин».

Людмила ДОБРОВОЛЬСЬКА.

Довідково. Ініціативна група «Першого грудня» — об’єднання, створене в 20-у річницю референдуму за незалежність України провідними представниками національної інтелігенції у відповідь на звернення трьох традиційних українських церков (Української православної церкви Московського патріархату, Української православної церкви Київського патріархату та Української греко-католицької церкви). В основу програмних документів закладена декларація, яка містить базові принципи для об’єд­нання українського народу, і Хартія вільної людини про життєві орієнтири для суспільства.

НА ЗНІМКУ: (зліва направо): директор ОРІДУ Микола Іжа, голова Представництва ЄС в Україні ЄС в Україні Ян Томбінський, члени ініціативної групи «Першого грудня» Євген Сверстюк та В’ячеслав Брюховецький під час спілкування з пресою.

Фото з сайта інституту — http://www.oridu.odessa.ua.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net