Поповнення Музею контрабанди
Єдиний в Україні одеський приватний Музей контрабанди, розташований у підвалі будинку на Катериненській, 6, цими днями приймав поповнення своєї незвичної колекції. У присутності великої кількості журналістів Сергій Стеблиненко, нащадок одного з майстрів, що працювали в місцевих катакомбах, подарував музеєві інструменти свого діда, Івана Тимофійовича Тюпи. З допомогою двох пил, поздовжньої і поперечної, в глибинах Одеси та її передмість видобували камінь-черепашник, який ішов на будівництво.
«Ці пили я знайшов два роки тому, коли почав реконструювати будинок, який мені дістався від предків, — вони жили під Одесою з 1860 року. Там, на горищі, я і знайшов ці дві пилки», — розповів Сергій Стеблиненко.
Хоча, на перший погляд, видобуток черепашнику безпосередньо не стосується контрабанди, однак катакомби, які виникали в результаті цього видобутку, зіграли величезну роль у розвитку цього виду підпільного бізнесу в нашому місті. Через катакомби, минаючи митницю, проносили з порту і морського узбережжя в Одесу закордонні товари. Через них намагалися перетинати митний кордон у період порто-франко. У катакомбах контрабандний товар зберігався і через них невеликими партіями таємно заносився в магазини. «Саме катакомби активно використовувалися протягом більше 50 років для перекидання контрабанди. Не було б катакомб — не було б такого потоку контрабанди, який сягав 90% від загального обсягу вантажопотоку, що надходив у порт», — сказав, приймаючи подарунок, творець і власник музею Олександр Отдєльнов. Тож пили, які послужили справі розширення мережі катакомб під Одесою, з повним правом займуть своє місце в музеї.
Олександр Отдєльнов висловив також сподівання, що одесити підтримають ініціативу Сергія Стеблиненка: уважно подивляться на старі речі в своїх квартирах і будинках, не кажучи вже про підвали, комори та горища, й, можливо, знайдуть щось таке, що має відношення до цього «славного» виду бізнесу в Одесі. Музей з радістю прийме будь-який експонат на цю тему й обов’язково вкаже ім’я дарувальника у супровідному тексті.
У музеї зараз представлено 150 експонатів, які розташовані в чотирьох залах. Кожна річ має свою реальну історію, хоча доводиться використовувати копії. «За законодавством ми не можемо експонувати ті предмети, які є речовими доказами у матеріалах кримінальних справ. Такі предмети зберігаються в архівах. Ми ж робимо повністю ідентичні копії», — пояснив Олександр Отдєльнов.
Тут можна побачити блюда і тарілки з героїну, схованки з кокаїном у палубних дошках, двері автомобіля, в які замурували півтисячі сигаретних пачок, наркотики в хлібинах, протигазах та іграшках, діаманти в підборах жіночих туфель та авторучках і ще багато чого з того, що доводилося виявляти одеським митникам.
Однією з новинок експозиції став макет не так давно виявленого майже 700-метрового(!) тунелю між українським селом під Ужгородом і селом у Словаччині. У цьому «підкордонному метро» ходили 15 вагонеток, які перевозили ящики з цигарками. Автор макета — Сергій Торпиль. У планах музею створення і макета одеських катакомб.
Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206