Переглядів: 826

На словах захищаємо, а насправді — руйнуємо

Такий мимовільний висновок напрошується після недавньої прес-конференції начальника управління охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації Наталії Штербуль. Причому, як це не дивно, головною перешкодою на шляху збереження історичних пам’яток, виявляється, є влада — як місцева, там, де розташовані ці об’єкти, так і центральна.

Що стосується першої, то, зокрема, досі не припиняється конфлікт між Білгород-Дністровською міською радою та КП «Фортеця», яке опікується збереженням і розвитком туристичної привабливості Аккерманської фортеці. Справа в тому, що міськрада не видає державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, на якій розташована пам’ятка археології «Городище Тіра, Білгород», а це, за словами Наталії Штербуль, гальмує проведення всіх необхідних робіт, спрямованих на перетворення історичної пам’ятки на центр культурного відпочинку й туризму.

Що ж до влади центральної, то відсутність фінансування з держбюджету не дозволяє приступити до реалізації підготовленого ще торік проекту першочергових протиаварійно-реставраційних заходів щодо запобігання обвалення споруд північно-західної частини Аккерманської твердині. Цей проект був погоджений з Міністерством культури. Його бюджет, з урахуванням висновків філії «Укрдержбудекспертизи» в Одеській області, передбачає виділення 19164,254 тисячі гривень. Управління, запевнила Наталія Штербуль, продовжує роботу з пошуку та залучення коштів вітчизняних та іноземних інвесторів для фінансування реалізації проекту, але без державної допомоги не обійтися. А тим часом північно-західна стіна фортеці, що виходить до лиману, втрачає під собою землю в результаті дії хвиль і може обвалитися в будь-який момент.

Розгорається новий скандал і на іншому краї Одещини — в Ізмаїлі. Там міська влада організувала роботи, які остаточно знищують всі сліди Ізмаїльської фортеці. Як розповіла Наталія Штербуль, управління охорони об’єктів культурної спадщини ОДА у зв’язку з ситуацією, що склалася в Ізмаїльській фортеці, звернулося в регіональну прокуратуру. Наглядове відомство, пояснила вона, просять перевірити законність проведення земельних та інших робіт на території фортеці — пам’ятки археології та історії місцевого значення, а також притягнути до відповідальності винних у порушенні законодавства.

А почалося все з начебто добрих намірів Ізмаїльської мерії. Місцева влада ухвалила план-схему благоустрою мікрорайону «Фортеця» і вирішила створити дендропарк, визначивши для цього земельну ділянку площею близько 1,8 гектара в межах вулиці Матроської, поряд з чоловічим монастирем (колишній монастирський сад). З кінця серпня із застосуванням спе­ціальної техніки звідси вивозили сміття та побутові відходи, а також насипали землю, готуючи територію під висадження дерев. Цей процес викликав протести громадськості, стурбованої долею фортеці, а управ­ління охорони об’єктів культурної спадщини ОДА звернулося до міського голови Ізмаїла з попередженням про те, що під час робіт може бути порушений культурний шар пам’ятки, і їх слід припинити. Однак належної реакції не було — всупереч вимогам роботи продовжилися.

Тим часом, як пояснила Наталія Штербуль, відповідно до законодавства, спеціально уповноваженим органом охорони культурної спадщини в Ізмаїлі є міська рада. Саме місцева влада зобов’язана припиняти будь-яку діяльність, що створює загрозу пам’ятці, порушує закон, державні стандарти, норми і правила. Серед цих норм — обов’язкове узгодження будь-яких робіт (земляних, будівельних, ландшафтних, архітектурних, меліоративних тощо) на території па­м’ятки з регіональним управлінням охорони культурної спадщини, отримання відповідного дозволу, причому після обов’язкового проведення археологічних досліджень. Будь-якому втручанню повинні передувати ретельні археологічні дослідження, а проведення робіт здійснюватися під наглядом фахівця-археолога. Ці вимоги закону також були проігноровані.

Зараз співробітники регіонального управління безпосередньо на місці з’ясовують розмір шкоди, завданої під час робіт залишкам Ізмаїльської фортеці.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net