Переглядів: 763

За Херсонесом — Бахчисарай

Наприкінці вересня Херсонес Таврійський офіційно отримав сертифікат Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Як повідомляли «Чорноморські новини», цей статус Херсонесові було присвоєно 23 червня на 37-й сесії комітету ЮНЕСКО, яка проходила у Камбоджі.

Під час урочистостей з нагоди вручення сертифіката керівник відділу економічного співробітництва, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні Хосе Роман Леон Лора зазначив: «Той факт, що Херсонес віднині значитиметься у списку Світової спадщини, означає не лише те, що він опиниться на світовій карті культурної скарбниці та туризму. Це також є ключовим фактором покращення загального підходу до управління культурною спадщиною в Україні загалом і в Криму зокрема». За його словами, внесення до престижного реєстру передбачає чіткі зобов’язання для центральної та регіональної влади. «Ця номінація, активно підтримувана Євросоюзом, — це честь та виклик для української влади», — наголосив пан Леон Лора.

У свою чергу, заступник міністра культури України Віктор Балюрко  нагадав, що у червні «на історичній для України 37-й сесії ЮНЕСКО» до списку Всесвітньої спадщини були внесені відразу два об’єкти — це дерев’яні церкви Карпат і Херсонес Таврійський (місто Херсонес та його хора). Він підкреслив, що такого високого статусу з 1990 року на території України удостоєні тільки 7 об’єктів: це Софійський собор і пов’язані з ним монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра, історичний центр Львова, пункти геодезичної дуги Струве, букові ліси Карпат та резиденція буковинських митрополитів.

«Підсумком багаторічних зусиль великої групи людей» назвав включення Херсонеського городища і п’яти ділянок хори до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО генеральний директор заповідника Леонід Жунько, додавши, що Херсонес перебував у попередньому списку номінантів з 1989 року.

Отож, для повноцінного включення до списку ЮНЕСКО знадобилося понад два десятиліття. Зміні статусу передувала масштабна підготовка за участю місцевої команди та фахівців проектів ЄС. Зокрема, повідомляють у Представництві ЄС в Україні, у рамках проектів «Дослідження для популяризації культурної спадщини в Криму» та «Підтримка і диверсифікація кримського туризму» було надано консультації з підготовки досьє для номінації та плану управління, потрібних для успішної подачі заявки в ЮНЕСКО.

Європейський Союз, який активно підтримує охорону культурної спадщини АР Крим із 2011 року,  й надалі підтримуватиме «Херсонес Таврійський». Відповідно до рекомендацій Міжнародної ради з питань пам’ятників та видатних місць, сьогодні здійснюються підготовчі роботи щодо майбутнього розширення території пам’ятки — через приєднання до неї значної частини хори Таврійського Херсонесу на Тарханкутському пів­острові.

А ще у представництві запевняють, що ЄС також підтримуватиме Україну в номінуванні наступної за­пропонованої пам’ятки — «Історичне середовище Бахчисараю — столиці Кримського ханату». Відповідно до дорожньої карти, розробленої експертами ЄС, для досягнення мети необхідно провести значний обсяг робіт. Очікується, що номінація буде оцінена під час 39-ї сесії комітету Всесвітньої спадщини, запланованої на середину 2015 року.

У церемонії вручення Херсонесові сертифіката Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО брав участь і координатор об’єднаної ініціативи Євросоюзу по АРК та Севастополю Енцо Даміані. А це, без сумніву, засвідчує зацікавленість європейців у збереженні українських архітектурних та історичних пам’яток.

Олег СОКІЛ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net