Через кордон з... буклетом
Перетин кордону, навіть для добропорядної людини, — завжди стрес. Звичайні прогалини у знаннях про правила перетину можуть, як мінімум, затримати в дорозі, а можуть і навіть повернути додому.
Самі прикордонники розповідають: найчастіші порушення відбуваються якраз через незнання законів про перетин кордону з неповнолітніми, перевезення сільськогосподарської продукції, тютюну, алкоголю тощо. І хоча інформації на цю тему в Інтернеті вдосталь, на офіційних сайтах, зокрема, вона досить розпорошена і викладена не всім зрозумілою юридичною мовою.
Місія Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM) спільно з правоохоронними органами нашої та сусідньої країн вирішили на допомогу потенційним порушникам видати буклет «Перетин молдовсько-українського кордону: що вам потрібно знати». Презентація буклета відбулася, як уже повідомляли «ЧН» у попередньому номері, на Вінниччині, в міжнародному пункті пропуску автомобільного сполучення «Могилів-Подільський — Отач».
На одному боці видання можна знайти інформацію про Україну, на іншому — про Молдову. Розповідається в буклеті не лише про необхідні документи та вимоги до пішоходів і різних видів транспорту, а й про правила поведінки в країнах (зокрема про обмеження у вживанні алкоголю в громадських місцях та заборону паління). Тут є інформація, що робити в разі втрати документів, вказані важливі контакти, як-от телефони «швидкої», прикордонної служби тощо. Всього випущено 30 тисяч буклетів українською, молдовською, російською та англійською мовами. Поширюватимуть їх безпосередньо на пунктах перетину вздовж українсько-молдовського кордону доти, доки не зміниться законодавство. Щойно інформація в буклеті застаріє, представники EUBAM обіцяють підготувати нові, не менш зрозумілі та інформативні.
«Інформування людей, що перетинають кордон, — важлива умова для підвищення якості послуг, які можна отримати на кордоні. У цьому буклеті, на нашу думку, зібрана вся необхідна інформація для звичайних громадян і представників бізнесу. Ми збирали та готували її впродовж кількох місяців і зараз впевнені: буклет справді буде корисним. Взагалі, надання інформації людям — це хороша практика в сфері демократії, адже не можна очікувати від людей дотримання законів, якщо вони вчасно і в доступній формі не були проінформовані. Також, завдяки поінформованості, людина знає, що очікуватиме її під час перетину кордону. Ну і врешті, коли мандрівник володіє повною інформацією про правила перетину кордону, це також може допомогти уникнути проявів корупції, оскільки посадова особа не зможе використовувати незнання людини на свою користь», — зазначив під час презентації представник місії EUBAM Ронан Гоггін.
Прикордонники також визнали корисність буклета: по-перше, він розрахований на попередження найрозповсюдженіших порушень; по-друге, викладений усім зрозумілою, простою мовою; по-третє, його можна завжди мати при собі як пам’ятку або ж віддати тому, хто лише збирається за кордон.
Окремо представники прикордонних служб наголосили на важливості завчасного інформування людей та роботу, яку ведуть у цьому напрямку. Так, у всіх служб є сайти, наповнені необхідною інформацією, новинами, навчальними відео тощо. Крім того, в рамках інформування населення державна прикордонна служба постійно оновлює в Інтернеті інформацію про черги на тих чи інших пунктах пропуску, що дає можливість оминути черги. Корисні нововведення з’явилися і для туристичних фірм. Скажімо, вони завчасно можуть подати інформацію про подорожуючу групу та приблизний час перетину кордону, а це значно прискорює оформлення.
Презентація буклета «Перетин молдовсько-українського кордону: що вам потрібно знати» стала приємною несподіванкою для всіх, хто проходив та проїжджав межу двох держав у цей день. «Не часто прикордонники тебе зустрічають з повітряними кульками», — посміхнувся житель Отачі Іван. «У мене рідня тут, в Могилеві, тому ходжу туди-сюди часто. Правила знаю, але не всі, звісно. А в буклеті, бачу, корисна інформація. І написано коротко, не треба вишукувати довго. Я б навіть кілька взяв таких буклетів — роздам знайомим, кому потрібно», — попросив Іван, й отримав кілька примірників, а на додачу — кульки й прапорці. Якщо підсумовувати, то всі на кордоні із задоволенням брали буклети, більше того, дехто просив по кілька — для родичів, друзів, знайомих. Люди сходилися в думці, що Інтернет — справа хороша, однак не кожен вміє ним користуватися. Та й знайти необхідну інформацію на великих ресурсах буває важко. А з друкованим буклетом якось простіше, і він завжди може бути при собі.
Своєрідним святом стала презентація буклета і для… службових собак. Не щодня їм випадає можливість продемонструвати свої пошукові здібності, ще й на камери кількох країн. Всі вони по черзі оперативно відшукали закладену у вантажівку марихуану і, задоволені собою, пішли відпочивати. «У кожного із собак є улюблена іграшка. Ще на тренуваннях їх пов’язували з різноманітними запахами (спирту, наркотиків, зброї тощо), і тепер пес знає: якщо знайде подібний запах, отримає улюблену іграшку. Пес також реагує на сильні невідомі запахи, зокрема може вказати на те, що у машині тече тосол, і таким чином допомогти водієві. На кожні 20 хвилин роботи 15 хвилин собака відпочиває, їсть, грається — такий у них графік. Більше для такої роботи підходять лабрадори, вівчарки, кокер-спанієлі та кокс-тер’єри. Вівчарка — взагалі універсальна порода, що ж до інших, то це — чутливі мисливці, які з легкістю винюхують найрізноманітніші речовини», — розповів інспектор-кінолог Валерій Кучмир.
З кожним роком потік людей через кордон збільшується, відтак «застої» та черги спостерігаються частіше. Зокрема, пропускна спроможність у міжнародному пункті пропуску автомобільного сполучення «Могилів-Подільський — Отач» для транспорту відповідає сучасними реаліям «впритул», а для пішоходів — не відповідає взагалі. Розрахований він на 4 тисячі осіб, а проходить 7 тисяч і більше. Подібна ситуація на багатьох пунктах пропуску, тож іде постійна робота з вдосконалення, розширення пунктів та просвітництва людей. Якщо такі буклети хоча б частково здатні прискорити процес пропуску і полегшити його — це стане великою перемогою для Місії Європейського Союзу з прикордонної допомоги, для самих прикордонників, і, що найважливіше, для всіх, хто перетинає кордон.
Людмила ДОБРОВОЛЬСЬКА.
Одеса — Могилів-Подільський — Одеса.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206