Переглядів: 854

Добрий слід на землі

Багато хто з одеситів ще пам’ятає Олексія Євгеновича Данченка (на знімку), який із середини п’ятдесятих років минулого сторіччя понад півтора десятиліття очолював Чорноморське морське пароплавство. У жовтні минає тридцять років від дня смерті цього прекрасного фахівця й організатора. Але справи, звершені за життя, й по сьогодні з нами.

До середини 1950-х на одеському рейді постійними стали скупчення суден, для яких уже бракувало пропуск­ної спроможності торговельного порту. Назріла необхідність створення нових виробничих потужностей. Саме завдяки наполегливості Олексія Данченка 30 грудня 1956 року уряд то­дішньої величезної країни дав дозвіл на використання території довкола Сухого лиману для потреб торгового флоту і перевалювання вантажів. Через рік тут почали будувати порт.

У той період Олексія Євгеновича тут можна було бачити чи не щодня. Трохи більше півроку знадобилося для спорудження першого 150-метрового причалу з чотирма портальними кранами. А ще через півроку відбулося урочисте відкриття нового порту «Сухий лиман». Минуло два роки і вантажообіг збудованого морського підприємства виріс до 2,6 мільйона тонн. Початок 1960-х ознаменувався присвоєнням уже самостійному порту першої категорії. Відтоді він носить нинішню назву — Іллічівський.

Тим часом Олексій Євгенович не залишав поза увагою інші гавані. У його підпорядкуванні — два десятки портів: від Одеси до Батумі, Чорноморсько-Азовський басейн, суднобудівні та судноремонтні заводи, величезне житлове будівництво. Тоді ж була облаштована Міжрейсова база моряків, зведені готелі, табори відпочинку для працівників морської галузі та їхніх дітей. З ініціативи Данченка будували Білгород-Дністровський порт, пізніше — порт «Южний». Під його рукою працювала шоста у світі суднохідна компанія — за кількістю суден і їх тоннажем.

У 1972-у 68-літнього Олексія Данченка, Героя Соціалістичної Праці, з почестями провели на пенсію. І залишився чоловік без улюбленої справи. Власної дачі не мав, завжди відпочивав на Міжрейсовій базі. Часто сідав у авто і їхав до Іллічівська помилуватися своїм творінням, яке стрімко розвивалося. Пенсіонером Олексій Євгенович пробув близько одинадцяти років. 1 жовтня 1983-го не стало легендарного «діда», як називали його моряки.

Лише спогади залишилися від славного минулого ЧМП. Але працює й розростається місто Іллічівськ, народжене разом з портом. Прекрасний слід на землі.

Інна ВАСИЛЬКОВА.
м. Іллічівськ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net