Переглядів: 1430

Андорра — країна довгожителів

Згідно з дослідженням, проведеним національними центрами з контролю та профілактики захворювань, народжені в 2005 році американці проживуть у середньому 77,9 року. За минуле століття ця цифра збільшилася більше ніж на тридцять років (дані за 1900-й показували вік 47,3 року). І хоча такий приріст може здаватися значним, США не входять навіть до топ-20 країн щодо очікуваної тривалості життя, а посідають лише 42-е місце, повідомляє unrealis.ru.

За очікуваною тривалістю життя уже давно лідирують жителі Окінави (острів у Японії), де на 100000 населення в середньому припадає 34,7 осіб старше 100 років. Бажання прожити не менше, ніж японці, призвело до появи в інших країнах спеціальних дієт, максимально наближених до того, що вживають на Окінаві. Але навіть маючи у своєму складі регіон з найбільшою середньою трива­лістю життя в світі, Японія лише другому місці у списку з показником 82 роки.

То кому ж належить перше місце? Це невелика європейська країна Андорра. Жителі цієї гірської держави, розташованої у Піренеях між Францією та Іспанією, живуть у середньому 83,5 року. Чому саме вони? І взагалі, як порахувати наперед, скільки проживуть люди?

Андорра, площу якої можна порівняти з Варшавою (столицею Польщі), є батьківщиною для 72000 осіб. Заснована держава в 1278 році, але до 1993-го управлялася спільно Іспанією і Францією. Андорра була бідною державою аж до Другої світової війни, після якої стала всесвітньо відомим гірськолижним курортом. Зараз ВВП цієї країни становить приблизно 2,77 мільярда доларів США на рік. Втім, стабільна економіка і достаток не гарантують довшого життя. ВВП на душу населення у США на п’ять тисяч доларів більший, ніж в Андоррі, але різниця між першим і сорок другим місцем у списку більш ніж помітна.

Як же дізнатися, наскільки довгою буде життя нового покоління людей? Для цього дослідники аналізують свідоцтва про смерть. У поєднанні з даними перепису населення статистика смертей дає можливість обчислити очікувану тривалість життя. При аналізі даних враховуються також раса, стать, вік, причини смерті тощо, і це дозволяє робити більш гнучкі вибірки за різними критеріями й отримувати середню тривалість життя для окремо взятої соціальної групи.

Очікувана тривалість життя — чиста статистика, але які фактори впливають на цю статистику? Як і слід було очікувати в такому складному питанні, як людське життя, подібних факторів дуже багато.

Наприклад, серйозний вплив на очікувану тривалість життя має поширення хвороб серед населення. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2005 році 38% населення Свазіленду (Африка) були заражені ВІЛ/СНІД. Звичайно, не тільки це вплинуло на показники очікуваної тривалості життя у країні (38 років для чоловіків і 37 — для жінок), але й недооцінювати внесок таких серйозних захворювань у загальну картину не можна. В Андоррі на СНІД хворіє... 0% населення.

Крім широкого поширення ВІЛ, варто відзначити і те, що в Свазіленді дуже погано розвинена система охорони здоров’я і багато жителів країни не отримують медичну допомогу вчасно. Відбувається це, зокрема, і через злидні (69% населення країни живе за межею бідності).

Ускладнює ситуацію антисанітарія і брак чистої питної води. Лише 87% населення у містах і 42% населення сільської місцевості у Свазіленді мають доступ до чистої води. Ті ж показники в Андоррі дорівнюють 100%. І тут варто звернути увагу на ще один фактор: в Андоррі забезпечити жителів питною водою набагато простіше через невеликі розмірів країни та чисельність населення. З тієї ж причини на відповідну інфраструктуру країна витратить менше грошей, ніж Свазіленд.

Рівень освіти також є чинником, що впливає на очікувану тривалість життя населення. У Свазіленді володіють грамотою лише 81% понад мільйонного населення, в Андоррі цей показник дорівнює 100%. Також в Андоррі стовідсоткова зайнятість населення, відтак у країні практично відсутні безробітні.

Отже, підсумуємо. Країна з найбільшою очікуваною тривалістю життя людей — ефективна, мала і багата. Її населення має доступ до чистої питної води, хороші санітарні умови та систему охорони здоров’я. Але є, як мінімум, ще один фактор, який суттєво впливає на тривалість життя в Андоррі: населенню не треба хвилюватися про природні катастрофи, адже єдина небезпека в країні — лавини.

До речі. За прогнозом ЦРУ, зробленим у 2009 році, українці, народжені у 2011-у, житимуть у середньому 68,25 року (чоловіки — 62,37, жінки — 74,5). За цим показником із 223 країн наша держава посідає лише 150-е місце. Наші найближчі сусіди, відповідно, мають такі прогнозні показники: Росія — 142-е місце (середня очікувана тривалість життя — 70,3 року); Білорусь — 141-е (70,63); Молдова — 136-е (70,8); Румунія — 117-е (72,45); Болгарія — 111-е (73,09); Угорщина — 106-е (73,44); Польща — 75-е (76,28); Грузія — 62-е (76,62). На перше місце за очікуваною тривалістю життя землян, народжених у 2011-у, за даними ЦРУ, вийде, потіснивши Андорру, Макао. Громадяни цього особливого адміні­стративного району Китаю житимуть у середньому 84,36 року. А на останньому, 223-у, залишиться Свазіленд, жителям якого відміряно у середньому 31,88 року.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net