Переглядів: 1510

Щоб дитина мала хороший зір

Сьогодні хвороби зору у дітей посідають третє місце в переліку всіх дитячих захворювань і четверте — серед патологій, які призводять до інвалідності. Інвалідами по зору у нас на Одещині визнано майже 500 неповнолітніх. Йдеться переважно про вроджену сліпоту, однак хвороби зору, які призвели до інвалідності, є й набутими.

Як зберегти дитині хороший зір на довгі роки — стало темою прес-конференції головного поза­штатного дитячого офтальмолога управління охорони здоров’я облдержадміністрації Оксани БРУНЧЕНКО.

Щоб дитина мала добрий зір, основи якого закладаються вже під час першого триместру вагітності, сказала лікарка, майбутня мати мусить своєчасно проходити належне обстеження (при потребі — лікування), повністю відмовитися від куріння, алкоголю, повноцінно харчуватися, забувши про обмеження та дієти, які часто жінки самі собі й призначають.

Сучасні батьки починають навчати дітей читати, рахувати й малювати з трирічного віку, а вже до п’яти років у таких знайок часто розвивається короткозорість, яка загрожує дитині погіршенням якості її життя. Та й окуляри з товстими скельцями ще нікого не прикрашали.

Короткозорість — це прогресуюче захворювання, яке у маленьких дітей простежується дуже рідко, частіше воно розвивається у школярів. При короткозорості дитина починає погано бачити віддалені об’єкти, а ось близькі бачить добре, не примружуючись. Розвивається короткозорість до 20 років. На жаль, цілком вилікувати хворобу без хірургічного втручання не можна, її можна тільки коригувати, дбаючи про те, щоб якомога раніше призупинити процес розвитку.

Розвитку короткозорості у маленьких дітей сприяє тривалий перегляд мультфільмів, телепередач, захоплення комп’ютерними іграми. В результаті всіх цих факторів іноді короткозорість прогресує у малюків настільки швидко, що може призвести до серйозних ускладнень.

У більшості дітей зір починає стрімко падати з моменту посилення навантаження на очі. Якщо ра­ніше це було характерно для учнів старших класів, потім середніх і навіть молодших, то нині що з роком більшає дітей п’ятирічного віку, які вже мають проблеми із зором.

Посилення навантаження на очі (а окрім уроків, читання книжок і виконання шкільних завдань, діти, як правило, щодня користуються мобільними телефонами, гаджетами, дивляться телевізор, перебувають у приміщеннях зі штучним освітленням, ведуть малорухливий спосіб життя) призводить до різкого примноження тих, хто страждає короткозорістю.

Починати профілактику короткозорості, наголосила Оксана Брунченко, потрібно практично з ранньо­го дитинства. Вже на другому тижні життя малюк починає фіксувати свій погляд на предметах, а на другому місяці у нього формується свідомий погляд. Для нормального розвитку зору ліжечко треба поставити у найсвітлішому місці кімнати. Брязкальця слід купувати зеленого, червоного і помаранчевого кольорів. Над ліжечком маляти вони повинні висіти на відстані не менше 30 см.

Для уникнення погіршення зору дитини, особливо школяра, орга­нізуйте йому правильний режим дня і харчування. Дитина обов’язково має багато рухатися, найкраще записати її до спортивної секції, для тренування зору годяться такі види спорту, як плавання, бадмінтон, теніс, волейбол та футбол. Ігри з м’ячем, який рухається, розвивають фокусування внутрішньоочних м’язів.

Дуже важливо для зору, щоб дитина (та й доросла людина також) добре висипалася. Робоче місце учня — це його зручна парта в школі, вдома — стіл, за якими він навчається, робить домашнє завдання, мають бути підібрані відповідно до його зросту, що забезпечить правильне положення тіла та відстань від очей до зошита або підручника — не ближче ніж 40 см. Крім того, завдання дорослих навчити дитину правильно сидіти за своїм робочим місцем, не горблячись і не викручуючи спини. Правильним вважається таке положення тіла, коли учень сидить глибоко на стільці, попереком опираючись на його спинку, тримає рівно корпус і голову, стопи його ніг опираються на підлогу. Робоче місце школяра має бути добре освітленим.

До порушення зору може призвести і нестача в організмі вітаміну А, який міститься у продуктах жовтого, червоного та помаранчевого кольорів (у моркві, гарбузі, персиках, абрикосах, помідорах), а також у печінці, курячих яйцях, у свіжому вершковому маслі, в молоці.

Від бактеріальних захворювань очей (наприклад, кон’юнктивіту) вбережуть елементарні правила дотримання особистої гігієни: привчіть дитину не терти очі брудними руками, а при необхідності використовувати чисті рушники, носовички, серветки. І тільки свої, чужих не чіпати.

Крім цього, батьки повинні пояснити дітям користь тренування м’язів очей за допомогою дуже простих вправ, як-от: кілька разів із силою заплющити, а потім відкрити очі; повертати ними спочатку за годинниковою, а потім проти годинникової стрілки; сфокусувати зір на віддаленому предметі, після чого близько до очей піднести палець і зосередити зір на ньому; кілька разів по черзі подивитися вгору, вниз, вліво, вправо. Такі вправи корисні і дорослим, особливо тим, хто по кілька годин на день сидить перед монітором чи перед екраном телевізора. Їх варто робити регулярно протягом дня, а при скаргах дитини на часту втому очей, відчуття дискомфорту, різі в очах потрібно негайно звертатися до офтальмолога.

І не зайвим буде, наголосила фахівець, бодай раз на рік перевірити зір дитини, якщо навіть вона і не скаржиться. Для профілактики.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net