Переглядів: 810

Джаз на схилі одеського літа

Для нас це вже звичне, а для гостей міста літня Одеса відкривається ніби музичним пуделком, і то щораз іншого, та ще й живого, звучання.

Он звучать оркестри на Думській та в Міськсаду, на Театральній, у Філармонії… А онде молодий бандурист на Приморському бульварі причаровує пасажирів круїзного лайнера, щойно ошвар­тованого до одного з причалів.

А чи може бандура грати джаз? Таке несподіване запитання пролунало на пресовій конференції з нагоди вже третього Міжнародного джазового фестивалю в Одесі. На це відомий у світі джазовий музикант Юрій Кузнецов, директор фестивалю, відповів так:

— Бандура є глибоким інструментом української національної культури, але його важко використати у джазі, так само, як і сопілку. І передовсім з технічного боку це не є можливим. Але цікаві вкраплення звучання бандури у джазовій музиці можуть бути.

Безперечно, можуть, що й доводять бандуристи-віртуози. Як нинішні, так і давніші: на Західній Україні джаз грали, слухали й танцювали під його музику, пристосовуючи до нього народні інструменти, одразу ж по його народженню. Та не об тім річ.

Цьогоріч, як і в попередні роки, Одеса на чотири дні стане столицею джазу. Нинішній джазовий фестиваль на схилі одеського літа розпочнеться у Міському саду 19 вересня о 18.30. Це буде гарний концерт на свіжому повітрі для всіх, хто під ту пору опиниться у тій частині міста, де завжди — свято, себто на Дерибасівській. І відкриють фестиваль саме українські музиканти. А разом з ними — квінтет з Придністров’я. Подібно як розквітла акація своїми духмяними пахощами обволікує місто на початку літа, так на його завершенні цей концерт під відкритим небом має занурити Одесу в море джазової музики, яку не всі, можливо, сприймають, але слухають таки всі. Тому що джаз — це відчуття свята, внутрішнього супокою, це жага життя і неодмін­но — відчуття свободи, яку сповідують істинні, з діда-прадіда, одесити, як би їм не нав’язували протилежне різноманітні високотимчасовці.

Того самого дня у Міськсаду всі, хто там буде, почують цілковито унікальний проект болгарського музиканта україн­ського походження Анатолія Вапірова «Одеські пісні» — у сучасній обробці, аранжовані саме для джазу, вони будуть виконані за участю й одеських музикантів. Також звучатиме українсько-грузинський музичний проект, який на минуло­річному фестивалі став справжнім відкриттям для всіх, котрим пощастило його почути. Одне слово, буде багато гарної та різноманітної музики. А завершиться перший день фестивалю ромськими (властиво, циганськими) ритмами та мелодіями від італійського гітариста, й балканськими наспівами — й усе це присвячене саме Одесі. Прозвучать і відомі джазові композиції.

На цьогорічному фестивалі джазу шанувальники цієї музики почують багато цікавого для них, а для неофітів — то й поготів. Фактично це будуть щоденні музичні відкриття, адже чимало музикантів уперше виступатимуть в Одесі й навіть в Україні. Досить сказати, що сім із дев’яти проектів — це дебюти перед нашими глядачами. Тут і джазові музиканти з Куби, Великої Британії, Канади, і сучасна музика від французького піаніста, й індійський фольклор, замішаний на європейських джазових ритмах, і, певна річ, добра стара американська джазова класика.

Це все відбуватиметься 20 вересня на сцені Одеської філармонії та розпочнеться рівно о 13.00. А завершуватиметься фестиваль 21—22 вересня клубними концертами у клубі-ресторані «Бернардацці», й це стало вже невід’ємною часткою одеського джазового фестивалю та його традицією.

Окрім того, відбуватимуться різні цікаві зустрічі. В Музеї західного та східного мистецтва пройде майстер-клас від музичного критика й журналіста, хранителя джазових записів бібліотеки Конгресу США. А в музичній школі №2 майстер-клас дасть відомий кубинський музикант.

Джаз на схилі одеського літа — це, без сумніву та з досвіду минулих років, є винятково одеським святом у світовому вимірі.

Роман КРАКАЛІЯ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net