Переглядів: 825

Як отримати безоплатну правову допомогу

Мати свого адвоката — то чи не найперша соціальна необхідність громадян економічно розвинутих країн. Мають його нині й заможні вітчизняні особи. Життя ж іноді повертає так, що послуги кваліфікованого фахівця потрібні й простим людям. Наймати хорошого приватного адвоката — обходиться дуже дорого, абиякого, погодьтеся, — і задарма не треба. Втім, послуги хорошого адвоката, як і кваліфіковану правову допомогу, у нас нині можна отримати й безоплатно, про що, на превеликий жаль, не всі знають.

Інформування громадськості про діяльність органів юстиції щодо надання ними безоплатної правової допомоги стало темою брифінгу, який провела начальник відділу реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти головного управління юстиції в Одеській області Лілія Медведєва.

До слова, відповідно до статті 59 Конституції України, кожен з нас має право на правову допомогу. У випадках, передбачених Основним Законом, ця допомога надається безоплатно. І кожен із нас є вільним у виборі захисника своїх прав.

Прийнятий Верховною Радою закон «Про безоплатну правову допомогу» визначає зміст гарантованого Конституцією права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права та державні гарантії, підстави і порядок її надання.

Законом, розповіла під час брифінгу Лілія Медведєва, встановлено поділ правової допомоги на первинну і вторинну. На відміну від вторинної, право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України, тобто кожен із нас.

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг, як: надання правової інформації; надання консультацій і роз’яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

З метою безоплатного інформування громадян про їхні права та обов’язки і надання їм безоплатної первинної правової допомоги при головному та територіальних управліннях юстиції діє мережа правових громадських приймалень (загалом на Одещині їх 34).

Станом на 11 вересня найбільше безоплатних правових консультацій надали: головне управління юстиції в Одеській області (66), Одеське міське управлінням (84), Великомихайлівське міжрайонне управління (98), Ізмаїльське міськрайонне управління (37). Найчастіше до громадських приймалень громадяни зверталися з питань цивільного законодавства (116 консультацій), сімейного (87), земельного (86), спадкового (64).

Лілія Медведєва уточнила, що прийом осіб, які потребують безоплатної первинної правової допомоги, проводиться постійно в установлені дні та години: із 3 червня цього року запроваджено єдиний графік роботи громадських приймалень для всієї України — щовівторка та щочетверга з 10.00 до 16.00.

Відповідно до затверджених графіків, до роботи в громадських приймальнях залучаються працівники управ­лінь юстиції, у тому числі спеціалісти відділів нотаріату, державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційних служб, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційних служб та державної виконавчої служби.

У головному управлінні юстиції в Одеській області затверджено і графік особистого прийому громадян керівництвом.

Для надання безоплатної первинної правової допомоги при головному управлінні юстиції діють і телефонні «гарячі лінії» — (048) 705—18—28, 705—18—34), через які з початку цього року проконсультовано більше 500 осіб.

Закон «Про безоплатну правову допомогу» також передбачає надання безоплатної вторинної правової допомоги. Ця допомога, пояснила Лілія Медведєва, включає такі види правових послуг: захист від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру тощо.

Законодавством уже сьогодні визначено коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Надання ж такої допомоги всім громадянам буде забезпечено поетапно, починаючи з 1 січня 2013-го по 1 січня 2017 року. Якщо конкретніше, то з 1 січня безоплатна вторинна правова допомога надається з кримінальних справ, із 1 січня 2014-го надаватиметься з цивільних, із 1 січня 2017-го — в повному обсязі всім категоріям осіб, передбаченим статтею 14 закону «Про безоплатну правову допомогу». Допоки ж на таку можуть розраховувати лише окремі категорії громадян, зокрема ветерани війни, інваліди, діти-сироти, малозабезпечені.

Стараннями фахівців управління вже сформовано реєстр адвокатів (сьогодні їх у списку більше 200), які стоятимуть на захисті прав громадян, надаючи їм без­оплатні фахові послуги. Ці послуги оплачуватиме держава. Фахівці зараховані до реєстру за конкурсом. Невдовзі буде оголошено черговий, четвертий, обласний конкурс адвокатів.

Ще рік тому було зареєстровано Одеський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який успішно діє. Розташований він за адресою: м. Одеса, вул. Льва Толстого, 6. Працює центр цілодобово, без вихідних. Для тих, хто не може самостійно прибути до офісу, консультативна допомога надається телефоном. Подібні центри невдовзі з’являться у Котовську та в Ізмаїлі.

Графіки роботи громадських приймалень, як й іншу потрібну вам інформацію, можна при потребі знайти на офіційному сайті головного управління юстиції в Одеській області за адресою: just.odessa.gov.ua.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net