Переглядів: 908

Марка як атрибут державності

Одеський історико-краєзнавчий музей за підтримки Одеської дирекції УДППЗ «Укрпошта» до 22-річчя незалежності України відкрив виставку «Поштові знаки незалежної України».

Заступник директора музею з науки Юрій Слюсар відзначив, що поштові знаки України — це не тільки ознака поштових відправлень та оплати послуг державної пошти, але й свідоцтва часу, ви­твори мистецтва та, врешті, об’єк­ти колекціонування.

— Днем народження перших сучасних поштових марок є 1 березня 1992 року, — розповів заступник керівника Одеської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Сергій Блащицький. — Тоді в обіг вийшли мініатюри, присвячені 500-річчю українського козацтва та 100-річчю першопоселення українців у Канаді. Відтак перші марки понесли на крилах пошти вісті про українську незалежність, про державу Україну, про її герб і прапор, козаччину, про міжнародні зв’язки, етнографію, природу України та інше. Українська поштова марка стала яскравим атрибутом державності та символом незалежності.

— В української марки був важкий шлях. У радянські часи, — згадав колекціонер Тарас Максим’юк, — збирати українські марки, які з’явилися ще у 1918 році за часів Української держави, було небезпечно. У мене були марки з атрибутами української державності. Дякувати Богові, мене ніхто не видав КДБ.

Але й були такі колекціонери, що за свою пристрасть позбулися волі з ярликом по-літичної неблагонадійності.

Можна згадати і такий факт. У 1947 році Українська Радянська Соціалістична Республіка стала членом Всесвітнього поштового союзу і мала право на випуск власних знаків поштової опла­ти. Та натомість марки, присвячені важливим подіям у житті України розроблялися й друкувалися у Москві і виходили з написом «Почта СССР». Навіть марка, присвячена Декларації про державний суверенітет України, друкувалася у Москві і вийшла з написом «Почта СССР».

У перші роки незалежності не все було легко з марковиданням, зазначив президент Асоціації філателістів України, голова Одеського обласного товариства філателістів Всеволод Фурман. Але з часом українська марка впевнено стала підкорювати світ, здобувати прихильників на всіх континентах.

Україна стала знаною у світі як виробник унікальних мініатюр, які постійно здобувають різноманітні міжнародні нагороди та прикрашають колекції вітчизняних і закордонних філателістів. Справжнє сходження української марки на п’єдестал міжнародної слави відбулося 2002 року, коли малий аркуш «Квіти України» посів третє місце у 7-у Всесвітньому кубку марки (Франція). Поштова марка «Кличко» увійшла в десятку кращих марок світу 2010 року в номінації «Найцікавіші марки спортивної тематики» за версією всесвітньо відомого філателістичного порталу www.stampnews.com. Із 2005-го наші поштові мініатюри здобувають перемоги у щорічному конкур-сі на кращу іноземну марку, що проходить у Китаї. Були й інші перемоги…

Окрім марок, за минулі два десятиліття УДППЗ «Укрпошта» виготовила мільйонними накладами художні поштові конверти, присвячені видатним особам та подіям, досягненням у галузі науки, культури тощо.

Різнобічна тематика матеріалів, представлених на нинішній виставці у музеї. Серед них чимало пов’язаних з історією Одеси та регіону: «Перший електричний трамвай в Одесі. 100 років», «200 років Одеському міському саду», «Художньо-промислова виставка в Одесі. 100 років» та інші.

Виставка розповідає про нелегкий шлях поштових знаків незалежної України. Сьогодні вони формують неповторне національне мистецьке обличчя нашої держави на світовій арені, утверджують її позитивний імідж. Важливо, як відзначила завідуюча відділом музею Міта Кольчак, показ поштових знаків незалежної України покликаний поглибити у відвідувачів виставки усвідомлення того, що ми народ, у якого є мова, культура, традиції і своя держава з усіма належними їй атрибутами.

Лариса БУЛЛО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net