Врадіївcьке очікування
Півтора місяці минуло після резонансного випадку у Врадіївці, який сколихнув суспільне життя не лише цього маленького райцентру на Миколаївщині, а й усієї України. Тоді про погром райвідділу міліції через зухвале зґвалтування і жорстоке побиття місцевої жінки працівниками цього закладу дізнався весь світ. Чим живе Врадіївка зараз? Про що говорять і чим занепокоєні тут люди?
Спочатку варто пояснити, що вибух народного гніву здетонував не випадково. Врадіївка до цього довго йшла. Вірніше, її до такого вели нахабні, беззаконні, антинародні дії місцевої мафії, однією із складових якої, якщо не ядром, були місцеві правоохоронні органи. От і довели. Довготривале відверте ігнорування звернень громадян про не розслідування багатьох темних справ призвело навіть до того, що торік люди запросили сюди… групу вітчизняних та іноземних екстрасенсів, аби хоч ті пролили якесь світло. Чи не магічна сила тих екстрасенсів поставила «захист» на долі чергової жертви насильників і вбивць — Ірини Крашкової? Адже те, що вона залишилася живою, інакше як дивом не назвеш. Раніше просто знаходили трупи скалічених і зґвалтованих дівчат. Після цього десятки «злочинців» під тиском слідчих підписували протоколи про зізнання у цих злочинах, хоча на слідчих експериментах нічого по суті не могли пояснити… Крашкова перервала низку трагічних смертей і вижила. Вона дала надію людям: відстояти її — значить, відстояти себе й своїх дітей.
— Вісім років тому загинула моя донька, — розповідає Любов Кучерява. — Як це сталося і хто винен, досі не відомо. Куди б я не зверталася зі скаргами, всі вони поверталися до райвідділу міліції і все стихало. Два роки тому потрапила на прийом до голови облдержадміністрації, і він пообіцяв, що справу буде розслідувано, але й досі я нічого не знаю. Дуже добре розумію горе тих батьків, діти яких загинули чи постраждали від рук нелюдів. Але ж погляньте: минуло півтора місяці, а в туалеті, що в тому парку, де дискотека, як не було, так і нема елементарної лампочки! Хіба може бути хтось застрахований від нового горя?
— Справді, острах не минає, — продовжує Василь Чубко. — Але місяць тому страх у селищі був дуже сильний. Це був період, коли по хатах почали ходити місцеві міліціонери та ще деякі невідомі, які випитували якісь факти проти Крашкової та вишукували цивільних осіб, зовні схожих на підозрюваних у злочині міліціонерів. Ситуація була близькою до того, щоб перевернутися з ніг на голову. Але коли нарешті у Врадіївку прибули нові і не залежні від місцевих правоохоронців керівники прокуратури та міліції, життя в селищі поступово стало заспокоюватися. Декого навіть звільнили з органів. Зникло хамство, стали відчинятися двері простому люду до високих і раніше недосяжних прокурорських та міліцейських кабінетів. Непокоять нині людей дві речі: де й коли буде суд і чи не забере під тиском заяву потерпіла? Ми чули заяву обласного прокурора, що справа буде передана до Врадіївського районного суду. Знаємо, що досудове слідство завершене. Але чи дізнаємося, що міститься у тих 11 томах справи?
— Стиль роботи районної прокуратури і райвідділу міліції змінився, — підтверджує Микола Мачарський. — Раніше в райвідділі міліції мені часто не давали можливості отримати копії необхідних документів за результатами перевірок моїх заяв. Тепер же новий начальник міліції особисто прийняв і дав відповіді на всі мої запитання. Дозволив ознайомитися зі справою про незаконно порізану і здану в металобрухт водонапірну башту, що належала кооперативу, а кошти за неї привласнив хтось особисто. Завдяки новому прокурору мені нарешті надали фотокопії документів за результатами перевірок моїх заяв щодо незаконного розпаювання КСП імені Леніна, пайовиком якого я є. Це добре. Але ж усі розуміють просту істину: щодо будь-якої мафії у влади є два варіанти — знищити або очолити її. Коли я запитав начальника міліції, чому він не звільняє всіх причетних до покриття злочинів, вчинених затриманими міліціонерами, той відповів: «А хто ж працюватиме?»… Був я нещодавно у сусідньому Кривоозерському райвідділі міліції. Це зовсім поряд, а система роботи з населенням там залишилася старою. Ті ж черги, ті ж приниження, ті ж грубі відмови. Мені вкотре відмовили в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, порушеного мною у справі отримання в інтернаті тілесних ушкоджень малолітньою дитиною — моїм племінником. Про яку переатестацію мова?! Мине півроку — і Врадіївка, образно кажучи, стане Кривим Озером. Ну не зможе ж вона бути «білою вороною» серед решти, де свавілля стало нормою!
А «норма», про яку каже Микола Мачарський, наразі дуже просто розшифровується. За офіційними даними, кожен тридцятий житель Миколаївської області — працівник «органів». Додайте сюди членів сімей, друзів, кумів, сватів... Не забудьте, що у них завжди знайдуться «добрі знайомі» серед всіляких експертів та тих не відомих нам осіб, які вмикають детектори і «зчитують» з них отримані дані. Зважте й на те, що тільки у затриманих по справі Крашкової знайдено вдома купу справ, які вони, очевидно, «вели» на свій власний розсуд. Оця «норма» — це насправді, хоч і дике, але звичне явище для багатьох райвідділів міліції у багатьох областях України. Це велика і страшна сила, яка обслуговує не так інтереси громади, як інтереси свого кола.
«На реформу міліції нема грошей», — чуємо зі столиці. То що і далі нічого не треба міняти?
Олександр ВИНОГРАДІВСЬКИЙ.
Миколаївська область,
смт Врадіївка.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206