Куди котиться одеська «швидка»?
Щодо проблем реформи системи первинної медико-санітарної допомоги та екстреної медичної допомоги в Україні
Система вітчизняної охорони здоров’я давно потребує масштабних змін — з цим ніхто не сперечається. Ось тільки методи, якими користується влада, досить сумнівні.
В Одеській області, наприклад, під гучним гаслом «оптимізація» медичні установи просто закривали, і тепер мешканцям багатьох сіл до найближчих лікарень добиратися не менше двох годин, а про стан доріг на Одещині годі говорити.
У самій Одесі у всій красі перед нами постане реформа в системі первинної медико-санітарної допомоги та екстреної медичної допомоги. Простіше кажучи, одеська «швидка» тепер працюватиме по-іншому.
Отже, при поганому самопочутті — власному чи когось із близьких — городяни можуть телефонувати за номерами 103 або 112 — це єдина диспетчерська, куди надходять усі звернення громадян. До речі, ця служба як єдина система досі в Одеській області не створена! Диспетчер повинен визначити, якої допомоги потребує пацієнт. Якщо людині дуже погано — допомога буде екстрена. Якщо ж можна трохи потерпіти, то — невідкладна. І якщо в першому випадку карета «швидкої допомоги» повинна прибути впродовж 10 хвилин, то у другому — доведеться прочекати, можливо, кілька годин. Так відбуватиметься тому, що екстрені виклики буде, як і раніше, обслуговувати «швидка», а невідкладні переправлять у... поліклініку. А тепер про жахи: підготовлених диспетчерів нема, розроблених методик визначення, яка це допомога — екстрена чи невідкладна — теж нема, як і приміщення для розташування екстреної медичної допомоги. Наразі розташували у «сараї», а сарай — у центрі міста, де завжди автомобільні затори.
Грошей на реформу, оголошену по всій країні, влада міста вирішила не виділяти. Набагато простіше додатковими функціями спантеличити вже «спеціально навчених людей». Тепер лікарі в поліклініках, крім роботи на дільниці і відвідування хворих дітей вдома, будуть виїжджати за викликами «швидкої». Офіційно лікарям годинне навантаження не збільшують — це називається «ущільнення».
Виглядатиме це приблизно так. Ви приходите на прийом до лікаря або, більше того, приводите на прийом дитину. Відстоявши кілька годин у черзі — традиційній для нашої медицини, — відвідати лікаря не можете. Ваш лікар отримав невідкладний виклик і, згідно з нововведенням, він зобов’язаний зупинити прийом і виїхати за викликом. А його пацієнти перерозподіляються між іншими лікарями.
Поглянемо з іншого боку. Робота на «швидкій» — специфічна: тут важливі як знання, так і швидкість реакції. Не кожен лікар, який працює в поліклініці, може з цим впоратися. Так само не кожен диспетчер може з описаних симптомів визначити, наскільки серйозний випадок хвороби.
Виклик «швидкої допомоги» майже офіційно перетворився на російську рулетку — пощастить чи не пощастить. Чи можна було цього уникнути? Так, можна. Якби наші чиновники, які відповідають за охорону здоров’я в Одесі, не сиділи в очікуванні скасування цього закону, а разом з лікарями і фахівцями продумали можливі ризики та план проведення реформи. А так, не замислюючись, проголосували за декоративне рішення, запропоноване депутатами від Партії регіонів з голосу, а розхлебтувати доведеться простим громадянам.
Те, як провели поділ «швидкої допомоги» на екстрену і невідкладну в Одесі, стало бомбою уповільненої дії, яка обов’язково вибухне. Будуть ненадання медичної допомоги, перевірки Генеральної прокуратури, МОЗ і так далі. От тільки скількома життями одеситів доведеться за це заплатити?
Майже переконаний, що і в інших областях України така ж ситуація. А це життя наших близьких і не дуже ЛЮДЕЙ!
Олександр ОСТАПЕНКО,
голова фракції партії «Фронт змін» в Одеській міськраді.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206