Гори паперів за клаптик землі
Експерти визнають, що процедура узгодження землевпорядної документації останнім часом дедалі більше ускладнювалася. Фактично настав момент, коли відведення ділянки стало вкрай складним, а узгодження документації нагадувало біг з перешкодами, які виникають у найнесподіваніших місцях. Цілком зрозуміло, що це жодним чином не сприяло розвитку сільських територій та аграрного бізнесу. На вирішення цієї проблеми у липні нинішнього року було ухвалено закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері земельних відносин щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок», який стосується земель державної та комунальної власності. Нещодавно він набув чинності.
Докладніше про це — в інтерв’ю з директором Ресурсного центру з прав на землю, створеного за підтримки проекту USAID «АгроІнвест», президентом асоціації «Земельна спілка України» Андрієм КОШИЛЕМ.
— Що спонукало до ухвалення закону?
— Донедавна існувала серйозна колізія між двома законами у питаннях землевпорядкування, які були прийняті у 2012-у. Перший із них скасовував існування комісій, які займалися узгодженням землевпорядної документації, а другий, ухвалений буквально навздогін — за тиждень, знову вводив ці комісії до законодавчого поля. Тож існувала цілковита невизначеність: потрібні ці комісії чи ні.
Є й інше питання. Воно стосувалося ефективності роботи таких комісій, того, що вони, розгортаючи свою роботу, несли великі корупційні ризики і насправді не спрощували процедуру відведення земельних ділянок, а робили її довшою, затратнішою та ризикованішою для тих, хто звертався до цих комісій.
— Чи вдалося закону істотно спростити процедуру набуття прав на землю громадянами?
— На наш погляд, так. Справа в тому, що до прийняття цього закону на відведення земельної ділянки було потрібно отримувати згоду від п’яти органів, але така процедура не завжди була доцільною.
Скажімо, органи охорони культурної спадщини були вписані в усі проекти землевідведення, які раніше розроблялися, причому, незалежно від того, розташовувалася земельна ділянка в історичному місці чи ні. Часто це призводило до того, що місцеві органи культурної спадщини могли не зовсім коректно користуватися таким своїм правом і вимагали проведення розкопок чи якоїсь інвентаризації щодо земельних ділянок, де такої потреби не було. Подейкують, що навіть існували неофіційні розцінки на проведення таких робіт, точніше, на отримання погодження від такого органу.
Те саме стосується й інших погоджувальних структур. До того ж комісії повинні були погоджувати документацію колегіально і для цього мали формуватися з представників цих органів. Але насправді цього вдалося досягти не повсюдно. В окремих місцях вони взагалі не були створені, в інших — працювали нерегулярно або якщо збиралися, то не ухвалювали рішень.
Тому фізичні особи — селяни — повинні були самостійно проходити ці всі погодження і зазнавати корупційних ризиків, значних фінансових витрат.
— Велика кількість платних експертиз, що проводилися в попередні роки, додатковим фінансовим тягарем лягала на плечі громадян, які оформляли власність на землю. Як ситуація виглядатиме у зв’язку з ухваленням нового закону?
— Ці погодження існуватимуть лише в тому разі, якщо земельна ділянка потрапляє до сфери діяльності певної служби. Якщо ділянка розташована в історичному місці, потрібне буде погодження органів культурної спадщини. Якщо ж ні — без цього можна обійтися. До речі, таких земельних ділянок буде переважна більшість, напевне, із 95%. Те саме стосується і санітарно-епідеміологічних органів. Якщо ділянка — в охоронній зоні якихось об’єктів, наприклад, водозабірників тощо, тоді потрібне буде погодження цього органу. В інших випадках — ні. Це означає, що суттєво спроститься вся процедура — скоротиться не лише час, скоротяться й трудові затрати, корупційні ризики.
— А як люди дізнаватимуться, які саме експертизи вони мають пройти?
— Зберігається основне погодження — з органами земельних ресурсів, які в земельному кадастрі повинні обліковувати ці охоронні зони, історичні місця тощо. За їх допомогою з’ясовуватиметься, чи потрібне також погодження інших органів і в якому ракурсі.
— Законом ліквідовані комісії з питань погодження документації із землеустрою. Що це дає громадянам?
— Громіздкий колегіальний орган в даному випадку не виправдав поставленого перед ним завдання. Я вже згадував, наскільки неефективно працювали такі комісії у багатьох місцях, як затягували вирішення тих чи інших питань. Були проблеми з печатками цих комісій тощо. Тож можна було подати до них документи на землевідведення й очікувати відповіді комісії місяцями і навіть роками.
Сьогодні ситуація змінюється. Єдине погодження — з органами земельних ресурсів — не дає затягувати в цілому процес погодження землевпорядної документації.
— Де, відповідно до закону, здійснюватиметься державна реєстрація земельної ділянки?
— Досі існувала невизначеність у цьому питанні. Але новий закон розставляє все на свої місця: він передбачає, що узгодження документації проводитиметься на районному рівні. Це доцільніше, оскільки навіть поїздка до обласного центру — доволі затратна річ для сільського мешканця. До того ж це може бути не одна поїздка, відтак вирішення питання на районному рівні — доцільніше та оперативніше.
Якщо взяти область, то в ній багато районів, і на штат обласного управління, як правило, припадає підвищене навантаження. Звідси — черги. Районний відділ відповідає за свою територію, знає ситуацію на місці, тому ухвалює більш обґрунтовані рішення.
Тарас ТЕРНІВСЬКИЙ.
Національний прес-клуб з аграрних та земельних питань.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206