Переглядів: 858

А ви пробували лівою?..

Сучасний світ створений для людей, які все роблять правою рукою. Письмове і кухонне приладдя, двері і замки, комп’ютерні миші тощо зроблені для праворуких. Решта — пристосовується.

Десь 8—15 відсотків дорослого населення — лівші. Дослідження показують, що ліворукими частіше є чоловіки, ніж жінки. Шульги переважно зустрічаються серед однояйцевих близнюків. Серед населення Південної Азії, Східної Європи, Південно-Східної Азії набагато більше ліворуких, ніж деінде у світі.

Міжнародний день шульг вперше відзначили 13 серпня 1992 року за ініціативою британського Клубу ліворуких, створеного в 1990-у. У цей день лівші всього світу прагнуть привернути увагу виробників товарів до необхідності враховувати і їхні потреби, влаштовують різноманітні заходи та змагання. Однак головною турботою клубу є те, що в багатьох школах країни ліворуких дітей, як і раніше, прагнуть перевчити до письма правицею, що викликає психологічні стреси і знижує успішність учнів.

До речі, лівші викликали підо­зру ще у Київській Русі. Їм навіть забороняли давати свідчення в суді. Вважалося, що шульгою був сам диявол. А в радянських школах маленьких лівш перевчали в обов’язковому порядку. Хоча психологи вважають, що всі шульги воло­діють сильним характером і потужним творчим потенціалом.

Одесит Юрій у свої 27 років може багато розказати про важке життя ліворуких. Бо в його дитинстві перша вчителька настирно перевчала хлопця писати правою, роблячи з нього, таким чином, «нормальну людину». Але мати Юрія виявилася досить прогресивною для того часу і заборонила будь-кому робити з її сина праворукого.

Сьогодні шульг уже не вважають дияволами. Проте й уваги на них ніхто не звертає. «А хотілося б, — каже Юрій. — Хотілося б, аби в магазинах з’явилися товари для полегшення побуту лівш. У деяких, переважно інтернет-магазинах, є такі вироби, але ціни на них вражають. Наприклад, прості кулькові ручки продаються по 20 гривень за штуку, ручка-ролер — 88 гривень, точила — 40 гривень, дитячі ножиці — від 30, а ручний годинник — від 400 гривень…»

В одеситки Наталії три дочки, одна з яких — ліворука. Коли мала йшла до першого класу, мати купила їй спеціальну ручку за 14 гривень. Але вже через два дні дитина загубила її. І що тут скажеш? Наталія після того просто не купувала спецвироби, всі діти користуються звичайним шкільним приладдям. Але таке бажання залишилося. «Чому б виробникам, які й так конкурують в чому попало між собою, не зайнятися випуском досить не заповненої на сьогодні ніші — товарами для шульг? — Розмірковує жінка. — Якби ціни були хоч трохи доступнішими, я та й усі, в кого діти-лівші, розбирали б такі товари вмить!»

Утім, питання про дивакуватість ліворуких вже не ставиться, хоча поодинокі випадки їх перенавчання й досі зустрічаються. А список відомих людей, які все робили лівою, вражає: Марк Твен, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Бетховен, Сергій Рахманінов, Пол Маккартні і Рінго Старр, Мерилін Монро, Роберт де Ніро. Ліворукими були Юлій Цезар та Олександр Македонський, Наполеон Бонапарт і Карл Великий, Уінстон Черчілль та Жанна Д’Арк, і щонайменше чотири президенти США — Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Білл Клінтон та Барак Обама. Серед відомих шульг-українців — перший міністр освіти незалежної України Петро Таланчук, лідер групи «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук, журналіст, поет, публіцист Віталій Коротич,  композитор Сергій Прокоф’єв, футболісти Олег Блохін, Юрій Калитвинцев Яро­слав Ракицький, Дмитро Чигринський, а також відома голлівудська зірка, яка народилася в Києві, Мілла Йовович.

Інна ЯКИМЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net