Населенню — стабільний хліб, селянам — звичні сльози
Чиновники похвалилися: цього року на Одещині зібрано рекордний врожай ранніх зернових і зернобобових культур. З площі 978,3 тисячі гектарів отримали майже 2,8 мільйона тонн врожаю (в середньому — 28,4 ц/га). Валовий збір пшениці склав 1,6 мільйона тонн (середня врожайність — 31,7 ц/га). В цілому, разом із пізніми культурами, розраховують на вал зерна далеко за 3 мільйони тонн. Цей показник, запевняють, є і буде найвищим у державі.
За словами директора департаменту агропромислового розвитку Одеської обласної державної адміністрації Анатолія Новаковського, домогтися подібних результатів у минулому році багато в чому завадили несприятливі погодні умови весняно-літнього періоду. «Специфіка проведення збиральної кампанії така, що майже третій рік поспіль нас супроводжують вкрай несприятливі погодні умови. Впродовж 14—18 днів у різних районах атакували зливи з кількістю опадів від 80 до 140—160 мм. Усе це змусило господарства, які ведуть агробізнес у степовій засушливій зоні, витрачатися на організацію сушарок», — зазначив чиновник. Таких господарств тринадцять. Більшість з них працює на експорт, і щоб добитися кращої якості зерна, вони витрачаються на додаткові потужності. Загалом же в області 39 сертифікованих підприємств, які можуть надавати послуги з доопрацювання і зберігання зерна (загальною ємністю на 3 мільйони тонн).
Зібраний вал зерна, запевнив Анатолій Новаковський, повністю вирішує питання забезпечення населення Одещини в продовольчому зерні, а тваринництво — у фуражному, ще й на насіння вистачить. Ціни на хліб не підвищуватимуться. «Основне завдання, яке поставили в області, — утримувати стабільні ціни на соціальні сорти хліба. Поки що ми з ним справляємося. Плюс ми додатково на кошти обласного бюджету заготовляємо зерно для регіонального резерву. Ніяких передумов для подорожчання хліба нема, як в Одеській області, так і в усій країні», — підкреслив посадовець.
Але в кожної медалі — дві сторони. Висока врожайність вплинула на пшеничні ціни. Через масове надходження на ринок нового зерна вони просіли, і тепер це дуже нервує селян. «Ціни на зерно не влаштовують наших аграріїв. За різними підрахунками, вони на 15—20% нижчі від тих, що були ще якихось два місяці тому. Якщо говорити прагматично, фуражні ціни на зерно коливаються від 1600 гривень за тонну, на продовольче — 1700—1800. Хоча ще недавно були за 2000 гривень за тонну», — зазначив директор департаменту агропромислового розвитку ОДА. Експерти прогнозують: ціни на пшеницю знижуватимуться й надалі.
Виростити і вчасно зібрати — це ще півбіди, інша справа урожай вберегти від зазіхань заздрісників й охочих до швидкої наживи. Випадки, коли озброєні молодики виганяють хазяїна з поля, а самі збирають його врожай — не рідкість. Не так давно від озброєних загарбників захищалися у Миколаївській області, зовсім нещодавно — у Дніпропетровській. Це випадки, які набули широкого резонансу. Але в «глибинках» такі грабунки селян непоодинокі, та часто їм просто не надають розголосу, щоб не постраждати ще більше.
Незважаючи на всі негаразди, агроформування різних форм власності готуються до посіву озимих культур під майбутній урожай. Вже підготовлено 577 тисяч гектарів площ (65% від необхідного), 85 тисяч тонн насіння, закуплено 22 тисячі тонн мінеральних добрив, 220 тонн засобів захисту рослин.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206