Переглядів: 1257

«Насмітив на Куяльнику — не забудь рохнути!»

У вівторок з ініціативи громадської ради при Одеській облдержадмі­ністрації пройшов перший спільний «круглий стіл» за участю науковців, депутатів обласної ради, які входять до групи «Куяльник», активістів-екологів, журналістів та інших представників громадськості, присвячений питанню порятунку курорту світового значення — Куяльницького лиману. Присутнім «привідкрили завісу» і розповіли про перші висновки вчених з трьох інститутів.

І цього разу на зустрічі наголошувалося: єдиної думки щодо порятунку Куяльника й досі нема. Добре чи погано вплине на лиман наповнення його морською водою достеменно на 100% ніхто не знає й відповідальності за наслідки брати не хоче. Єдине, з чим погодилися абсолютно всі присутні, — в загибелі водойми винна не аномальна спека, а люди. Місцеві жителі й приїжджі доклали руку до пересихання й обміління лиману. На річці Великий Куяльник понавикопували купу штучних заводей для розведення риби й господарської діяльності. Таких малих водойм на річці вже понад 140, вони забирають з Великого Куяльника до 70% води. Все це, як наголосив ректор Одеського державного екологічного університету Сергій Степаненко, негативно позначилося на лиманові. «Крім того, за нашими підрахунками, на цій території понад 25 ставків. Ми дійшли невтішного висновку: якби всього цього не було і за наявності інших сприятливих умов, сьогодні рівень води в лимані був би таким же, як і в Чорному морі», — додав Олег Гриб, доцент кафедри гідроекології і водних досліджень ОДЕУ. Однак, як і раніше, в ОДА так і не порушується питання про якесь покарання винуватців чи, хоча б, про розчищення русла й прибирання дамб. Усі розмови зводяться до будівництва трубопроводу з Чорного моря, а вже потім обіцяють зайнятися відновленням русла річок і встановленням чітких меж Куяльника.

Наразі над проблемами Куяльницького лиману працюють команди вчених з трьох інститутів. «По завершенню їхньої роботи остаточне рішення щодо лиману прийматиме голова Одеської обл­держадміністрації Едуард Матвій­чук. Але тільки після того, коли висновки інститутів будуть одностайними», — зауважив заступник голови ОДА Валерій Матковський. Він також оголосив попередні результати роботи науковців. За даними фахівців, сьогодні у лиманській воді міститься 280—290 мг/л солі. Ці показники вже давно перевищили всі норми. Вчені кажуть, що допустима її кількість — 170—190 мг/л, інакше у воді гинуть всі корисні організми. Всіх висновків вчених Валерій Матковський не оголосив, зауваживши лише, що не хоче як чиновник впливати якимось чином на дослідження, бо вони мають бути незалежними.

На засіданні нагадали про план порятунку Куяльника. Для наповнення лиману водою з Чорного моря передбачається використання 1200 метрів побудованого в 1950-і колектора, який знайшли одеські вчені. Цей колектор також заощадить час, оскільки він проходить під залізницею. Але для отри­мання згоди на проведення робіт під коліями треба пройти велику кількість процедур. Майбутній трубопровід, за словами Матковського, буде самопливним і не потребуватиме насоса, оскіль­ки лиман розташований на 7 метрів нижче від рівня моря.

Левову частку «годинного» засідання (яке розтягнулося на дві з чимось) присвятили «питанням-відповідям». Одне з таких питань від громадського активіста Олекси Губського, одверто кажучи, очільників «круглого столу» застало зненацька. Його цікавило, чи правда, що 26 липня за розпорядженням ОДА буде «суботник» на лимані? Відмовившись відповідати зразу, Валерій Матковський попросив не лізти поперед батька в пекло, й дочекатися, доки він відповість на попереднє питання, а вже потім ставити нові. Тим часом з «галерки» терміново направили надшвидкого гінця з «наближених» до прес-служби ОДА, взнати, про яке таке прибирання й де саме йде мова. Навряд чи куратор порятунку лиману Валерій Матковський забув назву села Корсунці Комінтернівського району, на узбережжі якого, якщо вірити сайту ОДА, о 13.00 в п’ятницю розпочнеться прибирання. Чомусь більше виглядало, що ніхто з модераторів «круглого столу» не був у курсі цієї ситуації. І все ж, після відповідних розвідок, по завершенню засідання Валерій Матковський таки оголосив про проведення першого такого суботника й запросив усіх небайдужих до долі Куяльницького лиману взяти участь в очищенні його берегів.

Зазначимо, що вже не раз інформація, яку оприлюднювала прес-служба на офіційному сайті Одеської облдержадміністрації, виявлялася, м’яко кажучи, неточною. Так, на початку цього тижня на поштові скриньки редакцій ЗМІ надійшов досить «сердитий» лист від прес-служби обласної організації полі­тичної партії «УДАР» Віталія Кличка. Двома мовами — кожною по сторіночці — на форматі А-4 повідомлялося про обурення громадського діяча Сергія Гуцалюка «неправдивим повідомленням, яке перед тим поширила прес-служба Одеської облдержадміністрації» щодо прибирання Куяльницького лиману. «Прочитавши повідомлення прес-служби ОДА про початок прибирання берегів лиману, дуже зрадів. Щойно повернувся з Куяльника, був на «дикому пляжі» біля Котовського на об’їзній дорозі, був за санаторієм — це найзасміченіші місця узбережжя. Думав, що побачу кипучу роботу та порадію за всіх, хто переживає за долю лиману. Але ж… Вибачте, сміття ніхто не прибирав. Наш патруль учора був у роз’їзді від Корсунців до Нової Кубанки з 9-ої ранку до 16-ї вечора, теж нічого не бачив. Говорив з нашими хлопцями з Іллінки та Ковалівки — там теж нічого не бачили, ніяких робіт. То навіщо вводити в оману населення? Я бачу, що прес-служба облдержадміністрації продовжує ганебну практику обману одеситів, тим самим дискредитуючи владу та голову, які ви­глядають у цьому моменті в паршивому ракурсі. Чи, може, почалися тільки підготовчі роботи з очищення берега? Щось тут не ясно. Просто схоже на халтурну роботу піарників від влади», — написав Сергій Гуцалюк на своїй власній сторінці у соціальній мережі Фейсбук. Його «обурення» ілюструвалося фоторепортажем з лиману й риторичним здивуванням: чому прес-служба облдержадміністрації не надала жодних фото- чи відеоробіт? Посилаючись на записи Сергія Гуцалюка, в листі «УДАРу» говорилося, що ніякого активного прибирання берегів ніхто не проводить, а замість того, аби рятувати Куяльник, влада лише активно піариться на вмираючому лимані.

Ще один запис на власній сторінці у Фейсбуці Гуцалюк зробив уже після «круглого столу». Він повідомив: «щойно з хлопцями повернулися з чергового кінно-механізваного рейду (троє вершників та двоє козаків на позашляховику) по Куяльнику» й зробив перші підсумки патрулювання:

«1. Смітники сконцентровані, в основному, під такими населеними пунктами, як Корсунці, Красносілка, Іллінка, Ковалівка, а також за санаторієм та побіля об’їз­ної дороги, на Котовського (ра­йон «дикого пляжу»).

2. Сміття кількох видів. Побутове та будівельне, яке викидають місцеві мешканці по балках та ярах, і під час сильних злив його частково вимиває на берег. В одній з балок натрапили на зовсім жахливу картину: з Північного кладовища хтось вивіз кілька вантажних машин з розбитими надгробками (на деяких навіть були фото та інформація про покійних, з етичних міркувань фото не ви­кладаю, хто зацікавиться, окремо продемонструю). Покришки та пластикові деталі автомобілів, які викидають із СТО та авторозборок. Сміття, яке залишають відпочивальники безпосередньо на березі лиману (пластикові та скляні пляшки, поліетиленові кульки тощо».

Окрім спостережень, козаки-екологи провели й агітаційну роботу. Відпочивальникам та місцевим мешканцям вручили агітки з інформацією про стан Куяльника та шляхи його порятунку з проханням не смітити і по можливості прибирати залишене кимось сміття. «Люди це сприймають дуже позитивно, готові підключатися до різних дієвих акцій. Наприклад, у п’ятницю зголосилися прийти на суботник кілька осіб, навіть з родинами», — зазначив Сергій Гуцалюк. Він ще раз нагадав про (вже озвучену ним на «круглому столі» й підтриману Валерієм Матковським) свою пропозицію розмістити по Одесі, біля об’їзної дороги та дороги на санаторій, замість «народно-бюджетних» білбордів та іншої маячні, плакати з гаслами на кшталт: «ВІДПОЧИВ НА КУЯЛЬНИКУ — ПРИБЕРИ ЗА СОБОЮ СМІТТЯ!» чи «НАСМІТИВ НА КУЯЛЬНИКУ — НЕ ЗАБУДЬ РОХНУТИ!» (російською «хрюкнути») або подібного змісту. На його думку, це дасть позитивний результат і смітити ніхто не буде.

Від себе додамо: вирішити екологічну ситуацію з берегами Куяльницького лиману можна буде раз і назавжди тільки в тому випадку, коли до цієї проблеми з відповідальністю поставляться самі громадяни. Не треба чекати, доки на сайті ОДА з’явиться запрошення на черговий суботник чи коли козаки почнуть мітингувати. Достатньо просто зібрати всіх своїх знайомих, взяти мішки для сміття чи інше знаряддя праці й прийти прибирати лиман.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

 

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net