Переглядів: 1065

Медична реформа: роздільнянський абсцес

Як уже повідомляли «Чорноморські новини», 16 липня у Роздільній відбулася протестна акція — люди вийшли на центральну площу, що перед райдержадміністрацією, нібито на заклик лікарів районної лікарні підтримати їх і громадою виступити проти переведення медичного закладу у Велику Михайлівку, захистити право роздільнянців на лікування за місцем проживання.

Ситуація виявилася не такою однозначною, як здавалося на перший погляд. Поступово коло протестувальників збільшувалося, хоча медичних працівників серед присутніх майже не було. Дехто вголос почав обурюватися тим, що лікарі підставили людей. Хтось пояснив: «Вчора їх залякали звільненням з роботи, якщо вони прийдуть на мітинг. От вони і не прийшли».

За півгодини опісля з’явилися і запрацювали тележурналісти. Зібралося близько сотні громадян. Ситуація ставала напруженою, було зрозуміло, що без спілкування з владою району люди не розійдуться. Тут, у цьому нібито невеликому натовпі, вирували емоції через неякісне медичне обслуговування. Лунали запитання, на які присутні хотіли отримати ґрунтовні відповіді, і в черговий раз почути обіцянки про якісну медицину, яку забезпечить ініційована Президентом Віктором Януковичем реформа охорони здоров’я.

Про що конкретно говорили роздільнянці? На цьому варто зупинити увагу, адже прийшли переважно ті, хто найбільше потребує якісного і безкоштовного лікування, — пенсіонери.

Давно у лікарні не працює пасажирський ліфт. Хворим доводиться з п’ятого поверху спускатися в аптеку по ліки, перев’язувальні матеріали тощо. До того ж не завжди в цій аптеці можна придбати потрібне.

Нема ліків, які видаються хронічно хворим безкоштовно.

Велика проблема з обезболюючими для тяжкохворих — їх фактично нема.

Жінок турбує той факт, що у лікарні відсутній лікар-мамолог. А його огляд для жінок є вкрай необхідним, адже процент захворювання на рак молочної залози в Україні залишається стабільно високим.

Присутні акцентували й на тому, що медики беруть гроші за послуги, які входять до їхніх службових обов’язків. У тому числі і за ви­знання інвалідності.

Частина людей щиро підтримувала працівників лікарні. Відзначали, що у медичному закладі добре годують. Одна жіночка розповіла, що її мати двічі потрапляла до лікарні і завжди їжа була в достатній кількості і смачна. Навіть якщо хворого не підгодовують з дому, то на лікарняних харчах цілком можна прожити. І це при тому, що на кожного хворого на добове харчування виділяється всього дві гривні. Говорили і про чистоту у всіх приміщеннях лікарні, комфорт та ідеальний санітарний стан у боксах інфекційного відділення...

Саме під час чергового сплеску емоцій присутніх з приміщення райдержадміністрації вийшли керівники району О. Кураков, С. Крилов та народний депутат О. Пресман. Останній першим вступив у діалог з учасниками мітингу.

Олександр Семенович, зокрема, зазначив, що всі негаразди з медичним обслуговуванням у районі — через погане виконання головним лікарем І. Бичковим посадових обов’язків. Мовляв, головлікар дискредитував себе, втратив довіру людей. Багато нарікань на його роботу як з боку пацієнтів, так і з боку керівництва району: не працює якась техніка, немає пального тощо. Тож розмови про закриття лікарні, нагнітання ситуації у ра­йоні — це лише чиясь спроба використати хвилювання громади на свою користь.

О. Пресман наголосив, що у 2015 році, коли будуть вибори президента, йому не буде соромно перед роздільнянцями за свої обіцянки: лікарня, люди, персонал залишаться на місці. Нардеп запевнив присутніх, що лікарня не буде переведена  у Велику Михайлівку. А от її керівника, головного лікаря, вважає, треба звільнити з посади, натомість призначити більш перспективного і відповідального, який житиме у Роздільній, а не кататиметься на роботу з іншого міста. На думку О. Пресмана, таким є нинішній заступник головлікаря О. Бондаренко і саме його кандидатура розглядатиметься на цю посаду.

Під час спілкування з народним депутатом була порушена ще низка питань. Зокрема, коли той приїде у Лиманське і пояснить своїм виборцям, чому не виконана обі­цянка — не ремонтується дорога від селища до Роздільної, адже він особисто обіцяв ламанцям її відремонтувати. Цією дорогою їздити неможливо, вона — як після бомбардування. Через це надто мала вірогідність, що тяжкохворого довезеш живим до лікарні. І з кожним днем загальна картина шляхів стає гіршою.

Проте, за словами О. Пресмана, винні у такому стані доріг самі жителі селища, які дозволяють контрабандистам безкарно їздити важкими авто. Саме контрабандисти і знищили ці дороги?!.

Цього дня на 11.00 була призначена  сесія Роздільнянської районної ради, тому представники влади одночасно припинили спілкування з народом і повернулися до адміні­стративної будівлі. Виглядала ця бурхлива не велелюдна зустріч, образно кажучи, як гра в одні ворота, адже не прийшли на санкціоновану акцію її замовники — працівники районної лікарні на чолі зі своїм керівником.  Їхня присутність, гадаю, пролила б світло на деякі  проблеми і негаразди медичного обслуговування у районі. Отож головних фігурантів цієї події — медиків, які нібито оголосили про мітинг, та головного лікаря — на площі не було.

Як з’ясувалося потім, І. Бичков захворів і попросив колег відмінити акцію протесту, яка мала на меті не перешкодити переведенню лікарні, а протистояти його звільненню з посади, адже на черговій сесії депутати, серед інших пунктів порядку денного, мали розглянути і питання про спроможність головного лікаря І. Бичкова надалі обіймати цю посаду. Слід зауважити, що Ігор Тимофійович Бичков є депутатом районної ради від Партії регіонів. Оскільки він захворів, перебуває на лікуванні у стаціонарі і на засідання сесії не з’явився, то питання порядку денного щодо його перебування на посаді головлікаря відклали. А от повідомлення про його виключення з лав ПР озвучили у сесійній залі і табличку з прізвищем, яка вказує, де під час засідань сидить депутат, незабаром перекочує на «лаву запасних» у кінець зали (де І. Бичков поповнить лави вигнанців з партії).

Мені вдалося поспілкуватися з Ігорем Тимофійовичем у телефонному режимі. Він спробував дати відповідь на ті запитання, які порушували громадяни, пояснив деякі положення реформи у галузі охорони здоров’я.

І. Бичков наголосив, що ніяких оголошень про акцію на його підтримку на стовпах медики не розклеювали і ніякого відношення до цього не мають. Більше того: ніхто йому і не показав тих листівок, які нібито були розклеєні по всьому місту. Колектив районної лікарні завчасно офіційним листом  повідомив правоохоронні органи про заплановану акцію. Проте напередодні ввечері його забрала карета «швидкої допомоги» у перед­інфарктному стані в стаціонар на лікування. Тому він звернувся до колег з пропозицією відкласти акцію. До того ж, підкреслив, медики не втягували громадян у стосунки між трудовим колективом і районною владою.

Ті претензії, які голова райдерж­адміністрації висловлює йому як керівнику лікувального закладу,

І. Бичков вважає переважно необ’єктивними та упередженими. Сумна ситуація, що склалася в галузі охорони здоров’я, була прогнозованою, зауважив він,  ще торік, коли формували бюджет району. Голова райдержадміністрації

О. Кураков протягом 2012—2013 років особисто ініціював зниження видатків на потреби охорони здоров’я на 9 мільйонів гривень. Тим самим район опинився на останньо­му, 26-у, місці серед районів області за фінансуванням на душу населення. Тоді як в інших районах області на кожного жителя було виділено 590 гривень, у Роздільнянському – 432 гривні (майже на 25% менше). До речі, 590 гривень — це обов’язкова розрахункова сума на душу населення, затвер­джена Кабінетом Міністрів.

Таке фінансування, зауважив Ігор Тимофійович, суттєво погіршило якість медичних послуг. Ось декілька прикладів. У медичних закладах відсутні необхідні ліки і засоби для надання першої невідкладної допомоги. Нема коштів (130 тисяч гривень) на ремонт пасажирського ліфта, що ускладнює пересування хворих по лікарні. Через нестачу деззасобів виникає загроза зараження пацієнтів внутрішньолікарською інфекцією. У клінічній лабораторії не вистачає реактивів для проведення аналізів. Не закуповується нове устаткування, а старе не ремонтується. У 2013-у санітарний транспорт в амбулаторіях сімейної медицини простояв без бензину п’ять місяців через несвоєчасне виділення коштів головою райдерж­адміністрації. Не забезпечується пільгова категорія населення, сотні ветеранів війни і праці, тяжко хворі діти, які мають законне право отримувати необхідні ліки безкоштовно.

Грошей, що виділялися, переконує головлікар, ледь вистачало на захищені статті видатків, насамперед — на заробітну плату працівникам. Свідомо створені проблеми можна продовжити. Та висновок один, підсумовує І. Бичков, такі ініціативи голови райдержадміністрації стали періодом руйнування охорони здоров’я у Роздільнянському районі.

А ось що розповів Ігор Тимофійо­вич  про реформування в галузі охорони здоров’я. Реформою передбачається на території району дві юридичні особи: центр первинної медико-санітарної допомоги і лікарня з діагностичним центром. До першої юрособи, яка фінансуватиметься  з районного бюджету і відповідатиме за надання всього спектру первинної допомоги, ввійдуть поліклініка, ФАПи, сімейні лікарі. Лікарня з діагностичним центром (вторинний рівень надання медичної допомоги) фінансуватиметься з обласного бюджету. До її складу входитиме стаціонар.

А от «швидка допомога» — це окрема юридична особа на три ра­йони. Роздільнянська «швидка» вже закріплена за пунктом екстреної медичної допомоги з центром у Великій Михайлівці. Це питання вже вирішене остаточно (отже, і заклик до протестів проти переведення лікарні до Великої Михайлівки є нелогічним). Коли вирішувалося питання, де розташовуватиметься пункт екстреної медицини, голова Великомихайлівської райдержадмі­ністрації М. Вишняков подбав, щоб це було у його районі, хоч попередньо планувалася саме Роздільна. А тим часом наш голова РДА воював з головним лікарем, намагаючись вижити мене з посади, — зауважив на завершення І. Бичков.

Тетяна ХАМАРДЮК.
м. Роздільна.

Замість Р.S. Те, що відбувається в Роздільній, моєму рідному місті, не виняток, а система. Кадрова політика керівників району поставлена з ніг на голову: професіонали і досвідчені нікому не потрібні, а принципових і чесних навіть прізвища не прийнято називати, особливо у місцевій газеті.

Не беруся оцінювати роботу

І. Бичкова, і все ж... Він уже 25 років очолює лікувальний заклад. Упродовж тривалого часу наша район­на лікарня входить у п’ятірку кращих в області. Ігоря Тимофійовича поважає колектив й одностайно виступив на профспілкових зборах на його підтримку. Як кожен керівник, має недоліки у роботі, бо хто не працює, той і не помиляється. (Банально, але правда.) Тож, щоб усунути ті недоліки, треба розібратися виважено і спокійно, можливо, й допомогти.

У головного лікаря є посадові обов’язки і лише вони повинні бути критерієм оцінки перебування людини на цій посаді. Та, на жаль, у Роздільній знають приклади, коли фахівців, які комусь з керівництва чимось не сподобалися, просто «виживали» з посади: змушували йти з роботи за власним бажанням, не продовжували трудовий контракт, незгідливих звільняли за статтею, а у «вкрай важкій» ситуації — ліквідовували підприємства, очолювані принциповими опонентами. І все: такій людині у Роздільнянському районі роботи нема. І це не поодинокі приклади — вони вже стали системою. А залякані чи чимось зацікавлені депутати завжди допоможуть здійснити задум влади. Така роздільнянська дійсність.

Дуже прикро, що район з 57-тисячним населенням, 85 населеними пунктами, 11 залізничними станціями і двома  автомобільними трасами міжнародного значення, що пролягають його територією, знову втратив робочі місця, погіршив свою соціальну структуру, зменшив дохідну частину свого бюджету і пенсійного фонду. А це пряме невиконання повноважень, делегованих людьми місцевій владі.

У чому винен головний лікар — нехай об’єктивно і відповідно до закону визначить його роботодавець. А  от за створення джерела соціальної напруги у районі, за те, що люди змушені шукати правди на площі, бо їм не спромоглися пояснити ситуацію, не зуміли довести доцільність трансформацій у медичній сфері, мають відповідати, передусім, таки керівники району і депутати, котрим громада довірила вирішувати спільні справи.

Нещодавно прочитала заповіти 104-річного карпатського мудреця Мирослава Дочинця. Він заповідає українцям у стосунках із владою дотримуватися трьох правил:

1. Не бійся, бо страх робить тебе рабом.

2. Не вір. Влада не дівка, а відьма, яка паразитує на тобі.

3. Не проси, а вимагай дбати про тебе, бо не влада тебе обирала, а ти її.

Отож таки справді: що люди вирішують, те влада зобов’язана робити. І лише так має бути!

Т.Х.

Від редакції. «Чорноморські новини» відстежуватимуть подальший розвиток ситуації у Роздільній і за­прошують всі зацікавлені сторони висловити свою точку зору на сторінках газети.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net