Переглядів: 971

«Це Німеччина. Корупції тут практично нема»

У країнах Євросоюзу працює набагато більше чиновників, ніж в Україні, але там добре закріплена система захисту прав і свобод людей. Так характеризують виконавчий апарат держав ЄС колишні українці, котрі там проживають.

У Франції теж
велика бюрократія

«Система у Франції побудована так, що будь-який чиновник боїться порушити закон. На жаль, в Україні такого нема», — ділиться враженнями колишній українець Володимир ПОСЕЛЬСЬКИЙ.

 

У Франції теж
велика бюрократія

«Система у Франції побудована так, що будь-який чиновник боїться порушити закон. На жаль, в Україні такого нема», — ділиться враженнями колишній українець Володимир ПОСЕЛЬСЬКИЙ.

— У кожного французького чиновника чітко розподілені повноваження, — каже він. — При виникненні будь-яких проблем завжди існує можливість їх вирішити, скажімо, обговоренням у пресі. Наприклад, була одна ситуація з колишнім міністром Франції, у якого виявили рахунок у Швейцарії, про що він не признавався. Коли виник цей скандал — міністр сам подав у відставку.

У мерів є чітка процедура справ, якими вони займаються. Скажімо, якщо вам терміново потрібно отримати копію свідоцтва про наро­дження, це зроблять дуже швидко. Приходите, приносите свій документ, заповнюєте відповідний формуляр — і за п’ять хвилин видають копію, завірену нотаріусом. Є ціла система послуг, якими можна скористатися через мережу Інтернет.

Так, у них існує префектура — представництво президента. Ця система справді працює. Вони багато уваги приділяють тому, щоби спростити процедуру отримання документів. У кожного мера є люди, котрі в якісь окремі дні проводять прийом громадян. Франція славиться тим, що давно є централізованою державою — ще від часів Наполеона. Відтоді існують чимало законів у цій країні, і їх досі виконують. Як-от ще в 1860 році схвалили закон про те, що не можна на стінах писати. У Франції його досі виконують. Тобто старі закони діють, і з кожним роком вони удосконалюються та покращуються. У них існує ціла практика й традиція підготовки держслужбовців. І це не змінюється з приходом нової влади, бо вони мають адміністративний «хребет», який діятиме завжди.

Францію називають країною №1 за кількістю чиновників. Тут дуже велика бюрократія. Є прагнення скоротити їх кількість. Система набору державних кадрів відбувається винятково через конкурси. Хочете стати звичайним службовцем на пошті — ви повинні мати диплом, а потім скласти загальний іспит. Якщо ви не робите помилок у своїй діяльності, держава гарантує вам довічне працевлаштування.

«Ніхто тут не створює
ситуацій для власної вигоди»

— Корупції у цій країні нема, — продовжує Володимир Посельський. — Для французів це чуже поняття, коли за якийсь папірець вимагають гроші. Звісно, французи дуже часто скаржаться на свою державу, проводять різні страйки. Але та бюрократична система Франції, порівняно, скажімо, з Італією, дуже добре працює.

У Франції існує ціла система надання послуг спілкування держави з людьми, яка вирішує купу існуючих проблем. Ніхто тут не створює ситуацій для власної вигоди — за такі правопорушення можуть ви­гнати з роботи.

— Поліція має власну службу перевірки, — каже співрозмовник. — У них добре працює інспекція з контролю за витрачанням грошей — те, що в нас називають Рахунковою палатою. Скажімо, схожа ситуація була, коли наш президент Ніколя Саркозі у період передвиборної кампанії поїхав кудись з робочим візитом. Тоді інспекція, вивчивши суть поїздки, визначила, що президент повинен віддати гроші, витрачені на цю поїздку, — вона виявилась не так робочою, як агітаційною.

Все контролює незалежна преса. Наприклад, журналісти знаходили факти про прем’єр-міністра, який усіх закликав, аби сплачували податки, а в самого були рахунки у Швейцарії — через це подав у відставку. Люди навіть на найвищих рівнях не мають недоторканності й повинні відповідати за свої вчинки.

«Всі працюють
за правилами, справно платять податки»

У Німеччині практично немає корупції, зате існує величезна бюрократія. Але вона лише зміцнює громадський контроль та прозорість роботи чиновників. Про це розповів колишній чернівчанин Олександр ГОРСЬКИЙ, який нині проживає в Магдебурзі.

— Це Німеччина. Тут все в порядку. Корупції тут практично нема. Всі працюють за правилами, справно платять податки, ніхто не «мутить» нічого, — каже він. — Німці, які працюють вдома, могли б приховати щось. Але ж оформляють усі документи, а тут бюрократія дуже велика і паперів потрібно дуже багато. Німці оформляють документи, щоб платити податки. Навіть якщо заробіток непостійний, вони сплачуватимуть ці податки, бо всі люблять свій край, пишаються своєю країною. Їм приємно платити податки, аби відчувати, що кожен з них — частина суспільства, що вони докладають свою частину до творення добробуту. Тому це дуже відрізняє їх від інших. Всі німці — великі патріоти і своєї країни, і своїх міст, і своїх сіл. Вони щиро люблять усе це. А не так, як ми. Це дуже відчувається. Це ментальність, яку нам не нав’яжеш і не прищепиш.

Десь зо 15 років тому тут скоротили соціальні виплати, й відтоді тривають так звані понеділкові мітинги — люди протестують у центрі міста, щоб ці виплати повернули. Ніхто їх повертати не збирається. Цих протестувальників буває інколи троє, а інколи четверо. І схожі вони більше на клуб невдах. Тому я не думаю, що основна маса населення якось страждає. Але якось ці 15 років вижили — значить, не все так погано у них.

Гадаю, люди тут відчувають себе захищеними. Медицина хоч і дуже дорога, але всі застраховані: хто працює — від роботодавця, а хто ні — від держави.

Міліція справді захищає людей — не так, як в Україні.

От був якийсь страйк громадського транспорту: цивілізовано попередили за тиждень по радіо, що такого-то дня, в понеділок, робочий день, весь громадський транспорт не працюватиме. І хоч було важко добиратися на роботу, все суспільство зрозуміло проблеми тих людей, які страйкували.

Будь-яка професія в Німеччині дуже цінується — всі практично «на рівних». Якщо ти прибираєш сміття, тебе однаково поважають, як ніби ти працюєш в бюро. Чимало реклами на сміттєзбиральних машинах: от наш найкращий працівник місяця — і його велике фото!

Мені важко уявити, щоби тут було якесь хабарництво. Здається, вони навіть не можуть допустити в уяві такого поняття — щоб брати гроші, не сплачуючи з них податків. Гадаю, якби хабарі у Німеччині існували, то вони обов’язково були б оподатковані.

Німеччина — мабуть, найбільш бюрократична країна в світі. Але це й унеможливлює корупцію. Все мусить мати свій папірець, свій час і своє обґрунтування. Покупки на фірми, окрім чеків, мусять мати ще два або три інші варіанти звітів. Всі роздруківки з банку про те, скільки є грошей на рахунку, мають зберігатися і звітуватися. Усі мають мати папери щодо прописки, контракти оренди квартири. Але від цього тільки зміцнюється громадський контроль — все відбувається чесно і прозоро.

Іван ДАНИЛЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net