Переглядів: 1170

Обережно: виробнича травма

Виробничий травматизм — це сукупність виробничих травм. Виробнича травма — це травма людини, зайнятої на виробництві, спричинена недотриманням вимог безпеки праці.

Виробничі травми можуть бути обумовлені механічними, хімічними, термічними та іншими специфічними (ураження електричним струмом) чинниками. Основні місця нещасних випадків — цехи і ділянки майстерень; територія, де розташовані майстерні та склади, машинні двори; постійні майданчики для вантажно-розвантажувальних робіт; приміщення електростанцій, підстанцій, трансформаторного обладнання.

Випадки виробничого травматизму можливі через відсутність (або несправність) захисних екранів та окулярів на токарних і заточувальних верстатах, через недостатнє огородження обертових частин машин, деревообробних верстатів і стендів, погане оснащення підйомно-транспортних механізмів знімачами та інструментом, що полегшують умови праці робітників, через слабку організацію праці, якщо робочі місця захаращені, мають незадовільні санітарно-гігієнічні умови. Так, висока температура зумовлює млявість рухів працівника, низька — скутість, що сприяє простудним захворюванням. У результаті різкого шуму в цеху послаблюється увага, погіршується сприйняття попере­джувальних сигналів і команд. Через слабке освітлення працівникові важко орієнтуватися, у нього з’являється стомлюваність, погіршується зір і знижується продуктивність праці. Надмірна вологість і висока концентрація пилу, різних газів у робочому приміщенні також згубно впливають на організм людини.

Основна причина нещасних випадків — недотримання правил техніки безпеки і ненавчені робітники.

За відсутності або несправності підйомно-транспортних засобів і спеціальних захоплень, необхідних для зняття і постановки агрегатів, транспортування важких агрегатів на непристосованих засобах або при перенесенні вручну, можливе падіння, пошкодження рук і ніг робітників.

Несправність устаткування або інструменту, а також відсутність належного інструменту, технічного нагляду з боку майстра, механіка, начальника дільниці за проведенням безпечних прийомів праці служать причиною нещасних випадків і травм.

Вивчення випадків виробничого травматизму допомагає усунути небезпечні та шкідливі умови праці на підприємствах.

Виробничий травматизм аналізують актом за формою Н-1 про нещасні випадки і матеріалами їх розслі­дування. Найпоширеніший — аналіз причин виникнення небезпеки і шкідливості. Крім того, на місці події виявляють цехи і ділянки з підвищеним виробничим травматизмом і захворюваністю, рід ушкоджень, на підставі яких встановлюють характер і повторюваність виробничих травм та захворювань, професії постраждалих, коли визначаються робітники, котрі часто за­знають травмувань і захворювань, виконувані роботи, віковий склад і стать постраждалих, стаж роботи, час події, ступінь і тривалість непрацездатності. До ана­лізу можна приступити лише після ретельної перевірки і підготовки первинних документів.

Ця підготовка полягає в наступному: визначають повноту обліку нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, для чого акти звіряють з наявними в бухгалтерії лікарняними листами; потім встановлюють достовірність фактів (записи, що викликають сумніви, перевіряють на місці, де стався нещасний випадок); далі групують матеріали, викладені в актах, за вказаними раніше однорідними ознаками.

Існують різні методи вивчення причин нещасних випадків: монографічний, топографічний, метод анкетування, статистичний тощо.

Костянтин БОГАЧЕНКО,
заступник начальника відділення ВД ФССНВ та ПЗ України у м. Одесі.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net