Обережно: виробнича травма
Виробничий травматизм — це сукупність виробничих травм. Виробнича травма — це травма людини, зайнятої на виробництві, спричинена недотриманням вимог безпеки праці.
Виробничі травми можуть бути обумовлені механічними, хімічними, термічними та іншими специфічними (ураження електричним струмом) чинниками. Основні місця нещасних випадків — цехи і ділянки майстерень; територія, де розташовані майстерні та склади, машинні двори; постійні майданчики для вантажно-розвантажувальних робіт; приміщення електростанцій, підстанцій, трансформаторного обладнання.
Випадки виробничого травматизму можливі через відсутність (або несправність) захисних екранів та окулярів на токарних і заточувальних верстатах, через недостатнє огородження обертових частин машин, деревообробних верстатів і стендів, погане оснащення підйомно-транспортних механізмів знімачами та інструментом, що полегшують умови праці робітників, через слабку організацію праці, якщо робочі місця захаращені, мають незадовільні санітарно-гігієнічні умови. Так, висока температура зумовлює млявість рухів працівника, низька — скутість, що сприяє простудним захворюванням. У результаті різкого шуму в цеху послаблюється увага, погіршується сприйняття попереджувальних сигналів і команд. Через слабке освітлення працівникові важко орієнтуватися, у нього з’являється стомлюваність, погіршується зір і знижується продуктивність праці. Надмірна вологість і висока концентрація пилу, різних газів у робочому приміщенні також згубно впливають на організм людини.
Основна причина нещасних випадків — недотримання правил техніки безпеки і ненавчені робітники.
За відсутності або несправності підйомно-транспортних засобів і спеціальних захоплень, необхідних для зняття і постановки агрегатів, транспортування важких агрегатів на непристосованих засобах або при перенесенні вручну, можливе падіння, пошкодження рук і ніг робітників.
Несправність устаткування або інструменту, а також відсутність належного інструменту, технічного нагляду з боку майстра, механіка, начальника дільниці за проведенням безпечних прийомів праці служать причиною нещасних випадків і травм.
Вивчення випадків виробничого травматизму допомагає усунути небезпечні та шкідливі умови праці на підприємствах.
Виробничий травматизм аналізують актом за формою Н-1 про нещасні випадки і матеріалами їх розслідування. Найпоширеніший — аналіз причин виникнення небезпеки і шкідливості. Крім того, на місці події виявляють цехи і ділянки з підвищеним виробничим травматизмом і захворюваністю, рід ушкоджень, на підставі яких встановлюють характер і повторюваність виробничих травм та захворювань, професії постраждалих, коли визначаються робітники, котрі часто зазнають травмувань і захворювань, виконувані роботи, віковий склад і стать постраждалих, стаж роботи, час події, ступінь і тривалість непрацездатності. До аналізу можна приступити лише після ретельної перевірки і підготовки первинних документів.
Ця підготовка полягає в наступному: визначають повноту обліку нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, для чого акти звіряють з наявними в бухгалтерії лікарняними листами; потім встановлюють достовірність фактів (записи, що викликають сумніви, перевіряють на місці, де стався нещасний випадок); далі групують матеріали, викладені в актах, за вказаними раніше однорідними ознаками.
Існують різні методи вивчення причин нещасних випадків: монографічний, топографічний, метод анкетування, статистичний тощо.
Костянтин БОГАЧЕНКО,
заступник начальника відділення ВД ФССНВ та ПЗ України у м. Одесі.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206