Любов з... колючками
Цими днями сповнилося вісімдесят років відомому в Україні колекціонеру кактусів Анатолію Демидовичу Балабащенку. Півстоліття з них садовода-аматора супроводжує любов з... колючками. Вирощує екзотичні рослини не для продажу. Винятково — для власного задоволення.
Інколи Анатолія Демидовича запитують: чому з величезного зеленого світу вибрав саме кактуси? У відповідь чують дещо несподіване: «Це вони мене вибрали».
А почалося все з подорожі до Риги. Як активний член профспілки за радянських часів Балабащенко використовував будь-яку нагоду, аби помандрувати. Сплачував половину вартості путівки і вирушав з дому. Працював Анатолій Демидович маляром у ремонтно-будівельному управлінні колишнього Жовтневого району Одеси. Мав відмінну репутацію, тож подорожував багато. На схід, на захід. Кілька разів навіть побував за кордоном. Але найбільше вразила нашого земляка Латвія. Саме там у великій скляній веранді приватного будинку побачив квітучі кактуси. Їх було з півсотні, а може, й більше.
Побачене настільки запало в душу, що молодий робітник вирішив і собі придбати ці незвичайні колючки. Додому привіз п’ять рослинок. Вижило дві. Наступного року там же купив десяток паростків. Вижила рівно половина. Решта загинула тому, що початківець намагався пересадити кактуси у більші горщики, в український ґрунт і при цьому щедро їх поливав. Зрозумів свою помилку, коли почав зустрічатися з однодумцями, які обмінювалися досвідом, шукали відповідну літературу.
Згодом Балабащенко запропонував створити клуб любителів кактусів. Тоді були модними гуртки, клуби за інтересами. Назвали нове об’єднання гучно — «Ацтекіум». Очолював його Анатолій Демидович понад чотири десятиліття.
Було цікаво. Щорічно брав участь у різноманітних виставках, у тому числі і в республіканській виставці досягнень народного господарства. Сьогодні має стільки грамот, дипломів, що може завішати ними всю стіну великої кімнати. Каже, що рахували з дружиною до чотирьох десятків, потім збилися.
Алла Михайлівна у всьому підтримує чоловіка, чим викликає здивування і навіть заздрість знайомих та сусідів. Усі три «сотки» присадибного городику на Слобідці повністю віддані кактусам — кілька тисяч рослин! Якщо перші належали до умовної шостої (найнижчої) категорії, то нині має справжню еліту. Селекцією Анатолій Демидович не займається, але вже виплекав власні унікальні екземпляри, яких не знайти у жодному каталозі.
— Щоб виростити кактус і щоб він зацвів, півстоліття замало, — каже колекціонер, — зате насолода від догляду за рослинами варта будь-яких зусиль.
З усіма рослинами господар обійстя спілкується, немов з людьми. Вранці вітається, питає про самопочуття, підбадьорює слабших. Кактуси не дають чоловікові старіти. Принаймні, зовні він виглядає точнісінько так, як десять років тому, коли я мала щасливу нагоду познайомитися з колекціонером.
Світлана ЧЕКУШИНА.
м. Одеса.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206