Переглядів: 809

Любов з... колючками

Цими днями сповнилося вісімдесят років відомому в Україні колекціонеру кактусів Анатолію Демидовичу Балабащенку. Півстоліття з них садовода-аматора супроводжує любов з... колючками. Вирощує екзотичні рослини не для продажу. Винятково — для власного задоволення.

Інколи Анатолія Демидовича запитують: чому з величезного зеленого світу вибрав саме кактуси? У відповідь чують дещо несподіване: «Це вони мене вибрали».

А почалося все з подорожі до Риги. Як активний член профспілки за радянських часів Балабащенко використовував будь-яку нагоду, аби помандрувати. Сплачував половину вартості путівки і вирушав з дому. Працював Анатолій Демидович маляром у ремонтно-будівельному управ­лінні колишнього Жовтневого району Одеси. Мав відмінну репутацію, тож подорожував багато. На схід, на захід. Кілька разів навіть побував за кордоном. Але найбільше вразила нашого земляка Латвія. Саме там у великій скляній веранді приватного будинку побачив квітучі кактуси. Їх було з півсотні, а може, й більше.

Побачене настільки запало в душу, що молодий робітник вирішив і собі придбати ці незвичайні колючки. Додому привіз п’ять рослинок. Вижило дві. Наступного року там же купив десяток паростків. Вижила рівно половина. Решта загинула тому, що початківець намагався пересадити кактуси у більші горщики, в український ґрунт і при цьому щедро їх поливав. Зрозумів свою помилку, коли почав зустрі­чатися з однодумцями, які обмінювалися досвідом, шукали відповідну літературу.

Згодом Балабащенко запропонував створити клуб любителів кактусів. Тоді були модними гуртки, клуби за інтересами. Назвали нове об’єднання гучно — «Ацте­кіум». Очолював його Анатолій Демидович понад чотири десятиліття.

Було цікаво. Щорічно брав участь у різноманітних виставках, у тому числі і в республіканській виставці досягнень народного господарства. Сьогодні має стільки грамот, дипломів, що може завішати ними всю стіну великої кімнати. Каже, що рахували з дружиною до чотирьох десятків, потім збилися.

Алла Михайлівна у всьому підтримує чоло­віка, чим викликає здивування і навіть заздрість знайомих та сусідів. Усі три «сотки» присадибного городику на Слобідці повністю віддані кактусам — кілька тисяч рослин! Якщо перші належали до умовної шостої (найнижчої) категорії, то нині має справжню еліту. Селекцією Анатолій Демидович не займається, але вже виплекав власні унікальні екземпляри, яких не знайти у жодному каталозі.

— Щоб виростити кактус і щоб він зацвів, півстоліття замало, — каже колекціонер, — зате насолода від догляду за рослинами варта будь-яких зусиль.

З усіма рослинами господар обійстя спілкується, немов з людьми. Вранці вітається, питає про самопочуття, підбадьорює слабших. Кактуси не дають чоло­вікові старіти. Принаймні, зовні він виглядає точнісінько так, як десять років тому, коли я мала щасливу нагоду познайомитися з колекціонером.

Світлана ЧЕКУШИНА.
м. Одеса.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net