Переглядів: 1061

На морі, в небі й на землі

/_f/2013/57.jpg Полігон Чабанка під Одесою. Липнева спека. Степ пахне полином, вузька смуга прибережного піску і легкий бриз на Чорному морі. За кілометр від берега — світло-сірий силует великого десантного корабля «Костянтин Ольшанський», поруч з ним крихітним виглядає водолазний катер «Нетішин».

На березі вишикувались БТРи. Перед бойовими машинами екіпажі зі штатним озброєнням. Останні настанови командира. Тема берегового компоненту навчання: «Підготовка особового складу та військової техніки до дій морського десанту». Рота Феодосійського батальйону морської піхоти готується до подолання водної перешкоди. Експерти НАТО з цікавістю спостерігають за діями українських колег. Перша вправа — водіння бойових машин та евакуація їх з плаву на берег. Перших два БТР-80 один за одним заходять у воду і вплав долають приблизно третину відстані до десантного корабля. Один з них зазнає «пошкодження». Інший підходить до потерпілої машини на потрібну відстань, бере її на буксир і здійснює евакуацію з води на берег. Машину та екіпаж врятовано.

Зазвичай здається, що військове навчання — це такий собі спектакль. Побачене тут спростовує цю поширену думку.

Керівник навчання контр-адмірал Денис Березовський розповідає легенду вишколу: «У нейтральній країні стався землетрус. Обстановка дестабілізована, почалися випадки розбою і мародерства, виникла низка гарячих точок. Уряд втратив контроль над країною і звернувся до ООН за гуманітарною допомогою. Це жодним чином не операція із захоплення країни. Те, що ми бачимо, — епізоди підготовки контингенту до операції. Оскільки йдеться про багатонаціональний контингент, його треба підготувати таким чином, щоб ми могли працювати разом, розуміли один одного, мали систему зв’язку, систему команд і могли цим керуватися».

Далі ще цікавіше. Усі БТРи, які були на березі, один за одним з визначеною дистанцією входять у воду і прямують вплав до «Костянтина Ольшанського», підіймаючи за собою хвилю. За їх діями спостері­гає рятувальна група з водолазного катера «Нетішин», готова у будь-яку мить надати допомогу. Через кормову апарель БТРи в’їжджають у трюм десантного корабля, проходячи його наскрізь, виходять знову у воду через носову апарель, прямують назад і висаджуються на не­обладнаному узбережжі.

Присутні на маневрах діляться своїми враженнями. Сержант Джонатан Мітчел (ВМС США): «Я був учасником минулорічного навчання, бачу великий прогрес між тим, що було тоді, і тим, що ми бачимо сьогодні. Учасники працюють злагоджено, жодних проблем зі зв’язком, команда згуртована і професійна».

Заступник керівника навчання капітан першого рангу Джеймс Ейкен (ВМС США): «Партнерські відносини, які є на цьому навчанні, вигідні як нам, так і українцям. Ми ускладнили завдання порівняно з минулим роком та сконцентрували увагу на роботі коаліції під час проведення гуманітарної операції. Обіймаючи різні посади у нашому оборонному відомстві, я обізнаний з роботою ваших військових керівників. Ми з контр-адміралом Березовським не лише друзі. Я впевнений у його фаховості і здатності ефективно керувати».

Практична гавань Одеського порту. На військових причалах бази ВМС України пришвартовані бункерувальник TCG TULUNAY і ракетний катер TCG MELTEM турецьких ВМС, патрульний катер «Сухумі Р-24» ВМС Грузії, україн­ський тральщик «Чернігів» та водолазний катер «Нетішин».

На турецькому катері «Мелтем» стався «вибух». Імітація наближена до реальності. Скрізь їдкий дим, оголошена тривога, за лічені секунди команда катера у протипожежному спорядженні. Лунають команди турецькою. Матроси у масках хвилин за 20 пожежу ліквідували. Судно на плаву, потерпілим надана допомога. Підіймаємося на палубу. Командир показує нам судно, збудоване 2005 року на знаменитій німецькій верфі Люрссен у Бремені. З 1997 року тут збудовано дев’ять ракетних катерів для ВМС Туреччини. Капітанський місток, сучасне обладнання для навігації у най­складніших умовах. У кают-компанії портрет засновника турецької держави Мустафи-Кемаля Ататюрка. З патріотичним вихованням у турецьких моряків усе гаразд, українцям би повчитись. Патріотів своєї країни «нациками» тут не називають.

Переходимо на колишній суховантаж, а потім на учбове судно «Лісозаводськ». Сьогодні він, за легендою морського компоненту навчання, є підозрілим судном, котре не реагує на вимоги миротворців зупинитись для огляду. З верхньої палуби «Лісозаводська» Практична гавань — як на долоні. З відкритого моря сюди стрімко влітають дві шлюпки з озброєними морськими піхотинцями, лунають автоматні черги. З’являється і третя з нашими прикордонниками. Ще мить — і вони висаджуються на палубі судна-порушника. Доглядова команда починає перевірку.

Наш флагман фрегат «Гетьман Сагайдачний» разом з флагманом ВМС Румунії «Marasesti» здійснювали у відкритому морі пошук піратів кораблем, вертольотом і пошуковою командою, відпрацьовували взаємосумісність маневрування, передачу вантажів на ходу, допомогу потерпілим. Проведені бойові стрільби. («Marasesti» спроектований і збудований у Румунії 1985 року, все озброєння, у тому числі й ракетний комплекс «Терміт» — радянського виробництва).

Вимогливі командири діями своїх підлеглих задоволені. Командир ВДК «Костянтин Ольшанський» капітан ІІ рангу Дмитро Коваленко: «У нашого корабля великий досвід у проведенні миротворчих операцій. Ми проводили евакуацію мирного населення з охопленої громадянською війною Лівії. Тепер відшліфовуємо навики, набуті до цього. Екі­паж отримує цінний досвід при плаванні у складних умовах на мілководді. Ви бачили нашу роботу вчора на мисі Чабанка. Корабель та екіпаж готовий до виконання всіх завдань. Наприкінці навчання нам буде дана оцінка відповідності стандартам НАТО. Розглядається участь нашого корабля в бойовій службі в Середземному морі в операції «Активні зусилля».

Повертаємося до міста. Неподалік КПП військово-морської бази стоїть сумний старенький ЛАЗ. Розтрощені вікна і купа дрібного скла довкола свідчать про те, що нещодавно наш спецназ провів операцію із звільнення заручників...

І про цікаве. На однострої кожного вояка, учасника навчань, бірка з прізвищем. На борту «Гетьмана Сагайдачного» я зустрів двох Коваленків — українського офіцера, командира вертольота, та… американського штабного сержанта. Познайомилися. Військовим побратимам Коваленкам було про що порозмовляти. Нашого цвіту — по цілому світу!

Володимир ГЕНИК.
НА ЗНІМКУ: висадка морського десанту.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net