Переглядів: 1062

Полізло все, як тісто з діжі

Місцеві й не пам’ятають, щоб у Кілійському районі люди протестували, виходили з плакатами. За себе, за свої права. Несправедливості за всіх часів мали і від чинної влади, і від місцевої міліції, і від прокуратури з судом, але більше терпіли. Як правило, мовчки переживаючи кожен свою біду. А тут де й узялася та сміливість — аж тричі гуртом приходили під суд, під міліцію, роздавали агітки, кричали про свої розтоптані громадянські права, вимагали правди і верховенства закону. Щоправда, стороннім було б непросто розібратися, хто проти кого виступає. Оскільки люди приходили й під вікна міліції, то вирішили, що проти неї.

Колотнеча в Кілійському районі заварилася давно, але вилізло на люди все лише кілька місяців тому. І, з усього видно, не скоро й затихне.

Містечковий конфлікт уже дійшов до обласного центру: про нього довідалися журна­лісти на прес-конференції в інформагенції «Паритет».

Грабіж серед білого дня

Директорка ТОВ «Блакитна нива-2005» Тетяна Сиводід у письмовій формі поскаржилася голові Одеської обласної організації асоціації роботодавців півдня України Юрієві Борщенку на те, що її, сумлінну трудівницю та добросовісну платницю податків, серед білого дня пограбовано. Цей факт, власне, і став приводом для скликання прес-конференції, на якій Юрій Миколайович оприлюднив дані, мовляв, в області цього року вже п’ять разів пограбовано фермерів: невідомі заїжджають на поле, молотять і вивозять чуже зерно, а міліція, припустив, ще й покриває такі факти, адже серед тих, на кого фермери скаржаться за польовий розбій, багато колишніх працівників правоохоронних органів, яких свої, м’яко кажучи, не чіпають.

Ми знаємо Юрія Борщенка як захисника законних прав добросовісних підприємців та сумлінних платників податків. Він, маючи громадські повноваження, захищає, як то кажуть, великих і маленьких людей із бізнесу. Й цього разу кинувся на захист фермерки, яку буцімто морально принизили й пограбували, при цьому пан Борщенко звинуватив за бездіяльність місцеву міліцію, яка вчасно не втрутилася в конфлікт, через що той і розгорівся до таких розмірів.

А було так. 18 червня на клапті поля з ячменем поблизу села Червоний Яр почалися жнива. Косив Георгій Пожар, субпідрядник Тетяни Сиводід, з яким фермерка має давні ділові взаємини: уклала угоду на обробіток 148 га землі, до­віреної їй у користування 150 пайовиками (паї в Кілійському районі невеличкі — лише по 0,79 га). Робилося те без погодження з господаркою ниви. Пройшовши кілька кіл і зсипавши зерно в машини (приблизно на суму 300—400 тисяч гривень, як підрахувала на око Тетяна Сиводід), ті рушили трасою в невідомому напрямку. Правоохоронці, викликані пані Сиводід, довго не їхали на місце події, а потім і взагалі відпустили тих, на кого вона скаржилася.

Жінці нічого не залишалося, як оскаржити дії партнера та міліції у прокуратурі, вказавши при цьому, що всім тим неподобством на полі керував місцевий громадський активіст Михайло Карбунян.

Кайданки для громадського активіста

Тримаючи у своїх руках 148 га орендованої землі (договори на оренду укладені до 1 серпня 2014-го), розповів уже після прес-конференції Георгій Пожар, який приїхав до Одеси зі своєю правдою, слідом за Тетяною Сиводід, пані фермерка, сказав, не дуже-то й переймалася тим, що мала робити. Торік, наприклад, люди від неї, сказав, не отримали в повному обсязі ні обіцяного зерна, ні грошей. Комусь дала, комусь не дала.

Кому таке сподобається? І для чого, почали замислюватися пайовики, мати справу з Тетяною Сиводід, якщо вона тільки перекладає папери та ділить вирощене, тоді як обробляють землю механізатори, найняті Георгієм Пожаром, хліборобом з діда-прадіда, який сам сідає і за сівалку, і за кермо комбайна? Багато хто вирішив передати свій пай саме йому. Хтось знайшов для свого наділу й третього господаря. Але ж треба було чекати ще більше року, щоб оформити нові договори. Таке не в дивину, таке діється скрізь і всюди, і людям вирішувати, кому віддати на обробіток свою землю.

Що косив той ячмінь Георгій Пожар, то він і мав те робити, адже зерно достигло, а що діяв без погодження з Тетяною Сиводід, — за те йому відповідати перед людьми і перед законом. Вони між собою, думається, згодом розібралися б, на рівних позмагалися за людські паї, і все б затихло, але ж була написана заява до прокуратури.

Вже 3 липня за резолюцією прокурора Кілійського району Олексія Жолобчука голову громадської організації Михайла Карбуняна, який начебто керував тими «жнивами», затримали. Як колишнього працівника міліції, за словами Тетяни Сиводід, його свої тоді і не зачепили. Через кілька днів Михайла Карбуняна відпустили.

І тут почалося. Група підтримки від Тетяни Сиводід пішла кричати під вікна міліції, чому відпустили Карбуняна, від Карбуняна пішли відстоювати свою правду, звинувачуючи прокурора району, який дав згоду на арешт громадського активіста, в недобрих справах. Є, мовляв, факти й свідчення людей про протиправні дії самого стража закону, якщо треба — люди все скажуть і підтвердять. Звинувачують прокурора у здирництві і рекеті. А кайданки на руках голови ГО «Громада» Михайла Карбуняна — то, казали, помста прокурора за діяльність організації, яку очолює Карбунян, адже вона викриває злочини посадових осіб, відкрито говорить про те, що скоро громадськість добереться і до нього.

Хто крайній? Міліція і прокурор!

Почалося з невеликого конфлікту між землеробами, які згодом, цілком імовірно, поладили б між собою, а полізло все, як тісто з діжі. Крайніми, як на сьогоднішній момент, люди називають міліцію і прокурора району.

Щоб розібратися в ситуації, що склалася, до Кілії виїздив начальник управління взаємодії з правоохоронними органами, оборонної роботи, запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації Сергій Тронько, який, кажуть, конфлікту не допоміг розв’язати, а лише доповів голові ОДА, що люди вийшли з протестом проти дій місцевої міліції.

Що буде далі? Ми відстежуватимемо хід цього конфлікту, який набирає обертів.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net