Ціна рапортів
Чому в засобах масової інформації дуже мало говориться про валовий збір зерна у провідних аграрних державах світу? Та насамперед тому, що у цивілізованих країнах нерозголошення комерційної таємниці того чи іншого фермера, а отже і всієї країни, вважається справою державних інтересів. Гроші люблять тишу. А ось у нас ще за довго до жнив усі галасують: Україна 2013 року збере 53—54 мільйони тонн зернових!
— Гірко чути оті рапорти, — каже голова фермерського господарства «Оріон» Володимир Кіструга, — коли два місяці поспіль, під час формування колосу, у нас не впало з неба й краплинки. А коли ж настав час жнив, пішли тропічні зливи впереміжку з градом. У результаті — третина вирощеного загинула на корені, решта густо вкрилася так званими недогонами та поросла молодим зеленим бур’янцем. Старенькі «Ниви» такі поля не можуть нормально вбирати. Завдяки потужному «Дону-1500» та 25-річному досвіду комбайнера Віктора Носуленка ми все ж зібрали свій урожай. Хвалитися особливо нічим. Але й не соромно перед людьми — за паї (а їх у нас 33) розрахуємося. Залишиться й на подальше життя без кредитів. Вони ж у нас просто грабіжницькі. Гнітить лишень ціна на так важко вирощене і зібране. Перекупники за ячмінь дають на 500 гривень менше минулорічного, а за пшеницю — на 400. Торгуватися з ними не доводиться. Спершу пояснюють, що мають проблеми з поверненням ПДВ, а потім взагалі стають у позу: «Не здаси хліб ти — здадуть інші. 54 мільйони тонн хліба ж на ринку!».
— Вони, може, й будуть, оті 54 чи 50 мільйонів, — продовжує співрозмовник. — На кукурудзу види справді гарні. Але ж коли то ще буде — десь аж у жовтні. А кошти селянину вже сьогодні треба. Однак і районне, і обласне начальство переймається іншим. У них рейтинг керівника (ще за совковою традицією) залежить від рекордної цифри про врожай у рапорті, а не від рівня життя селянина. Візьміть прості приклади. За тонну солярки ми раніше платили тонну зерна, нині вимушені віддавати у сім разів більше. Буханець хліба в обласному центрі нині коштує 4 гривні, у райцентрі — 5, а в селі — 5,75! Про різницю між зарплатою селянина і мешканця міста й самі знаєте. От вам і показники рівня життя. Невже так має бути в аграрній країні?!
Ось так каже фермер-середняк, тримаючи золоті зернята в руках. І запитує, вже й не сподіваючись на відповідь: «Чому у країні, економіка якої тримається на сільгоспвиробництві, найбіднішим залишається той, хто живе й працює на селі?».
Олександр ВИНОГРАДІВСЬКИЙ.
Миколаївський район,
с. Андрієво-Іванівка.
Фото автора.
До речі. Як повідомляє прес-служба облдержадміністрації з посиланням на департамент агропромислового розвитку, цьогорічний врожай ранніх зернових та зернобобових культур на Одещині — 28,5 центнера з гектара (торік було лише 17 ц/га).

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206