Переглядів: 933

Не підпалюйте сухостій

У спекотну погоду в Одесі часто відбуваються пожежі сухої трави, очерету та сміття. І справа не тільки у посушливому кліматі степового півдня України. За статистикою пожеж, понад 90% таких загорянь виникає через людський чинник. Особливо небезпечні лихі наміри стихійних паліїв та безвідповідальність відпочивальників.

Від літньої спеки одесити та гості міста ховаються у рекреа­ційних зонах. Найулюбленішим місцями для них стають парки, сквери та морські схили, зокрема вздовж знаменитої Траси здоров’я. Розташувавшись там, можна не лише добре відпочити, а й подихати морським повітрям та помилуватися живописними краєвидами. Та, на жаль, після такого відпочинку можна побачити і сумну картину від тих пікніків: купи сміття, спалена трава, обгорілі дерева, задушливий дим.

За п’ять місяців нинішнього року в природних екосистемах Одеси сталося 23 пожежі — сухої трави, очерету та сміття, в результаті яких вогонь знищив 5,37 гектара сухостою. Скажімо, 14—15 червня пожежно-рятувальні підрозділи міського управління ГУ ДСНС України в Одеській області тричі виїздили на гасіння загорань сухої трави та сміття на загальній площі 2,17 гектара.

Перше повідомлення про таке займання в оперативно-диспетчерську службу надійшло 14 червня о 12.34. На території Центрального парку культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка горіли суха трава та сміття на площі 20 м2. Упродовж 15 хвилин загорання ліквідовували рятувальники Приморського районного відділу міськуправління ГУ ДСНС.

А вже о 14.21 на центральний пульт «101» надійшло чергове повідомлення — горить суха трава на вулиці Генерала Петрова. Пориви північного вітру, що сягали місцями 15—20 м/сек., роздували вогонь у різні боки, збільшивши площу пожежі до двох гектарів. Годину й 20 хвилин знадобилося вогнеборцям Малиновського райвідділу, щоб приборкати стихію.

15 червня о 10.53 на «101» на­дійшов аналогічний виклик. Цього разу горіла суха трава на площі 150 м2 на Дачі Ковалевського, поблизу санаторію «Зелена гірка». Через 37 хвилин займання ліквідували пожежники Київського районного відділу.

Як показує багаторічна практика, приборкувати загоряння сухої трави та сміття пожежникам завжди нелегко. Через високу температуру висохла рослинність з поривами вітру спалахує, як смолоскип, полум’я дуже швидко поширюється та може у будь-який момент перекинутися на житлові чи господарські будівлі. Крім того, коли горить суха трава у парковій зоні або палають прибережні схили, дістатися пожежно-рятувальним підрозділам до місця загоряння непросто, оскільки відсутні під’їзні шляхи. Ускладнює ситуацію і відсутність поблизу джерел водопостачання — пожежних гідрантів та водойм. І кожного разу рятувальникам доводиться підвозити воду автоцистернами, прокладати довгі рукавні лінії, на що йде дорогоцінний час.

У приватному секторі деякі безвідповідальні господарі та садівники, щоб «привести у порядок» прилеглу територію, підпалюють не викошену траву або сміття. Для таких паліїв головне, щоб ніхто не побачив їхні зловмисні дії.

Ще одні лиходії — веселі компанії відпочивальників, які влаштовують на сухій траві, а не в спеціально відведених місцях гучні пікніки з алкоголем, незважаючи на заборону та штраф за його розпивання в громадських місцях. Після таких горе-відпочивальників залишаються купи сміття та непогашене багаття, через що вже через кілька хвилин усе навкруги палає.

В умовах високої температури та відсутності дощів недбало кинутий сірник, недопалок або пустощі дітей з вогнем є сер­йозною загрозою великої біди — полум’я з сухостою або сміття може перекинутися на зелені насадження: парки, лісосмуги і навіть на житлові будинки та господарські прибудови. Дим від сміттєзвалищ завдає шкоди здоров’ю людей та екології. Під час пожеж сухостою у вогні гинуть живі організми, знищується найцінніша складова чорнозему — гумус. На його повне відновлення в природних умовах потрібно мінімум 50 років. Палії залишають нащадкам мертву землю.

Одеські рятувальники вкотре попереджають стихійних паліїв, що за підпал сухостою передбачена адміністративна відповідальність. Згідно із статтею 77-1 «Самовільне випалювання рослинності та її залишків» Кодексу України про адміністративні правопорушення, за такі дії передбачені штрафи від 10 до 20 не­оподатковуваних мінімумів (170—340 гривень), а для посадовців — від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів. За деяких обтяжливих обставин за підпал може бути порушена і кримінальна справа. Кримінальний кодекс України передбачає за такий злочин позбавлення волі на термін від 5 до 10 років.

Одеське міське управління ГУ ДСНС України в Одеській області вживає заходів щодо недопущення пожеж в екосистемах. Зокрема, ця проблема розглядалася на засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) виконавчого комітету міськради «Про заходи щодо забезпечення пожежної безпеки у м. Одесі під час весняно-літнього пожежонебезпечного періоду 2013 року». На цьому засіданні був затверджений відповідний план. У районні адміністрації міста надіслані інформаційні листи. Щодня вранці, вдень та ввечері в ефірах одеських телекомпаній, fm-радіо­станцій, на залізничному та авто- вокзалах, ринках, у супермаркетах транслюються відео- та аудіо­ролики щодо недопущення пожеж в екосистемах. У місцях масового перебування людей розповсюджено листівки профілактичного характеру. Щодня проводиться моніторинг за станом пожежної безпеки у літній пожежонебезпечний період.

Співробітники Державної служби України з надзвичайних ситуацій закликають одеситів та гостей міста дотримуватися правил пожежної безпеки. Будьте обачні, не кидайте недопалки та сірники в суху траву. Не розводьте багаття у місцях відпочинку, на схилах пляжів, у парках, поблизу сміттєзвалищ. Не дозволяйте дітям бавитися з вогнем, постій­но роз’яснюйте їм правила пожежної безпеки. Не будьте байдужими, якщо помітили дим, тління або слабкий вогонь! Загасити займання сухої трави на самому початку легко — досить вилити відро-два води або присипати полум’я землею.

Телефон Державної служби України з надзвичайних ситуацій — «101».

Дмитро ШУШУЛКОВ,
начальник Одеського міського управління
ГУ ДСНС України в Одеській області.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net