Переглядів: 896

По яблуко у... гетто

Мій сусіда по парадній Олександр Бєлобров повідав мені випадок зі свого раннього дитинства. Гадаю, варто його розповісти сьогодні, коли деструктивні сили в нашій країні прагнуть посварити людей на національному ґрунті, вдаються до антисемітизму.

Олександр народився в 1935 році в селі Михайлівка, яке примикало до містечка Гросулового (теперішня назва — Велика Михайлівка). На початку війни його батько пішов до райвійськкомату, щоб відправили добровольцем на фронт. Хлопчина залишився з матір’ю і трирічною сестричкою.

До війни між селом і містечком розташовувалася військова частина, територію якої огородили високим парканом з колючим дротом. Але в східному кутку паркану можна було пробратися у військову частину через вертикальний розріз. Через цей розріз червоноармійці потрапляли на стрільбище, яким слугував за парканом глибокий яр. Олександр пам’ятає, як одного разу через цей отвір йому батько проніс із солдатської їдальні, де інколи лагодив меблі, м’ясне рагу з макаронами.

Румунська окупаційна влада використала територію військової частини під гетто. На місці розрізу в паркані впритул до колючого дроту поставили дерев’яну вбиральню.

Якось влітку Сашко побачив дерев’яну скриню, збоку якої був наклеєний папір з намальованим яскравим червоним-зеленим яблуком. Малюнок настільки сподобався хлоп’яті, що він вирішив забрати його собі. Знайшов щілину між парканом і вбиральнею, ледь загороджену дротом, і став міркувати, як вибрати місце, аби пролізти непомітно від вартового. Коли той попрямував у протилежний бік, Сашко прошмигнув у гетто до звабного малюнка.

Але щось дивне з ним сталося — за кілька кроків зникла па­м’ять, не розумів, чого він тут опинився. Та поруч побачив високих чоловіка і жінку, а між ними гуртувалася група підлітків. Це були в’язні. Обличчя у дорослих були, мов неживі — сірі, з темними зіницями очей. Вони, в чеканні своєї неминучої смерті, ніби не бачили хлопця. Потім чоловік помітив його появу, запитав, як сюди потрапив, і наказав негайно втікати звідси, підказав кращий момент, як пройти непомітно.

Одне слово, нерозумну дитину врятували в’язні єврейського гетто.

А наступного дня в гетто лунали постріли. Якщо обминула куля рятівників, Олександр Бєлобров хотів би дізнатися про їхню долю. А якщо ні… Світла і вічна їм пам’ять.

Олександр МНАЦАКАНОВ.
м. Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net