Вагітна у 15...
Щороку 11 липня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день народонаселення.
Відтоді, як було створено Організацію Об’єднаних Націй у 1945 році, кількість населення у світі збільшилася більш ніж утричі. Зараз планету населяє понад 7 мільярдів людей, що створює загрози, серед іншого, для сталого розвитку, доступу до послуг системи охорони здоров’я, для реалізації молоддю своїх прав і можливостей. Водночас, саме здорові жінки та молоді люди, наділені засобами для прийняття власних рішень щодо того, зокрема, скільки мати дітей і коли їх народжувати, можуть принести більше користі суспільствам, у яких вони живуть.
У світі щороку приблизно 16 мільйонів дівчаток у віці 15—19 років народжують дітей. Ускладнення під час вагітності і пологів залишаються однією з основних причин смертності серед дівчат-підлітків у небагатих країнах. Серед дівчат-підлітків та молодих жінок спостерігається високий рівень захворюваності та смертності в результаті нелегальних абортів. За статистикою, показники завмирання вагітності та мертвонародження є вдвічі більшими для немовлят, народжених матерями молодшими за 20 років, порівняно з матерями віком 20—29 років.
З огляду на це, темою Всесвітнього дня народонаселення у 2013-у визначено проблему підліткової вагітності.
Питання підліткової вагітності не належить винятково до сфери охорони здоров’я, це — соціальна проблема, глибоко пов’язана з питаннями соціально-економічного розвитку країни, гендерної рівності, бідності, з криміногенною ситуацією та станом освіти. Протягом 1990—2000 років у країнах, що розвиваються, кількість підліткових вагітностей дещо скоротилася. Водночас, починаючи з 2000-го темпи скорочення цього показника стали сповільнюватися, а в деяких країнах він взагалі почав зростати. Центральна Африка залишається регіоном з найвищим показником підліткової вагітності у світі (120 пологів на 1000 жінок у віці 15—19 років). Регіонами з великою кількістю вагітностей серед дівчат-підлітків є також Південна Азія, Південна Америка та країни Карибського басейну.
В Україні ще донедавна аборт залишався досить поширеним інструментом планування сім’ї, і на початку 1990-х в нашій країні робилося до мільйона абортів на рік серед жінок усіх вікових груп. За даними Міністерства охорони здоров’я, у 2011 році було зроблено близько 180 тисяч абортів, а у 2012-у — трохи більше за 140 тисяч. Рівень підліткових абортів у нас зменшився майже втричі — із 7,74 (кількість абортів на 1000 дівчат віком 15—17 років) у 2001-у до 2,51 — у 2012-у. І хоча ці показники залишаються досить високими порівняно із західноєвропейськими, все ж позитивні зрушення суттєві.
Та попри позитивну динаміку, стан забезпечення репродуктивного здоров’я і система запобігання підлітковій вагітності залишаються в Україні досить вразливими. Статистика демонструє, що, незважаючи на значне зниження кількості абортів серед дівчат віком 15—17 років, кількість абортів серед дівчат, молодших 14 років, залишається незмінною протягом останніх декількох років.
Фонд народонаселення ООН в Україні спільно з відповідними державними органами та партнерськими неурядовими організаціями реалізовує програми, спрямовані на покращення системи доступу молоді до послуг з репродуктивного і статевого здоров’я, особливо в сільських та віддалених районах, де проживає близько 35% підліткового населення країни, а також пропагує здоровий спосіб життя та відповідальне ставлення до батьківства і материнства.
За матеріалами представництва Фонду народонаселення ООН в Україні.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206