«З добрим парканом і сусід буде добрим»
У вівторок поставили крапку в програмі міжнародної технічної допомоги «Посилення прикордонного менеджменту на державному кордоні України», що фінансувалася за участі Агентства зменшення загроз Міністерства оборони США. Урочисте закриття пройшло в присутності високих гостей — посла США в Україні Джона Теффта з дружиною, начальника управління побудови партнерства департаменту підтримки операцій Агенції зменшення загроз Міністерства оборони США Дона Брауна та віце-президента підрозділу підтримки ключових програм компанії «Рейтеон» Пола Мюллера.
Програма «Посилення прикордонного менеджменту на державному кордоні України» має довгу історію. У трохи іншому вигляді розпочалася вона з ядерного роззброєння 1990-х («Запобігання розповсюдження зброї масового знищення», реалізовувалася на підставі угод між урядами України та США з 12 грудня 1991-го), а потім, у 2004-у, перейшла на зміцнення кордонів. Американський уряд увесь цей час допомагав нашим прикордонникам виявляти та припиняти спроби незаконного переміщення зброї масового знищення через державний кордон України. З моменту започаткування програма відпрацьовувалася на українсько-молдовській, морській (на Чорному та Азовському морях), українсько-російській, українсько-білоруській, українсько-польській ділянках державного кордону. Торік, перед Євро-2012, на всіх цих ділянках навіть встановлювали системи радіаційного контролю, аби унеможливити будь-які загрози під час футбольних матчів.
«Робота велася комплексна, — поділився з «Чорноморськими новинами» директор міжнародно-правового департаменту адміністрації Державної прикордонної служби України Олександр Мельников. — Бенефіціарами (суб’єктами) від України була і прикордонна служба, і наша, й екологи. Основне, чим займалися, — моніторили та оцінювали ризики несанкціонованого переміщення ядерних матеріалів, компонентів, а також звичайної зброї та товарів подвійного призначення від сусідів». У роботі допомагало обладнання, на яке американська сторона не поскупилася. За словами Олександра Мельникова, за цих 10 років його надали в дуже широкому спектрі. «Не тільки те, яке безпосередньо може виявляти радіаційні джерела, але й для мобільності — автомобілі, квадроцикли, снігоходи, камери спостереження, мультисенсорні пристрої, які дозволяють вести радіолокаційне і тепловізійне спостереження, денне і нічне бачення. Отримали багато й для управління (встановлювали нові центри управління) та комунікації (велику кількість радіостанцій різного діапазону)», — додав пан Мельников. Техніка для прикордонників — як руки і ноги, без неї ловити контрабандистів було б не просто. Щороку фіксується півтори—два десятки випадків перевезення обладнання так званого подвійного використання (прирівнюються до зброї), і без нових технологій тут не обійтися.
Серйозний внесок американські партнери разом з українським прикордонним бюджетом зробили в морську охорону України: це ремонт, підтримання і модифікація корабельного складу, особливо що стосується навігаційного та телекомунікаційного обладнання. Вартість всієї отриманої техніки різних рівнів склала близько 34 мільйонів доларів. «Особливо цінуємо те, що на додачу до обладнання американці надали гарантійний і постгарантійний термін обслуговування. Ми маємо з десяток стаціонарних та 18 пересувних автомобільних майстерень для підтримання обладнання: як високотехнологічного (камери спостереження, радіолокаційні станції) так і звичайного (для обслуговування наземних транспортних засобів)», — зауважив Олександр Мельников. Як працювати з технікою, українським прикордонникам роз’яснювали під час тренінгів та спеціальних навчань. Їх провели чимало: близько 300 курсів для 7,5 тисячі спеціалістів. «Ми отримали серйозну підтримку для наших навчальних центрів у Черкасах та Ізмаїлі, для кінологів у великих містах та нашої національної академії (обмін експертами). Навіть вивчення англійської мови — це теж дуже важливий аспект», — зауважили у відомстві.
Хоча програма й завершилася, стосунки з американцями — ні. Про це особисто поспішив повідомити сам посол США в Україні Джон Теффт: «Як зазначили колись відомі американські поети і громадські діячі Бенджамін Франклін та Роберт Фрост, з добрим парканом і сусід буде добрим». Я хочу запевнити вас, пане генерале, що ми й надалі підтримуватимемо стосунки з Україною, здійснюючи програми експортного контролю кордонів через програму енергетики США «друга лінія оборони». Також ми будемо надавати підтримку спільним навчанням, які здійснює агенція Міноборони США». Сама ж програма перекочує до Молдови.
Наприкінці заходу посла США в Україні Джона Теффта символічно оголосили почесним прикордонником України та подарували джентльменський набір під грифом «арсенал прикордонника». Всі інші учасники та гості мали змогу ознайомитися з технічними засобами, які використовуються для охорони державного кордону, екіпіруванням відділу спеціальних дій на воді, та відвідати кораблі і катери морської охорони.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206