Переглядів: 1135

«Твоя краплина крові — початок моря життя»

Під таким гаслом в Україні триває місячник донорства крові, який стартував 14 червня у Всесвітній день донора. Цю дату Всесвітня організація охорони здоров’я визначила як день вияву вдячності до мільйонів людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших, добровільно ділячись своєю кров’ю.

Щомиті в усьому світі у людей різного віку виникає потреба в переливанні крові за життєвими показниками. Саме донорська кров виявляється в більшості випадків єдиним порятунком для тих, хто постраждав у ДТП, має тяжкі онкологічні хвороби, при складних пологах… Кров може знадобитися кожному, однак доступ до неї більшість людей не має. Ось чому кожен донор, який здає кров без­оплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок життів.

За розрахунками ВООЗ, кожна держава світу мусить подбати про те, щоб на одну людину заготовлялося не менше 12 мл крові на рік.

Головний лікар Одеської обласної станції переливання крові Валерій Івченко на прес-конференції, приуроченій до Всесвітнього дня донора, розповів про стан справ на Одещині. Він поінформував, що за понад півстолітню свою історію станція переливання крові забезпечила необхідним матеріалом сотні тисяч хворих і постраждалих.

Служба крові Одещини — це обласна станція переливання крові, 11 відділень переливання крові та 19 пунктів при лікувально-профілактичних закладах, які зайняті забором крові та її компонентів. Торік в області було організовано 20454 донори (в 2011-у — 19776). Рейтинговий показник 2012-го склав 6,2 мл крові на одного мешканця області (для порівняння: у 2011-у — 5,88 мл, у 2010-у — 5,5 мл). На Одещині маємо стійку тенденцію до збільшення чисельності безоплатних донорів, що є результатом цілеспрямованої пропагандистської роботи, яку проводять фахівці станції, залучаючи до співпраці трудові колективи, громадські організації, волонтерів.

— Дуже активно в плані популяризації донорства працюють Одеська національна академія харчових технологій, Одеський припортовий завод, доброчинний фонд «Бджілка», — розповів Валерій Івченко. — Тішить той факт, що кількість донорів постійно зростає, зокрема й серед тих, хто здає кров безоплатно. Наприклад, у 2012-у за плату кров здали 255 осіб, безкоштовно — 3059. Цього року до нас уже прийшло 173 платних і 3634 безоплатних донори.

Валерій Леонідович відзначив зростання санітарної культури серед студентів. Обстеження, проведені перед забором крові, доводять, що молоді люди думають про власне здоров’я, віддаючи перевагу захищеному сексу і виводячи зі сфери своїх інтересів алкоголь та наркотики. Загалом, за обсягами заготівлі крові в нашій області студентське донорство впевнено вийшло на третє місце після родичів вагітних жінок і солдатів-строковиків.

Зростання кількості донорів трансфузіологи пов’язують ще й з тим, що перед її забором людина може безоплатно і швидко пройти обстеження на гепатити, сифіліс, ВІЛ-інфекцію, довідатися про свою групу крові. Якщо людині потрібна така довідка, здавши кров, вона без зволікань її отримує.

Останнім часом обласна станція переливання крові отримала у користування від закордонних колег два сучасні прилади. Апарат американської фірми «Архітек» дозволяє приблизно за 20 хвилин обстежити людину на гепатити В і С, сифіліс, ВІЛ-інфекцію. А унікальний прилад австрійської компанії «Трима» (їх в Україні лише кілька) дає можливість приготувати дуже якісний тромбоконцентрат — незамінний перед курсами хіміотерапії, особливо у дітей, щоб запобігти розвитку кровотеч. На станції переливання є картотека донорів, але поки що бракує дорогих видаткових матеріалів, щоб задовольнити потребу всіх пацієнтів у тромбоконцентраті.

У рамках місячника на обласній станції переливання крові проходять дні відкритих дверей. Доброчинні акції відбуваються на території всієї Одещини. Головний лікар Обласної дитячої клінічної лікарні Валентин Ґудзь розповів про благочинну акцію, яка пройшла цими днями у закладі: за ініціативи ке­рівництва Одеського державного університету внутрішніх справ 153 курсанти стали донорами. Завдячуючи їх громадянському вчинку, лікарня отримала 87,2 л консервованої крові для виготовлення препаратів, необхідних хворим дітям. Курсанти здали кров безоплатно, ознайомилися з роботою обласної дитячої лікарні, пройнялися тривогою за життя маленьких пацієнтів, яким для тривалого лікування та одужання необхідна велика кількість донорської крові.

Долучитися цієї важливої та потрібної для громади справи може кожен.

Пам’ятка для тих,
хто вирішив стати донором крові та її компонентів

Донором крові та її компонентів може стати кожен бажаючий віком від 18 до 60 років, з масою тіла не менше 50 кг. За один раз донор, як правило, може здати не більше 450 мл крові. Осіб, котрі мають вагу меншу за 50 кг або ж зріст нижчий за 150 см, в індивідуальному порядку до здачі крові може допустити тільки лікар-трансфузіолог.

Донорами не можуть бути особи, які є носіями ВІЛ-інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульозу, а також ті, хто потерпає від гіпертонічної хвороби

ІІ—ІІІ ступеня, ішемічної хвороби серця, атеросклерозу. Детальну інформацію щодо переліку протипоказань до донорства крові надають у медичних закладах.

Кров медики рекомендують здавати не частіше 5 разів на рік. Повністю склад крові відновлюється через 30—40 днів. Щоб відновлення відбулося швидше, радять пити багато рідини — натуральних соків, чаю. Раціон донора повинен містити білок, від якого залежить рівень гемоглобіну.

Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна здача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози, органів травлення.

Щоб стати донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.

Перед здачею крові: напередодні необхідно повечеряти, але відмовитися від жирної їжі, молочних продуктів; можна вживати солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральну воду, овочі, фрукти (крім бананів); не вживати алкоголь за 48 годин до процедури; пити якомога більше рідини; не вживати ліки, особливо ті, які містять анальгін, аспірин, за 72 години до процедури; добре відпочити, виспатися; легко поснідати у день процедури.

Після процедури: відпочити з годину в прохолодному місці; випити солодкого чаю, з’їсти щось легке; у цей день краще уникати надмірних фізичних навантажень; алкоголь краще не вживати щонайменше протягом 8 наступних годин; упродовж наступних двох діб бажано регулярно та добре харчуватися і вживати багато рідини.

Для заохочення здачі крові держава передбачає пільги донорам: з метою адаптації організму до крововтрати чинним законодавством передбачено звільнення донора від роботи в день кровоздачі і в наступний день після неї зі збереженням середньої місячної заробітної плати. Якщо, за домовленістю із роботодавцем, донор у день здачі крові виходить на роботу, вихідний переноситься на іншу дату. У випадку, коли доброволець здійснює процедуру під час відпустки, то відпустка продовжується на відповідну кількість днів.

Постановою Кабміну встановлено розмір виплати донорам із розрахунку 160 гривень за один літр крові. Втім, сьогодні дедалі більше вітчизняних громадських організацій та донорів виступають саме за безоплатне донорство. До цього закликає і світова медична спільнота.

У березні цього року набув чинності наказ МОЗ України «Про затвердження Порядку скринінгу донорської крові та її компонентів на гемотрансмісивні інфекції», що передбачає підвищення рівня інфекційної безпеки донорської крові та її компонентів.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net