Переглядів: 1011

Тисяча й одна операція

16  червня — День  медичного  працівника

Вража бляшка

Діагноз не втішав. На сонній артерії утворилася бляшка, яка на 80 відсотків звузила просвіт судини, і, відповідно, зменшила доступ крові до мозку. Чого чекати далі? Глибокого склерозу, обширного інсульту чи ще гіршого — фатального кінця? Невеселі думки роїлися, як оси, і кожна жалила душу.

Інколи зринав промінчик надії: а може, обійдеться? Адже початок недуги не віщував ускладнення. Передували йому, здавалося б, банальні речі: якась розмова на високих тонах, стресова, як то кажуть, ситуація, внаслідок чого стрибнув артеріальний тиск... З ким не буває?

…Коли «швидка» доставила до клініки, лікарі виявили високий рівень холестерину і призначили лікування. Але й сам пацієнт був не ликом шитий — давній автор нашої газети, професор одного з одеських вишів Григорій Гончарук завжди прагне й сам докопатися до суті того чи іншого явища, отож і в цьому випадку засів за спеціалізовану літературу та інтернет і з’ясував, що вилікувати гіпертонію та знизити до норми холестерин можна й завдяки дієті та посиленню фізичної активності. Так і вчинив. І самопочуття, справді, покращилося. Але хвороба, як стало зрозуміло потім, не відступила, а лише затаїлася. Й ось вона таки завдала свого вразливого удару. Цього разу лікарі порадили робити операцію. Поки ще не пізно.

Острів надії

У дні, коли Григорій Іванович переживав сум’яття, у клініці хірургії серця і магістральних судин Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (раніше — 411-й госпіталь) усе йшло своїм звичаєм. Колектив клініки, очолюваний полковником медичної служби Володимиром Абраменком, невеличкий — усього 17 осіб, але результати його роботи надзвичайно вагомі.

— Ми виконуємо весь спектр операцій, які здійснюються сьогодні судинними хірургами в Україні, — розповів Володимир Миколайович. — На всіх артеріях і венах у повному обсязі. Недавно клініка поповнилася новим обладнанням — апаратом для ендоваскулярних втручань, що дозволило проводити коронографію і коронарне стентування, тобто ще більше розширити види медичної допомоги.

Володимир Абраменко — професіонал високого класу. Якби візитна картка вміщувала детальніші відомості, то в ній би, зокрема, зазначалося. Закінчив Луганський медичний інститут. Пішов в армію. Сповнений найщиріших помислів, написав рапорт з проханням відправити його в Афганістан. Вже й знав, що служитиме в Кандагарі, але обставини розпорядилися інакше: у терміновому порядку був відправлений до групи наших військ у Німеччині. Потім служив у Казахстані і, нарешті, в рідній Україні. Інтелігентна, тактовна, приваблива людина.

Володимир Миколайович щиро переймається долею своїх пацієнтів. «Якби в Україні населення регулярно обстежувалося на апаратах УЗД, — переконаний він, — ми не мали б такої загрозливої картини, яку дає інсульт. Страшну недугу можна було б заздалегідь попередити».

— Скільки у вашій клініці виконується операцій? — цікавлюся у нього.

— Близько тисячі. І сто з них — на сонних артеріях. Це досить багато, якщо порівняти, скажімо, з нашими колегами в інших містах.

— Якими якостями має володіти судинний хірург?

— Щоб зробити операцію, скажімо, на тій же сонній артерії, треба на якийсь час її перекрити. Зрозуміло, що ненадовго. А тому всі рухи мають бути швидкими і точними, тобто слід володіти доброю хірургічною технікою, не кажучи вже про глибокі знання, підготовку і так далі.

— Які проблеми переживає сучасна хірургія?

— Їх не бракує, але чи не найбільшою є дорожнеча витратних матеріалів — протезів, стентів, провідників, катетерів... Самотужки справлятися з цією проблемою було б важко. Але, дякуючи підтримці керівництва центру в особі його начальника полковника медичної служби, кандидата медичних наук Володимира Майданюка та провідного хірурга, полковника медичної служби доктора медичних наук, професора Михайла Каштальяна, ми розв’язуємо найскладніші питання і розвиваємо нові напрямки у своїй роботі. Невипадково колишній госпіталь називають островом надії і зцілення.

— Яка з операцій вам особливо запам’яталася?

— Кожна операція має свої особливості і по-своєму складна. Ось недавно ми успішно прооперували чоловіка в літах, у якого було виявлено рідкісну патологію: велику аневризму (розширення) аорти, яка до того ж якимось чином сполучилася із сусідньою веною. Якби він ще трохи пролежав вдома, то був би приречений на вірну погибель. Ми повернули йому життя. І коли він завітав до нас через якийсь час після виписки, як же приємно було бачити його здоровим і з посмішкою на обличчі!

Момент істини

Тим часом наближався день, коли й Григорій Іванович утвердився у виборі клініки і хірурга. Не покладаючись на першу-ліпшу пропозицію, він шукав обґрунтування своєму рішенню. Ось як про це розповів сам:

— Зрозумійте мій стан. Дехто з колег радив не наважуватися на операцію, посилаючись на долю колеги, який не повернувся живим з Москви після аналогічного хірургічного втручання. Тому я  ретельно, як мені здалося, вивчив можливості низки клінік у різних містах, в тому числі й Одесі. Гріх сказати про них щось погане: як пишуть у характеристиках, всі мають добрий авторитет. Далі я вирішив зустрітися хоча б з однією людиною, яка вже перенесла таку операцію. Але як її знайти? Пошуки привели мене до лікарів — Марини Покалюк та Олени Дунай, які працюють на апаратах УЗД та доплерографії в колишньому шпиталі. Ці дві милі жінки заспокоїли: «Таких прооперованих — скільки завгодно. Живуть повноцінним життям і дякують за те своєму рятівникові». Вони й назвали мені кращого фахівця з таких операцій — Володимира Абраменка.

Володимир Миколайович прийняв мене одразу після чергової операції. Уважно вислухав, усміхнувся і суттєво розвіяв мої побоювання. «По-перше, — сказав він, — ми успішно робимо такі операції й людям старшого віку. По-друге, ці хірургічні втручання для нас — звичайна, буденна справа. Як саме вони проводяться, можете подивитися на плакатах, розвішених у коридорі. По-третє, прошу поговорити з тими, кому вже зробили таку операцію...».

Вийшовши з кабінету, зіткнувся зі знайомим ветераном Петром Аксьоненком, завжди бадьорою і веселою людиною. З’ясувалося, що три роки тому його прооперував саме Абраменко. Каже: «Володимир Миколайович — хірург від Бога». Від інших почув: «У нього золоті руки»…

Коли почалася операція, я міцно заснув. Але мені здалося, що уві сні я почув слова хірурга: «Момент істини!» і відчув, як видаляється злощасна бляшка. Звичайно, я не міг того відчувати. Прийшов до тями, коли до вікна реанімації вже заглядав карий вечір. Медперсонал був поруч і дбайливо допомагав мені повернутися до нормального самопочуття. А вранці прийшов мій рятівник. Я намагався якомога тісніше потиснути його руку і бачив, як на його обличчі засяяла промениста посмішка».

Тисяча операцій — це статистика, одна — це згусток емоцій, сподівань, людської вдячності. Озираючись на своє перебування в клініці, Григорій Іванович безмежно вдячний за допомогу, зроблене добро, чуйне ставлення всім, хто був причетний до його зцілення. Крім Володимира Абраменка, це й начальник відділення Ігор Гончаренко, невропатолог Олександр Гончарук, провідний терапевт центру Олександр Гамма, анестезіолог Вадим Абакумов, а також всі-всі медсестри і санітарки.

Наостанок хотілося б сказати й про те, що час від часу у чиїхось головах виникає намір закрити, перенести чи перепрофілювати Військово-медичний клінічний центр (раніше — 411-й госпіталь), що на вул. Пироговській. Ветерани, військовослужбовці та одесити, які з довірою звертаються до фахівців цього медичного закладу, проти будь-якого подібного рішення. Це відлагоджений роками механізм (не забуваймо, що госпіталю вже йде третя сотня літ), високодосвідчений і дисциплінований колектив. Такі центри, як цей, можна порахувати на пальцях однієї руки. Хай ні в кого не виринає ілюзії захопити ласий шматок землі — громадськість рішуче налаштована відстояти один з найкращих медичних закладів в Україні.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net