Переглядів: 1070

Козацький спадок Анатолія Бачинського

21 травня cповнилося б 80 років видатному одеському вченому, досліднику історії козацтва на півдні України Анатолієві Бачинському (1933 — 1995)

Закінчення. Початок у номері за 30 травня.

Великою заслугою Анатолія Бачинського перед українським козакознавством стало введення до наукового обігу біографій невідомих та маловідомих осіб козацької історії, а також доповнення новими даними з архівосховищ життєписів більш відомих діячів. У 1969-у в статті «Біографічні матеріали — джерело для вивчення історії народної колонізації Придунайських степів у 18 — на початку 19 ст.» вчений писав про велике значення для відтворення історичного процесу біографій окремих його діячів... «Вивчення біографічних джерел дає змогу твердити, перш за все про їхній масовий характер, оскільки їхнє виникнення пов’язане з пересуванням сотень людей. З часом вони охоплюють весь період існування Задунайської Січі і навіть виходять за межі 1828 року… Інформація, зосереджена в розповідях козаків, різноманітна, нерідко деталізована, пов’язана з загальнополітичними подіями в регіоні, тобто з усім, що несе в собі людське життя», — відзначав вчений.

Анатолієм Бачинським було вперше введено у науковий обіг багато оригінальних і не знаних доти архівних документів і матеріалів з історії козацтва на Півдні України. Серед них такі важливі, знакові документи, як «Справа про наміри турецьких запорожців, 1804 р.», «Оповіді задунайських запорожців в одеській міській поліції про життя в Задунайській Січі 1824 р., 29 травня» та «Список учиненной в Коше Усть-Дунайского буджацкого войска состоящих в оном на службе казаках, августа 1807 г». Зокрема, «Список…» дав змогу визначити кількісний склад Усть-Дунайського козацького війська, темпи його формування, структурний поділ, соціальний склад козаків, їх належність до тієї чи іншої офіційної категорії населення, етнічний склад, місця перебування козаків до вступу у військо, час поселення в Придунайських степах. «Список…» важливий ще тим, що окремих архівних фондів Задунайської Січі та Усть-Дунайського Буджацького козацького війська не збереглося.

Вперше в українській та світовій історіографії вчений визначив етнічну структуру Усть-Дунайського Бу­джацького козацького війська та довів, що серед його козаків 73 відсотки становили українці, 10,5 — росіяни, 6 — поляки, 4,3 — молдавани і волохи, 2,3 — болгари, 1,6 — серби, а решту — угорці, греки та австрійці. Він встановив, що під час російсько-турецької війни 1787 — 1791 років колишнім запорозьким козакам вдалося відновити свою військову організацію з центром у Дунавцях. Анатолій Бачинський спростував версію про те, що козаками, які привів Т. Гайдабура до турецького війська під час російсько-турецької війни 1806 — 1812 років, були некрасівці. Оригінальним став висновок вченого про те, що Задунайська Січ користувалася досить широкою автономією в Османській імперії. Землі, які відводилися Січі, належали до її відомства і звільнялися від податків, а козаки виконували лише військову повинність. Усю адміністративну, судову, військову владу, а також деякі господарські обов’язки виконували кошовий отаман і старшина.

Анатолій Бачинський також уточнив роль Йосипа Головатого у переселенні усть-дунайських козаків на територію, підвладну Російській імперії; початок формування з цих козаків Дунайського козацького полку, який з 1831 року на теренах Катеринославської губернії утворив Азовське козацьке військо, що проіснувало до 1865-го. Ті запорозькі та усть-дунайські козаки, які мешкали в Бессарабії і на Херсонщині, з 1828 року утворили Дунайське (з 1856-го — Новоросійське) козацьке військо, що проіснувало до 1869 року. Історик провів власне розслідування місії Івана Котляревського як ад’ютанта генерала К. Мейендорфа у буджацькі степи у 1806 році та довів, що той разом з прикордонним комісаром мав забезпечити замирення буджацьких ногайців.

Саме Анатолій Бачинський вперше у новітній вітчизняній історіографії дослідив, що справжніми, «народними», а не «царськими», засновниками Одеси були переважно українці — колишні запорозькі козаки. Можу з впевненістю сказати, що, оголошуючи у «брєжнєвсько-сусловському» 1978 році такий сміливий висновок, вчений міг звернути на себе увагу владних та «компетентних» органів Одеси, які у той час (а, мабуть, і до сьогодні!) перебувають у полоні російських шовіністичних ідеологем та міфів. Після здобуття Україною незалежності вчений знову повертається до цієї ідеї у наукових та популярних статтях «Козацтво і Одещина» («Чорноморські новини», 1994 р., 14 травня) та «Ха­джибей-Одеса і українське козацтво» («Одеса-200: матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції, присвяченої 200-річчю міста, 1994 р.), що дозволило новому поколінню одеських істориків продовжувати достойно захищати думку про те, що Одеса є нащадком турецько-татарського Хаджибея, а її новими поселенцями на переломі XVIII — XIX ст. стали колишні запорозькі козаки.

Не можемо погодитися з висловленим в одній із рецензій на книгу Анатолія Бачинського твердженням, що вчений належав до «романтичної школи української історіографії». Це чомусь стало своєрідною «модою» серед сучасних істориків — якщо вчений досліджує козацтво, то він обов’язково має бути «романтиком». Хоча це не відповідає дійсності, тим паче щодо оцінки методології Анатолія Бачинського, адже, як зазначав сам вчений у 1994 році: «В історії не існує сьогодні єдиної методології. І слава Богу! Пануюча раніше марксистсько-ленінська методологія не визнавала інших підходів, вона позбавляла науку головного — об’єктивності… На мій погляд, для створення об’єктивної картини історичних подій необхідно враховувати всі чинники: економічні, політичні, культурні, психологічні й інші. Спробу об’єднати їх робить методологія позитивізму, котрої я дотримуюсь. Позитивізм — свого роду центристська політика в науці». Думаю, що між позитивізмом і романтизмом є все ж таки певна різниця.

Хочу завершити тим, з чого розпочав, — з проведення паралелей між біографіями двох видатних істориків сучасності Анатолія Бачинського та Ярослава Дашкевича. Відомо ж бо, що львів’янин був не тільки істориком, архівістом та джерелознавцем, а й невтомним громадським діячем, якому за видатні заслуги було надано почесне громадянство Львова. Так само Анатолій Бачинський як історик, архівіст, джерелознавець та громадський діяч зробив дуже багато для Одеси як культурної столиці Південної України, хоча й не отримав звання почесного громадянина свого міста. Поза тим, окрім почесних звань (нагадаю, що А. Бачинському було присвоєне звання «Заслужений працівник культури») та «матеріальної пам’яті» (на будинку, де довгий час проживав учений, зусиллями рідних та близьких встановлено пам’ятну меморіальну дошку), сьогодні існує багато чого, що нагадує нам про двох великих вчених сучасності — професорів Дашкевича та Бачинського. І це, насамперед, їхній науковий спадок, який втілився не лише в книгах і статтях, але також у поважних історичних школах та численних напрацюваннях їхніх учнів.

Сьогодні при Одеському національному університеті ім. І. І. Мечникова вже 13 рік поспіль за угодою між університетом та Інститутом історії України НАН України існує та успішно проводить свою діяльність Відділ історії козацтва на півдні України на чолі з професором Оленою Анатоліївною Бачинською. Його співро­бітники видають монографії, публікують статті та видають власний часопис «Чорноморська минувшина», що завоював прихильність багатьох науковців та любителів історії. Одеський відділ Науково-дослідного інституту козацтва також бере активну участь у науковому, освітньому та громадському житті Одеси, Південної України та всієї нашої держави й тим самим вшановує пам’ять про видатного вченого-козакознавця, громадянина-патріота Одеси та нащадка козацького роду Анатолія Діомидовича Бачинського. Адже він за 40 років своєї трудової й подвижницької діяльності зробив надзвичайно багато корисного для відтворення правдивої історії не лише козацтва як такого, але українського, болгарського, російського, румунського, турецького та молдавського народів.

Тарас ЧУХЛІБ,
доктор історичних наук,
провідний науковий співробітник
Інституту історії України НАН України,
директор Науково-дослідного інституту
козацтва при НАНУ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net