Переглядів: 972

Гармоніка

У трамвай ледве просунувся зі своїм причандаллям захеканий чоловік, кинув поглядом, де б йому примоститися. Місць вільних не було, і ніхто не зважив на похилий вік людини. Чоловік притулив ближче до себе той добутий скарб — кухонну нікельовану раковину, що комусь уже добряче послужила, й оцинковану трубу, яка, вочевидь, йому теж іще знадобиться. Відчувалося, що був він знервований, чимось невдоволений, бо тихо, про себе, щось буркотів, ніби з кимось сперечався.

Та ось позад мене звільнилося місце, і чоловік задоволено на нього впав, прилаштувавши зручніше секонхенд-сантехніку. Потім витяг з кишені губну гармошку і тихо за­грав.

Давно я не чула цього музичного інструмента. Згадалося далеке во­єнне дитинство, коли на таких гармошках часто грали німецькі солдати, мав її ледь не кожний. І видували з неї ці непрохані гості зде­більшого не бравурні фашистські марші, а суто людські, тужливі мелодії. Як-не-як — теж люди. У кожного там, далеко, рідна домівка, сім’я, друзі. Та чи доведеться туди повернутися? Війна визначатиме їхню долю...

Мій сусіда досить вправно грав мелодії нашої далекої молодості і зовсім незнайомі, але приємні, спокійні, мінорні. Потім нахилився до мене і чемно запитав:

— А чи не набридла вам, сусідонько, моя самодіяльність?

— Та що ви! — заперечую. — Навпаки — приємно слухати, грайте.

— Питаю, бо якось напала на мене одна молодичка, щоби припинив пілікати, бо її це дратує. А я, коли на душі тяжко, витягую гармошку, вона завжди при мені. Пограю — і заспокоюся.

Перепитую, чи, бува, чоловік не німець за національністю, бо губна гармошка серед них вельми популярна.

— Та ні, я українець, з діда-прадіда гречкосіїв. Проживаю неподалік від Одеси, — і назвав невеличку залізничну станцію. Там колись, до речі, був відомий в області радгосп з розкішними садами й виноградниками. Був та загув...

Мимоволі розговорилися. Грає чоловік ледь не з дитинства, припав йому до душі цей нехитрий інструмент, такий зручний — поклав собі в кишеню і ніяких проблем.

— То це та давня гармошка? — цікавлюсь. — Досить чисто грає.

— Ні, це порівняно нова, німецька. Хочете, розповім, як мені дісталася? Вийшов такий собі, як зараз кажуть, «ченч».

Приїхав у їхнє село у відпустку колишній земляк, котрий свого часу як етнічний німець емігрував до Німеччини. Тож і завітав до мого випадкового знайомого в гості, бо добре знав його, цінував агроно­мічний хист, не забув, що має пречудовий присадибний садок, де завжди звабливо рясніли персики рідкісних сортів. Хотів би придбати наразі двоє-троє цеберок тих плодів. Сім’я буде рада поласувати, він добре заплатить.

Господар запросив гостя, аби сам нарвав собі персиків, і той постарався на четверо відер. Витяг гаманець, мав намір розплатитися валютою за добірні фрукти.

— Ні, облиш, — зупинив зарубіжного покупця. — Домовляємось: привези мені, надішли чи передай можливою оказією губну гармошку. Треба буде — доплачу.

Гармошку справді невдовзі передав. Оце зараз на ній і грає. Але визрів великий задум: придбати з десяток-півтора таких гармошок і створити в селі ансамбль губних гармоністів. Чимало дітей бажають навчитися грати на цьому оригінальному інструменті. Де в нас почуєте концерт у такому інструментальному виконанні? Отож... І собі купив би ще одну. Ця у нього на мажорному ладі, а хотів би ще й на мінорному. І назвав конкретну фірму, яка їх виготовляє. Але де їх купити? Просити колишнього земляка якось незручно...

Підказую чоловікові варіанти. Чом би не звернутися до національно-культурного німецького товариства, в «Баварський дім»? Чи сходити на службу в Одеську кірху, де можна познайомитися з потрібними людьми.

— І як же я досі не здогадався? Щиро вдячний за підказку. Якщо все вийде, запрошу на наш перший концерт. Обов’язково!..

Трамвай під’їжджав до залізничного вокзалу. Ми розпрощалися. Чоловік заторохтів кухонною раковиною і трубою, поспішаючи на приміську електричку...

І хто б міг подумати, що в цього старенького, непоказного, заклопотаного примітивним побутом чоловіка поселилася у думках така світла ідея про губно-гармошковий дитячий ансамбль у рідному селі, про перший концерт?!

Вийшло б усе у вас, добрий чоловіче, і нехай довго грає-співає гармоніка з-під ваших вправних губ і рук.

Оксана ПОЛІЩУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net