Хто перевірить декларацію Президента?
Державні органи мають перевірити, наскільки правдивими є цифри в декларації президента України, заявляють у громадській організації «Антикорупційна рада України». Там стверджують, що доходи Януковича викликають серйозне занепокоєння. Так, дохід президента України перевищує дохід президента США Барака Обами майже в чотири рази. Водночас зарплата українського президента, навпаки, вчетверо нижча. Наскільки можна вірити президентській декларації і чому президент України має статки вищі, ніж керівники економічно розвинених держав?
У 2012 році президент України Віктор Янукович задекларував 774 тисячі 877 гривень зарплати, 4 мільйони 62 тисячі 437 гривень банківських відсотків та 15 мільйонів 551 тисячу гонорару за написання книги. Тобто загалом його дохід за рік становив 20 мільйонів 388 тисяч 314 гривень, що приблизно вчетверо більше, ніж дохід Барака Обами та його дружини Мішель.
Порівнювати статки президентів різних країн некоректно, впевнений заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов. У депутата не виникає запитання, чому доходи президента України в рази більші, ніж у президентів країн із набагато вищим рівнем життя. Головне, каже «регіонал», що Янукович задекларував свої гроші чесно. Питання ж могли б виникнути, якби президент щось приховав.
«Ви не з того боку до питання підходите. Ви починаєте з сусідкою мірятися. Чому вона у черевиках на високих підборах, а вам чоловік таких не купує. Вам не пощастило, у вас нема такого чоловіка і таких зовнішніх даних, як у неї. Це якраз у ментальності українців: коли в сусіда хата згоріла, то це добре. Головне в тому, що ці кошти чесно задекларовані. І що він показав, скільки дав на благодійність. Дай Бог кожному стільки виділяти на благодійність. Я щось не бачу, щоб ті політики стільки віддавали, як Віктор Федорович. І ті, хто рветься до влади в Україні, а вони — люди небідні. Давайте краще тут порівняємо!» — пропонує Михайло Чечетов.
Благодійні внески родини американського президента у 2012 році склали близько 150 тисяч доларів. Задекларована ж Віктором Януковичем сума на благодійність майже в шість разів вища (7 мільйонів 432 тисяч 400 гривень).
Наскільки правдивими є цифри в декларації президента України, мають перевірити відповідні органи. Але доходи Януковича викликають серйозне занепокоєння, каже голова Антикорупційної ради України Богдан Яким’юк. Зокрема, він запитує, яким чином виплачувався гонорар у 16 мільйонів гривень за публікацію книжок президента друкарнею «Новий світ», яка навіть пункту «видавництво книжок» у своєму статуті не має. Для порівняння: майже в чотири рази менший гонорар за ще не написану книжку у 2009 році отримав президент США Барак Обама.
«Це свідчить про те, що це є певною фіктивною справою. Ми закликаємо правоохоронні органи приділити належну увагу моніторингу декларацій вищих посадових осіб держави. І такий незалежний контроль мав би здійснюватися в Україні відповідними органами, але очевидно, що це може не відбутися, бо всі держоргани залежні від президента. Не можу собі уявити, що якийсь орган, виявивши якусь проблему чи невідповідність декларації гаранта Конституції, зміг би це оприлюднити на загал і проінформувати про це суспільство. Це не видається реальним», — каже Богдан Яким’юк.
Президент Обама заробляє приблизно в 10 разів більше від середньорічного доходу по США, а от зарплата Віктора Януковича перевищує середньомісячну зарплату українця в понад 20 разів. Президент України отримує 64 з половиною тисячі гривень в місяць, тоді як середньостатистичний українець — близько 3 тисяч.
Якщо говорити про доходи українців, то вони залежать не лише від економічної ситуації в країні та світі, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак, а ще й від фінансової культури чиновників. «Фінансова культура в цивілізованих країнах не дозволяє великої різниці між найнижчим рівнем доходів громадян своєї країни і найвищим. Особливо це стосується держбюджету й утримання чиновників усіх рівнів. У цивілізованих країнах навіть на законодавчому рівні є певні обмеження стосовно різниці, яка може бути між мінімальною і максимальною зарплатою. Дуже суворо регламентовані додаткові чиновницькі пільги. На жаль, в Україні такої практики, такої культури, яка називається фінансовою, немає ні на законодавчому рівні, ні на рівні свідомості чиновників», — зазначає експерт. Окрім того, що українські чиновники не обмежені в рівні своїх зарплат чи виплат на «професійну діяльність» законодавчо, вони ще й отримують різноманітну матеріальну допомогу, каже Андрій Новак.
Марічка НАБОКА.
Радіо «Свобода».
(Друкується зі скороченнями).
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206