Переглядів: 992

Місце, де зупинився час

У березні в Одесі, в Німецькій євангельсько-лютеранській церкві (городяни її знають як Кірху), було розгорнуто пересувну виставку, яка розповідала про трагедію, що сталася в Чорнобилі в 1986 році і продемонструвала світові ціну людської безпечності й недбалості.

Організатори — Міжнародний освітній центр міста Дортмунд (Німеччина), Міжнародний освітній центр імені Йоханеса Рау (Білорусь, Мінськ) та Історична чорнобильська майстерня (Україна, Харків) назвали її просто, але надзвичайно ємно: «Чорнобиль. Люди — Місця — Солідарність — Майбутнє».

Стенди з фотографіями, аудіо-записи із свідченнями очевидців, копії документів, хронологія того масштабного лиха, яке пережили й досі переживають люди…

Виставка впродовж цього року подорожуватиме 25 містами нашої держави. Вона розповідатиме про катастрофу, яка охопила 150 тисяч квадратних кілометрів площі, де на той час проживало понад 7 мільйонів людей.

Насправді ж, постраждалих виявилося в рази більше, адже на ліквідацію наслідків аварії було кинуто десятки тисяч осіб, які отримали дози радіоактивного опромінення, в яких народжуються хворими діти й онуки і які сьогодні (хто залишився живий!) не отримують належної уваги з боку держави. А ми, ті, кого неконтрольована радіація вигнала з рідних місць, роз­брелися по світу, знайшли притулок хто де. Й живемо хто як може. І нам надзвичайно тяжко від того, що про аварію згадують хіба що в квітні, коли приходить чергова річниця катастрофи. Там, у зоні відчуження, для нас зупинився час і почав свій відлік в інших місцях, де ми нині живемо.

Варто визнати, що європейська громадськість сильніше висловлює свою солідарність з нами, чорнобильцями, аніж наше суспільство. Відкриваються фонди допомоги ліквідаторам, діють громадські організації, які підтримують дружні зв’язки з нашими активістами, силами небайдужих організовуються десанти миру й дружби, оздоровлення наших дітей і допомога інвалідам-ліквідаторам. Тільки у Німеччині майже тисяча організацій, які надають усіляку підтримку ліквідаторам і постраждалим в аварії. «Чорноморка» писала про організацію «Журавлі в окрузі Майн-Кінціг-Крайз», яка багато років поспіль допомагає діткам одеських ліквідаторів, що стали інвалідами.

Одинадцять днів тривала виставка в Одесі, яку відвідали тисячі городян. На її відкритті гарні слова на адресу тих, хто пережив чорнобильську біду й хоче повідати про неї світові, а також про важливість підтримувати тих, кому важко, сказав пастор Андрій Гамбург. Про мету виставки, яку вже бачили інші країни світу, розповіла Любов Негатіна, референт Міжнародного освітнього центру. Добре слово на адресу організаторів пересувної виставки виголосив депутат Одеської міської ради Євген Гофман. Ліквідатор аварії на ЧАЕС генерал-лейтенант Микола Шмаль, звертаючись до юних відвідувачів, наголосив на відповідальності, яку треба кожному виховувати змалечку, щоб не обернулися ні дії, ані слова горем для інших, як це трапилося в Чорнобилі. Про те, що ми мусимо пам’ятати подвиг цих людей, говорила Ірина Маркевич, директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації (це відомство сприяло організації виставки)...

Запрошені ліквідатори розповідали відвідувачам виставки про те, що бачили й пережили. Біля кожного збиралася купка зацікавлених, які уважно слухали тих, хто вижив у пеклі.

Виставка повезла далі альбом з відгуками одеситів і гостей міста, серед яких були й німецькі туристи. Багато повчального отримали всі, хто відвідав її. Приємно, що приходили школярі цілими класами, до 350 осіб у день, приходили батьки з дітьми, студенти, люди поважного віку, які співчували й підтримували словом.

Валентина СОЛАРЬОВА,
голова Одеського відділення Українського національного фонду допомоги інвалідам Чорнобиля.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net