Де шукати підробіток?
Як і багато століть тому, сьогодні молодим людям, які бажають розвиватися і навчатися, не обійтися без грошей. Стипендії не вистачає, а звертатися до батьківського благодійного фонду, коли ти повнолітній, якось не зручно. Тому поєднання підробітку і навчання — явище звичне. Однак знайти роботу новоспеченому студентові, та ще й не потрапити до рук аферистів — справа не з легких. За корисними порадами ми звернулися до людей, які вже подолали відрізок життя під назвою «студентство», а також до обласного центру зайнятості та, навіть, до дипмісій кількох держав.
Традиційний підробіток — працевлаштування у сфері громадського харчування. Неабияким попитом користуються, зокрема, бармени та офіціанти. На пристойну зарплату роботодавці шукають собі молодь з досвідом роботи, тож перші кілька місяців доведеться носити таці майже задарма. Серед переваг такої роботи — гнучкий графік, а також додатковий заробіток на чайових. До того ж професія тренує комунікативні здібності. Та вистачає й недоліків: найімовірніше, доведеться працювати без підписання трудового договору, що залишає ризик зостатися без зарплати. Нерідко також вас змусять працювати до «останнього клієнта».
У сфері обслуговування популярністю користуються вакансії хостес — серед дівчат та кальянників — серед хлопців. Перша робота передбачає зустріч та супровід гостей ресторану до їхніх місць. Головна вимога до кандидатів — вміння володіти англійською (або іншою іноземною мовою) на розмовному рівні. Кальянник — робота для творчих особистостей, які полюбляють змішувати смаки та аромати. Перевагами цих професій є гнучкий графік, постійне спілкування з різними людьми, чайові, а також відмінний спосіб покращити свою іноземну мову. Серед недоліків — тривалі зміни (ненормований графік роботи), частіше нічні, велике фізичне навантаження (необхідно постійно бути «на ногах»), можливі конфліктні ситуації з клієнтами.
Найпростіший і найрозповсюдженіший підробіток — роздавання рекламних листівок. Якщо гроші потрібні «тут і зараз», такий спосіб заробітку саме для вас. Все, що вимагається від працівника, — ненав’язливо роздавати друковану продукцію. Дещо схожою є робота промоутера. Підходить для тих, хто має гарні комунікативні навички, полюбляє спілкуватися з людьми. Головне завдання — просування товару або послуг. Потрібно проводити демонстрації продукту в точці продажу або інших багатолюдних закладах, відповідати на питання зацікавлених осіб тощо. Перевагами таких вакансій є гнучкий графік, оплата за кожну годину праці та досвід у спілкуванні з людьми. Недоліки — велике фізичне навантаження, адже, крім постійного руху, потрібно включати інтелектуальні та комунікативні здібності. Майте на увазі: оплату роботодавець може здійснити як одразу після акції, так і через місяці. Тому радимо шукати промоутерську фірму або агенцію, де, наприклад, вже працювали ваші знайомі.
Вакансії у сфері громадського харчування, промоутерство, роздавання листівок є не єдиними вакансіями, що сприяють вдосконаленню комунікативних навичок та розмовної іноземної мови. Якщо бажаєте розповідати іноземцям про історію створення міста, історичні пам’ятки, цікаві події, тоді ваш шлях — до екскурсоводів. Професія вимагає постійного руху і багато спілкування. Але в майбутньому це допоможе вдало виступати на будь-яких конференціях, брифінгах, презентаціях тощо. Окрім розповідей, можливо, доведеться допомагати у виборі сувенірів. Слід також зважити, що атмосфера екскурсії залежить не тільки від гіда, але й від самих учасників групи. Вони можуть ставити некоректні або недоречні запитання, тому варто підготуватися до всього.
Цікавими і популярними є спеціальні державні програми з працевлаштування студентів за кордоном. Окрім заробітку, ви матимете можливість мандрувати країною протягом кількох тижнів. Інформацію щодо таких програм надають посольства обраних вами країн. Роботу пропонують різновекторну: від збору полуниць на полях до вакансій на ресепшині, роботу адміністратора ресторану або готелю, менеджера тощо. Студентів забезпечують місцем проживання та медичним страхуванням. Велику популярність має програма «Work & Travel USA». Завдяки їй студент отримує можливість легально попрацювати під час літніх канікул у США. Відома й програма «Au-pair», яка більше підходить для дівчат, оскільки передбачає догляд за дитиною.
Це найпопулярніші варіанти працевлаштування, які обирають молоді люди, користуючись пошуком через спеціалізовані газети, інтернет-портали та посольства. Знайти високооплачувану роботу можна з оголошень, розклеєних на вулицях міста, однак будьте обережними щодо запропонованих великих грошей за мінімальні зусилля.
Ще один варіант пошуку підробітку — звернення до фахівців, наприклад, до місцевого відділу служби зайнятості. Психологи радять одразу шукати вакансію за фахом, оскільки люди з вищою освітою і досвідом роботи цінуються більше, ніж ті, які працювали кур’єрами тощо. Втім, це замкнене коло, бо «нема досвіду — нема роботи, нема роботи — нема досвіду». У центрі зайнятості через відсутність досвіду нам запропонували вакансії з категорії «найпростіші професії», серед яких — прибиральники службових приміщень, мийники посуду, двірники, кухонні працівники та сторожі. Сумно, адже за такими позиціями кожен отримує досвід щодня, прибираючи квартиру, миючи тарілки, готуючи обіди і т. д.
На завершення кілька порад, дотримавшись яких, ви легше знайдете гідну вакансію:
бажаєш заробити — мотивуй себе до праці, не лінуйся;
правильно склади резюме, вивчи, як треба поводитися на співбесіді;
не треба сподіватися, що одразу отримаєш гарну роботу і великі гроші: у будь-якому випадку варто з чогось починати, навіть з малого. На першому місці роботи зазвичай невелика платня.
Катерина ТРОФИМОВА,
студентка ОНУ ім. І.І. Мечникова.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206