№ 33 (21401) субота 20 квітня 2013 року

Переглядів: 919

Клімакс

Четвертий рік Україна сновидно бродить по колу. Магічному. Президент Янукович окреслив його навколо завойованої ним на виборах 2010 року, уже майже європейської, країни — аби захиститись від Західної глобалізації й Росії. Одночасно. Він уперше розірвав правонаступництво влади, скасувавши рішенням КС Конституцію 2004 року, і розвернув у зворотному напрямку стратегію розвитку президента Ющенка. Це миттєво послабило Україну й відкинуло її в минуле.

Мета — уникаючи демократичних процедур, створити сильний, авторизований і централізований режим політичної влади. З обмеженою кількістю «управляючої аристократії» — відданих людей з одного регіону. Влада понад усе. Держава не розбудовується, не зміцнюється, не розвивається як активний суб’єкт нового світопорядку.

Переглядів: 6804

Куяльницький цейтнот. Дубль 2

Цими днями в Одеському державному екологічному університеті відбувся «круглий стіл» «Куяльницький лиман: проблеми і шляхи вирішення». Вчені, політики та представники громадськості міркували над гідроекологічними проблемами лиману, думали, як ліпше наповнювати його водою — з моря чи підземних річок.

/_f/2013/33.jpgНагадаємо нашим читачам, що наприкінці березня в Одеському державному екологічному університеті вже проходила нарада щодо проблем Куяльника (див. «ЧН» за 30 березня). На прохання держпосадовців вчені мали представити на суд громадськості обґрунтування доцільності створення національного природного парку «Куяльницький», а також окреслити можливі шляхи порятунку водо­йми. Доповіді, що прозвучали, ви­кликали чимало питань і призвели до суперечок серед учасників наради, але якоїсь одної концепції порятунку тоді так і не вдалося віднайти. Нинішній «круглий стіл» — це продовження дискусії. Цього разу обґрунтовували доцільність наповнення лиману з річки Великий Куяльник та водами Чорного моря (зробити це попросили представники Одеської обласної ради).

За програмою зустрічі заслуховувалися три проекти, розроблені вченими ОДЕУ. Один з них розглядав можливість наповнення Куяльника морською водою, другий — прісною, а третій шукав альтернативні варіанти, в тому числі — дощовою та водою з підземних джерел. «Висновки цього «круглого столу» більш продуктивні, ніж попереднього разу. Нарешті вчені вийшли на конструктивний діалог, — поділився враженнями від зустрічі ректор ОДЕУ Сергій Степаненко. — Вони всі погоджуються, що треба діяти в трьох напрямках. По-перше, ми маємо зберегти доступ прісної води до Великого Куяльника. По-друге, всі погоджуються, що від наповнення Куяльника морською водою шкоди не буде, залишилося визначити, в якій кількості це робити. І по-третє, кожен з нас усвідомлює, що Куяльник потребує додаткового живлення (наповнення додатковими водами), яке не обов’язково має бути безперервним».

Переглядів: 836

Як і чотири роки тому... Пам’яті Максима Чайки

«Де вбивці Максима Чайки?» Під таким гаслом учасники акції протесту пікетували головне управління МВС України в Одеській області та управління СБУ. Акція відбулася у середу, 17 квітня, у річницю вбивства студента ІV курсу відділення журналістики ОНУ ім. І.І. Мечникова, лідера молодіжної організації «Слава і Честь», українського патріота Максима Чайки.

Резонансне вбивство сталося рівно 4 роки тому, якраз у Страсну п’ятницю, в результаті спровокованої бійки між молодими патріотами та членами т. зв. «Антифи». Повідомлялося, що за фактом вбивства Приморським райвідділом міліції відкрито карну справу, правоохоронці затримали причетних до бійки осіб, проводяться оперативно-слідчі заходи з розшуку підо­зрюваних у скоєнні злочину. Тоді ж таки Президент України звернувся до МВС та СБУ з вимогою розслідувати резонансне вбивство в Одесі. Крім того, СБУ мала перевірити діяльність «Антифи». Але й по сьогодні громадськість не отримала чіткої відповіді на запитання: хто вбив Максима Чайку?

Переглядів: 913

Український розмовний клуб

Нинішнього січня в нашому місті виникла незвичайна ініціатива: у «Книгарні-кав’ярні», що на вул. Катерининській, 77, почав регулярно збиратися Український розмовний клуб (УРК).

Здавалося б, знайти україномовне середовище в Одесі не так важко, хоч певні особи невтомно намагаються це спростувати. І все ж місця, де можна безкоштовно заповнити прогалини шкільного чи університетського знання рідної мови, а також подискутувати на різні цікаві теми (крім політики!), чомусь не було. Відтак, УРК почав швидко набирати кількість відвідувачів та прихильників: з січня не було жодної суботи, щоб у «Книгарні-кав’ярні» о 16-й годині не засідали «розмовники».

Переглядів: 2326

Сорбонна грошей не бере

На українську систему освіти не нарікав хіба лінивий. Ні для кого не секрет, що за гроші можна «покращити» бал у заліковці, а з дипломом поповнити ряди безробітних, адже вітчизняне освітнє життя часто далеке від суспільних потреб. Чимало молодих людей, не дочекавшись змін, штурмують західні виші — польські, чеські… Франція у цьому списку числиться рідше. А, між тим, вища освіта цієї країни не лише одна з найпрестижніших у Європі, а й переважно більш доступна, ніж у багатьох столичних університетах України. Адже більшість витрат там бере на себе держава.

На батьківщину Вольтера й Руссо

Франція завжди пишалася своєю системою освіти з її багатовіковими традиціями. Батьківщина Вольтера і Руссо вважає цю систему одним з найважливіших демократичних завоювань нації. Прийом студентів з інших країн — одна з найстаріших традицій, для збереження якої французи докладають великих зусиль. Після того, як Великобританія обігнала Францію, остання займає третє місце в світі за прийомом студентів-іноземців.

Переглядів: 1510

Афера тисячоліття

Далеко не всі українці знають, що 1 січня 2013 року стало датою, після якої спосіб юридичного оформлення прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно зазнав в Україні докорінних змін. Саме в цей день набули чинності два законодавчі акти, які впроваджують істотні нововведення у правове регулювання відносин земельної власності. Мова йде про закони «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і «Про Державний земельний кадастр».

Суть змін полягає у тому, що якщо до 1 січня 2013-го формування земельних ділянок та оформлення прав на них здійснювалося шляхом ведення Державного реєстру земель (який вело Державне агентство земельних ресурсів України), то віднині таких реєстрів стало два, а саме: формування самих земельних ділянок фіксується у Державному земельному кадастрі, а оформлення прав на них — у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Крім очевидної бюрократичної громіздкості (два реєстри і, відповідно, — два підпорядковані різним відомствам штати «реєстраторів» замість одного), цей новий порядок породжує небезпідставні підозри стосовно його зумисної спрямованості на позбавлення мільйонів (!) українських громадян права власності на належні їм зараз земельні ділянки. Але про все по черзі...

Переглядів: 1085

Лише той учитель, хто живе так, як навчає

В одному з березневих номерів газети «Чорноморські новини» було надруковано статтю Володимира Кудлача «Місія — бути опорою» — про світлу людину, відданого сина України, одного з кращих представників української громади міста Южного Костянтина Володимировича Кашперука.

А останнього березневого дня, лагідного теплого вечора, у міському палаці культури «Дружба» вдячні южненці за сприяння керівництва Припортового заводу вшановували пам’ять про свого славного земляка. Йому мало б сповнитися 80 років. Напередодні за поданням освітян та громадських організацій Южного міськрада посмертно присвоїла Костянтинові Кашперуку звання «Почесний громадянин міста». Цим увічнено його ім’я в історії Южного та й країни.

Переглядів: 751

Непереможний Держкомзем

Недавно Світовий банк оновив рейтинг легкості ведення бізнесу. Титул найбільшої складності отримання дозволу на будівництво знову в України. Із 183 країн, які змогла обстежити установа, саме Україна має найскладнішу процедуру бюрократичного погодження початку будівництва.

Складність отримання дозволу на будівництво значною мірою пов’язана із складністю оформлення прав на землю і права власності на нерухомість на ній. Законодавча база України, якою регулюються земельні відносини, складається з понад 500 документів. Чиновники завжди можуть знайти причину, за якою землевпорядна документація може отримати негативну оцінку.

Переглядів: 845

Швеція далека і близька

У рамках реалізації спільного проекту Одеського навчально-виховного комплексу з поглибленим вивченням англійської мови «Гімназія №7» та гімназії імені графа де Ла Гарді міста Лідчопінг «Надійне екологічне майбутнє в руках молоді» мені разом з однокласниками пощастило побувати у Королівстві Швеція.

Після п’ятигодинного польоту літаком ми приземлилися в аеропорту міста Ґетеборг й опинилися в одній з найрозвинутіших країн Європейського Союзу. З Ґетеборга до Лідчопінга їхали три години автобусом. Приємно вразили якісні дороги. Під час подорожі ми не побачили жодного поліцейського, однак учасники дорожнього руху суворо до­тримувалися правил. Зокрема, згідно з правилами дорожнього руху Швеції, перевезення груп дітей дозволяється зі швидкістю не більше шістдесяти кілометрів на годину. Сам Лідчопінг має близько 30 тисяч населення (як середньостатистичний районний центр в Україні).

Переглядів: 4131

Гопак — не лише танець, а й бойове мистецтво

Останні три десятиліття у світі спостерігається прискіпливий пошук і відродження самобутніх національних бойових практик: «Сават» у Франції, «Капоейра» у Бразилії, «Крав-Мага» в Ізраїлі, «Панкратіон» у Греції, «Його до Пау» в Португалії... Не стала винятком й Україна, де найвідомішим національним бойовим мистецтвом є «Бойовий гопак». За чверть століття ця школа пройшла непростий шлях від відродження (1985-й) до всезагального визнання (2001-й), коли була створена міжнародна федерація, і зараз налічує близько десяти тисяч послідовників в Україні та світі.

Бойовий гопак — це не просто народний танець, а справжнє мистецтво поєдинку, яким добре володіли наші лицарі-козаки. Танок був своєрідним тренуванням, у якому чітко простежувалися бойові елементи — блискавична швидкість, потужні удари рук і ніг, сталева стійка, тактика, що спантеличує противника і не залишає йому жодної можливості на адекватну відповідь. Сьогодні про це давнє бойове мистецтво розповідає верховний вчитель бойового гопака, президент міжнародної федерації з цього виду боротьби Володимир ПИЛАТ, який цими днями відвідав наше місто.

Переглядів: 863

Молодці, южненці!

Не програвши жодної зустрічі під час регулярної першості Всеукраїнської юнацької баскетбольної ліги серед команд 1999 року народження і додавши до цього три впевнені перемоги в ході ігор кращої вісімки ліги, спортсмени БК «Хімік» заслужено вибороли золоті медалі.

На заключному етапі южненські баскетболісти перемогли КДЮСШ-«Азовмаш» (Маріуполь) — 75:48, СДЮШОР №5 (Дніпропетровськ) — 67:53 та «Рівненщина»-ОСДЮШОР (Рівне) — 79:56.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua