Переглядів: 6204

Мережевий маркетинг: спосіб заробітку чи обман?

Чи знайдеться людина, яка не займалася мережевим маркетингом? Якщо не сама, то її мати, батько, подруга, тітка… Адже цей спосіб заробітку не потребує якихось високоінтелектуальних здібностей, великих капіталовкладень, багато часу. Принаймні, так стверджують ті, хто пропонує заробляти стільки, аби вистачало відпочивати на островах, їздити на дорогих авто й навчати дітей у найпрестижніших закладах.

Мережевий маркетинг (що походить від англійського multilevel marketing — МLM, тобто багаторівневий маркетинг) заснований на створенні структури незалежних дистриб’юторів (агентів зі збуту), кожен з яких, крім продажу продукції, володіє правом на залучення партнерів, що мають аналогічні права. При цьому дохід кожного учасника мережі складається з комісійних за реалізацію продукції та додаткових винагород (бонусів), що залежать від обсягу продажів їх збутових агентів.

Ідея мережевого маркетингу проста: компанія не витрачається на рекламу, оренду приміщень та зарплату, відтак має змогу продавати товар за нижчими цінами без посередників. Дохід від такої роботи може сягати мільйонів, бо чим більша структура дистриб’юторів під вами, тим вище професійний рівень та дивіденди в компанії.

Втім, кожен МLM характеризує протилежно: вважає або бізнесом, або — високоякісним обманом. Це, зазвичай, залежить від результату їх трудової діяльності в компанії. Хтось досягає висот і втілює свої мрії, інші залишаються ні з чим, вклавши у справу багато часу та сил.

Одесит Олексій також пробував себе в мережевому маркетингу. Він не заробив мільйони, однак тепер може об’єктивно оцінити цей бізнес.

Хлопець згадує, як на регулярних семінарах однієї з компаній мережевого маркетингу постійно використовувалися елементи психологічної маніпуляції. «На таких зустрічах пропагувався культ «топ-спонсорів», яких усі повинні були вітати оплесками і стоячи. Людей мотивували тим, що хто плескає — стане «срібним президентом». Хоча жодного логічного зв’язку між першим і другим твердженнями нема», — згадує Олексій.

Новачків, як правило, засипають компліментами, турботою та надмірною увагою. Тому люди, які отримали психологічну підтримку, хочуть приходити ще і ще. Виникає певна залежність від таких зустрічей, вони стають своєрідним наркотиком.

У багатьох компаніях мережевого маркетингу пропагуються комерційні культи грошей, успіху, статусу тощо. Нав’язується певний шлях до багатства, досягнення якого потребує розширення власної мережі дистриб’юторів, продажу продукції і т. д. В особливо важких випадках завербовані люди віддають сімейні заощадження, продають автомобілі, вкладаючи гроші в продукцію компанії...

Олексій звертає увагу й на моральний аспект проблеми. Що ви відчуваєте, знайомлячись із новою людиною? — запитує він. Зацікавленість, інтерес до її особи, поглядів на життя… Зазвичай члени мережевого маркетингу бачать у людях лише потенційних учасників їхньої структури. Для них людина — не більше, ніж засіб збагачення.

Хоча в майбутньому Олексій займатися подібною діяльністю не хоче, однак зазначає: від МLМ можна отримати позитивний досвід. Тут тренують комунікабельність, освоюють фінансові закони, опановують правила бізнесу, розширюють власний кругозір тощо.

Чому ж для багатьох мережевий маркетинг став гірким розчаруванням?

Психолог Наталія Ловейкіна вважає, що такі почуття виникають внаслідок «зміщених» цілей. Людина забуває: для будь-якого позитивного результату потрібно багато працювати. Натомість, натхненна розповідями про багатство, більшість концентрується лише на грошах, за якими й починає гонитву.

— Люди хочуть вірити в казку. Думають, що, працюючи 2—3 години на добу, скоро почнуть літати на Канари… — зауважує Наталія.

Гонитва за грошима ставить під загрозу саму якість роботи. Адже в процесі постійного вербування, зазвичай, новачки МLМ не можуть дати елементарної відповіді щодо складових продуктів, які продають. Цей фактор, а також перебільшені розповіді про великі гроші і мінімальні вкладення призводять до негативного іміджу самого різновиду заробітку.

Відомий бізнесмен, засновник школи успіху «Переможець» Володимир Довгань дав багато інтерв’ю та зняв безліч відео на тему мережевого маркетингу. Він переконує: заробити гроші, займаючись МLМ, цілком можливо. Проте потрібно чітко розуміти, що це один з різновидів бізнесу, хоча й досить специфічний. Та саме специфічність може надати людині додаткові бонуси. Бізнес, на його думку, — це постійна невтомна праця, в яку потрібно вкладати багато часу, розумових здібностей, самовдосконалення, обміну досвідом тощо. Ті, хто тішиться думкою про легкий заробіток, вибувають з бізнесу ні з чим.

Ще один ризик, з яким можна зіткнутися, — мережева компанія виявиться фінансовою пірамідою. Часто продукція буває лише зовнішнім маскуванням піраміди. Цей факт інколи важко розпізнати.

Нещодавно й одеську молодь почали зазивати до фінансової піраміди, завуальованої під мережевий маркетинг. Спочатку юних зацікавлюють можливістю великого додаткового заробітку, а також розвитком власного бізнесу, з використанням продуктів компанії, з якою укладається контракт. Мова йде про сучасні відеокомунікаційні продукти: відеолисти, розсилки, онлайн-конференції, автовідповідачі та інше. Щоб скористатися цими послугами, необхідно укласти з компанією контракт і купити один з пропонованих пакетів: «стартовий» — за 125 доларів і щомісячною абонплатою 20 доларів, «ексклюзив» — за 250 плюс 35 доларів на місяць або «еліт» — за 750 доларів і 35 абонплати. За ці гроші клієнт має право користуватися продуктами компанії, а також заробити за схемою мережевого маркетингу. Головна особливість бізнесу: кожному «працівникові» можна привести тільки двох людей, підписавши їх під себе.

За словами людей, які вже «обпеклися», відеопродукт мережевої компанії низькоякісний і навіть не може конкурувати з тими, що пропонуються в Інтернеті безкоштовно. А заробити, привівши всього двох осіб, практично неможливо. Навіть вкладені гроші в покупку стартових пакетів повернути, виявляється, непросто.

Як розповідає одесит Михайло, коли він зрозумів, що вичерпав свої можливості в цій компанії, покинути її повністю не вдалося. Його особистий аккаунт, звичайно ж, заблокували. Однак щомісячну абонплату з кредитної картки Михайла продовжували стягувати доти, поки він сам не зняв усі гроші. Через кілька місяців хлопець знову став користуватися власною карткою — гроші з нього продовжили стягувати. Однак кредитку, на яку Михайлу перераховували «зарплату», заблокували відразу ж без можливості зняття залишків коштів. Молодий чоловік, навчений гірким досвідом, каже: теоретично, заробити в цій компанії можна, але не сидячи на дивані, зареєструвавши всього двох осіб. А відеопродукт, пропонований компанією, — це лише прикриття її бізнесу. По суті, компанія нічого не продає, а тільки перерозподіляє грошовий потік від одного до іншого...

Насамкінець, процитуємо Володимира Довганя, який упевнений: кожна людина здатна заробити собі на життя. Якщо маєш гроші — відкривай бізнес, продавай, обмінюй, пропонуй, надавай послуги. Коли грошей — брак, то йди до мережевого маркетингу, де отримаєш продукцію для просування та потрібну інформацію. А далі все теж саме — працюй і продавай. Не віддавайтеся ілюзіям про легкі гроші та моментальне яскраве життя, бо це призведе не до збагачення, а до нервових зривів.

Інна ЯКИМЕНКО.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net