Покаяння відкрий мені двері, Життєдавче!
До кожної значної події, до кожного свята людина в той чи інший спосіб готується: прибирає, миє, чистить помешкання, оновлює інтер’єр…
Якщо усвідомити, що тіло людини — це також помешкання, в якому живе душа, то піст можна назвати періодом генерального прибирання цього помешкання перед святом. Адже вживання протягом 40 днів лише рослинної їжі — це для здорового організму неабияке розвантаження, очищення від різноманітних шлаків, поповнення організму вітамінами. З іншого боку — це й загартування волі, виховання в собі надзвичайно важливого уміння не йти на поводу у своїх бажань і пристрастей, а підкорятися слову «треба». Адже кожен із нас бачить на безлічі прикладів, куди іноді заводить людське «хочу», не регульоване словами «треба» і «мушу».
Ми порівняли піст із генеральним прибиранням помешкання напередодні свята. Але подумаймо, чи буде свято радісним навіть у найприбранішому помешканні, якщо мешканець його занурений у тугу чи злість, коли замість доброзичливого привіту з уст його злітають погрози чи прокляття? Мабуть, не схочемо ми святкувати в оселі з таким господарем!
Тож Свята Православна Церква вчить поєднувати тілесний піст із постом духовним. Бо що з того, що помешкання (тіло) очистилось, якщо мешканець його (душа) брудною залишилась?!
«Не кажи мені, — повчав святий Іоан Златоуст, — що стільки-то днів я постився, не їв того й іншого, не пив вина, ходив у веретищі, але скажи, чи зробився ти з гнівного тихим, з жорстокого — доброзичливим, з неправдомовного — правдивим. Якщо ж ти сповнений злом, що допоможе тобі виснаження плоті? Якщо всередині в тебе заздрість і жадоба, що користі в тому, що п’єш ти одну воду?..»
Святому Іоану Златоусту вторує святий Тихон Задонський: «Багато, — каже він, — таких, що дотримуються посту в їжі, але не постяться від лихих помислів, справ і слів. Яка їм користь від того?!»
А яка взагалі має бути користь від посту? Мабуть же, користь ця пов’язана не тільки із суто прагматичними цілями?
«Покаяння відкрий мені двері, Життєдавче!.. — співається у Великопісні дні в наших церквах безсмертний концерт великого українського композитора й молільника кінця XVIII — початку XIX століття Артема Веделя, замученого самодержавством за «вільнодумство» в психіатричній лікарні.
Саме Піст, коли ми свідомо обмежуємо себе в тілесних утіхах, коли утримуємось від надмірних веселощів і марнотних клопотів, а намагаємося частіше ходити до церкви чи молитися на самоті, почитати щось для душі корисне, — саме цей час дає можливість людині заглянути в свою душу, в кожен її куточок, осмислити, чи все в ній у порядку, чи не розвівся в ній бруд неправди й безчестя, чи не осів десь по куточках пил заздрості й злоби, чи світяться чистою любов’ю ті віконця, крізь які душа людська споглядає світ? І коли ми уважно проаналізуємо всі свої душевні порухи й помисли, коли зіставимо їх із Заповідями Божими, з тими вічними моральними цінностями, які є запорукою існування світу взагалі — ми побачимо, що й душі наші потребують отого «генерального прибирання», очищення від усього, що не тільки ближнім нашим, а й нам самим заважає бути щасливими. Бо найбільше щастя для людини — це життя у злагоді зі своєю совістю, із законами правди, в злагоді з Богом.
«Утримуючись від їжі, — промовляє Свята Церква в ці дні, — а не очистившись від злих пристрастей, ти даремно радієш, що не їси. Бо якщо Піст не послужить тобі до виправлення, то станеш неправдивцем і лицеміром в очах Божих і уподобишся злим духам, які ніколи не їдять».
Отже, хто хоче, щоб піст був корисним для нього, той, постячись тілесно, нехай поститься й духовно. Накладаючи піст утробі, нехай накладе піст і злим своїм думкам і примхам. Розум нехай поститься від суєтних помислів, пам’ять нехай поститься від злої думки. Воля нехай поститься від злого хотіння. Очі нехай постяться від злого бажання. Язик — від наклепництва, осуду, неправди, лихослів’я і будь-якого пустого слова. Ось яким повинен бути християнський піст, якого Бог від нас хоче. Хоче і вимагає. Дорожімо ж сприятливим часом посту для звернення до Бога, і повороту на шлях правди й спасіння через покаяння. І нехай Господь, Милосердний і Щедрий, допоможе нам у цьому. Амінь.
+ МАРК,
єпископ Одеський і Балтський УПЦ КП.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206