Переглядів: 846

Привиди з фортеці?

У той час, коли в місцевих засобах масової інформації не вщухають пристрасті, ламають списи Білгород-Дністровський міськвиконком і комунальне підприємство «Фортеця» з приводу того, де саме спорудити туалет на території Аккерманської твердині і не виключено, що без суду не дійдуть до згоди, всеукраїнська інформаційно-розважальна газета «События недели», можна сказати, приголомшила іншим.

Як повідомляє це видання, наша старовинна фортеця з багатющою історичною минувшиною розташована... в аномальній зоні. За переказами, тут спостерігалося багато дивного, незрозумілого. Так, досі точно невідомо, хто й коли саме побудував цю старовинну кам’яну фортифікацію. Цілком можливо, що існувала вона з прапрадавніх часів, ще до появи тут греків. Не всі знають, що під фортецею пролягла ціла мережа підземних ходів.

Краєзнавці Владислав Челпанов і Сарвар Скляр зібрали багато тутешніх легенд і свідчень. Як розповідали їм місцеві жителі, час від часу вони бачили дивні рогаті істоти, котрі з’являлися на поверхні невідомо звідки. Газета цитує турецького мандрівника Евлія Челебі, який в епоху Османської імперії побував у наших місцях під час перебудови фортеці в 1657 році. Що він побачив? Коли вичищали рів, несподівано відкрився вхід у велику печеру. Багато воїнів увійшли в неї і винесли звідти чимало пожовтілих людських черепів, але втричі більших від черепів його сучасників. Потім витягли кістки рук і ніг завдовжки по п’ять-шість ліктів. Знайшли фрагменти ребер і стоп два-три аршини завдовжки. Подивилися на цей «скарб» люди і мовили: «Все у волі Аллаха» та поклали все назад у печеру, замурували вхід.

Про істот з рогами на голові й до того ж дуже смердючих вперше заговорили в другій половині минулого століття. У збірнику «Легенди старовинного міста» Челпанов і Скляр пишуть: «Підлітки ловили рибу на березі біля фортеці і при місячному світлі помітили кілька людських фігур, які рухалися по фортечній стіні. На голові вони мали роги. Що ці істоти добували собі поживу, сумніви розвіялися після нападу на водія хлібного фургона. Той запам’ятав чиїсь сильні руки й гострий запах болота та сирості. Встиг ще побачити рогаті тіні на бруківці».

Різні версії щодо «рогатих» висували дослідники. Припускали, що, можливо, це румунські солдати-дезертири, котрі ховалися тут з часів війни. Адже форма пілотки нагадувала роги і в темряві їх цілком можна було сприйняти за монстрів. Та навряд чи це так.

Існує ще одна гіпотеза: либонь, на околицях стародавнього міста живуть мутанти або представники побічної гілки людства. Підтверджень нема ніяких. Описаної печери з дивовижними людськими останками поки що не знайшли.

Оскільки в районі фортеці іноді бачать НЛО, то виникла версія про інопланетне походження чудовиськ. І знову ніяких доказів.

Зустрічі з «підземними смердючками» закінчилися в кінці 1960-х, коли після землетрусу завалило підземні ходи фортеці. Могли знищити їх і випари метану.

Сприймати чи ні ці версії-припущення — справа кожного. Але те, що наша стародавня Аккерманська фортеця зберігає у собі силу-силенну нерозгаданих таємниць, сумніватися не варто. Епохи тисячоліть залишили там свій слід. Відкрити ж, пізнати їх — це вам не сьогоднішні суперечки в пошуках істини про дислокацію майбутнього туалету.

Олеся МИКОЛЬЧУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net