Переглядів: 6625

Чайлдфрі: як гілка сакури...

До розпаду СРСР люди, які не мали дітей, платили спеціальний податок на бездітність. Причому цей закон розповсюджувався не лише на сімейні пари, а й на чоловіків віком від 20 до 50 років і заміжніх жінок від 20 до 45. Вони повинні бути віддавати 6 відсотків зарплати державі. Вагомим виправданням бездітності було тільки безпліддя або неможливість народити за медичними показниками.

Хто усвідомлено не мав дітей — ніколи цим не хизувався. Таке не модно в країні, де пропагувалися такі цінності, як родина, діти, радянське безмежне щастя. На це спрямовувалися всі інструменти. Ну, хоча б, кінематограф: людині належало мати дитину наперекір всьому («Москва сльозам не вірить», «Вперше заміжня»). Народити маля означало самоствердитися та самореалізуватися. Хизуватися або гордитися добровільною відмовою від народження дітей — не прийнято. Тоді радянські люди не знали, що через небагато років з’являться ті, хто не лише вважатиме себе героями, а й активно пропагуватиме бездітний спосіб життя.

«Як гілка сакури:
цвітемо, але не плодоносимо»

«Чайлдфрі» — слово англійського походження, що означає «вільні від дітей». Ці люди вважають малечу тягарем, перепоною в житті, а вагітність — непотрібною функцією жінки. Сьогодні чайлдфрі — це вже субкультура. Та проти чого борються люди в країні, де ніхто нікого не зобов’язує народжувати? Натомість вони стверджують, що їхні права порушуються. Девіз «вільних» —  «як гілка сакури: цвітемо, але не плодоносимо».

На форумах чайлдфрі діти іменуються не інакше як «недогризками» та «опаришами», а жінки-матері — «свиноматками» та «рожалками». Нерідко там з’являються заклики «розібратися» з такими «свиноматками». Нецензурна лексика на адресу вагітних і батьків, картинки глузливого змісту,  в тому числі й над фото інвалідів або недоношених… Зокрема, відвідувачі форумів діляться своїми подвигами: дивіться, я кинув недопалок у візочок багатодітної родини...

Спільноти чайлдфрі загалом безперешкодно існують у соцмережах. До деяких можна вільно долучитися, до інших — тільки після перевірки адміністраторами групи. Таким чином вони убезпечують себе від небажаних гостей. 

Держава сприяє народжуваності,
обмежуючи чайлдфрі?

«Вільні» стверджують: їхні права  порушуються й обмежуються. Зокрема, неможливістю відокремити себе від світу дітей і вагітних. Мовляв, вони змушені слухати крики малечі або поступатися місцем вагітним у громадському транспорті. Навіть вдома ці люди не можуть розслабитися через крики  сусідських малюків або їхні голоси з вулиці. Немає спокою від дітлахів у кафе і ресторанах, на площах і в парках, магазинах продуктових чи бутиках одежі…

Інша суміжна тема, активно мусована в середовищі чайлдфрі, — як протистояти світу, який намагається змусити їх обзавестися дітьми? Як аргумент такого «примусу» —  постійні запитання сусідів або літніх людей у дворі про поповнення родини.

Обурилися «вільні» й коли прокуратура Санкт-Петербурга повідомила, що керівництво «В Контакте» заблокувало на її вимогу кілька груп та один особистий аккаунт. Прокуратура визнала: спільноти пропагували порушення прав неповнолітніх, зокрема «містилася вкрай негативна інформація із закликами до протизаконних дій стосовно дітей та матерів».  Натомість прес-служба «В Контакте» пояснила блокування кількох спільнот, у яких спілкувалися прихильники ідеології «чайлдфрі» не через вимогу прокуратури, а «через те, що в них містяться шокуючий контент та заклики різної спрямованості». У прес-службі зазначили: блокування спільнот не пов’язано з самою ідеологією «чайлдфрі».

На форумах «вільні» обговорюють теми їх складного життя: «ставлення рідних до того, що ви чайлдфрі?», «плюси-мінуси чайлфрі-пари», «нардепи мають намір збільшити податок для бездітних»... Деякі бездітні шукають собі на таких спільнотах супутника життя з однаковим світоглядом. Окремою темою є обговорення поваги до чайлдфрі. Чому суспільство їх не хоче і навіть не намагається зрозуміти?

На це питання дають відповідь психологи, пояснюючи, що особи, які вирішили не мати дітей, і чайлдфрі — це не одне і те ж. Наталія Ловейкіна зазначає: людина, яка прийняла зважене рішення не мати дітей, не відчуває безперервної гострої потреби обговорювати це рішення з іншими такими ж людьми, тим більше — займатися агітацією власної позиції.

Найбільш активна складова руху «чайлдфрі» — люди з важким дитинством: жертви батьківського насильства (психологічного і фізичного), інцесту, жорстокості, вихованці дитячих будинків. Усе, що стосується дитинства, викликає у них вкрай важкі переживання, повністю придушити які неможливо. Окремий, не надто численний прошарок чайлдфрі — безплідні люди, у яких захисний механізм набуває  таку, досить потворну, форму.

Дітей не хочуть —
із стерилізацією не поспішають

Убезпечити чайлдфрі від небажаних дітей може стерилізація. Це найрозповсюдженіший метод контролю за народжуваністю. Для жінок стерилізація полягає у штучному створенні непрохідності маткових труб хірургічним шляхом. Для чоловіків лікарі пропонують вазектомію — хірургічну операцію, при якій проводиться перев’язка сім’явивідних протоків. Однак квапитися з таким рішенням «вільні» не хочуть. Передусім посилаються на дороговизну процедури та наслідки для здоров’я. Втім, лікарі стверджують: ані гормональних збоїв, ані інших побічних наслідків операція не має для жодної із статей.

Вазектомію можуть зробити чоловіки старші 35 років, або які мають двох і більше дітей, чи ті, для чиїх дружин вагітність становить серйозну небезпеку здоров’ю. Вартість операції в середньому складає 4000 тисячі гривень.

Жінці також відмовлять в операції, якщо її вік не досяг 35 років чи вона не має двох дітей. Саме ці пункти в законодавстві чайлдфрі вважають обмеженням їхніх прав і свободи. Тому свій гнів вони виплескують на вагітних і вже батьків, мовляв, держава сприяє народжуваності, забуваючи про тих, хто дітей мати не бажає. Відтак обговорення цього суперечливого питання ведеться у відкритій та агресивній формі. Втім, воно теж порушується лише на рівні спільнот і форумів.

«Ми не проти чайлдфрі,
ми — за народжуваність»

Тим часом одеситка Наталія в свої 35 народила вже третю дитину, завдяки чому стала називатися багатодітною матір’ю. Її з чоловіком не лякає ані відсутність просторого житла, ані складність влаштування на роботу. Адже саме в продовженні роду пара бачить своє призначення і функції в житті. В дітях їхнє щастя та задоволення, незважаючи на безсонні ночі та важкі дні.

Тих, хто добровільно не хоче мати дітей, Наталя не розуміє, але й не засуджує. Проте агресивність «вільних» її лякає. На третій дитині вони з чоловіком вирішили спинитися. Однак стерилізуватися не хочуть, бо, народивши шість років тому другу дитину, теж вважали, що більше не народжуватимуть…

Тим часом у спільнотах чайлдфрі противники цього руху заспокоюють «своїх»: кількість прибічників бездітності з роками зменшиться, адже потомства по собі вони не залишать…

Інна ЯКИМЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua