Переглядів: 835

Зі своїм Шевченком у серці

Тривають святкові пошанування Тараса Шевченка. Щирим словом про нього освятили своє нове приміщення (або, як нині кажуть, офіс) працівники туристичної агенції «Аквавіта Тур». Запросили гостей. Красиві, розумні та самодостатні ділові жінки говорили про українського генія.

У нинішній глухий і тривожний час, коли триває неоголошена війна проти всього українського — національної культури, правдивої історії, а передусім — проти мови, дуже важливою є будь-яка ініціатива знизу, так би мовити, від громадянського суспільства, яке в Україні ще лише випускає маленькі паростки. Розуміння цих проблем у середовищі як інтелігенції, так і людей бізнесу, тих, котрі, властиво, якраз і є основою суспільства, має величезне значення. Сьогодні у тій сфері, яку звемо бізнесовою, державна мова не має належного пошанування. Тому приємно подивувало та зродило певні надії таке зацікавлене ставлення до української культури, української мови. Відкриваючи урочисте засідання, директор агенції Тетяна Юркова сказала:

— З весною починається нове життя, з’являється прагнення якихось перемін, з весною знову приходить до нас Тарас Шевченко. Він закликає нас до оновлення. Пишучи оті свої славетні рядки

І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом,

поет мав велику надію, що його заповіти будуть виконані.

Й запропонувала взяти за традицію щовесни у ці дні збиратися у цій залі для пошанування Тараса Шевченка та висловила надію, що в рік 200-ліття національного Пророка про нього тут говоритимуть винятково українською мовою.

— Підготовка до ювілею повинна змінити на краще ситуацію з державною мовою. А цього можна досягти лише ініціативою знизу, треба вивчати, розуміти, знати мову країни, у якій живеш, це ознака культури, — закликала президент Європейської асоціації ділових жінок Ілона Згурова. — Це був великий українець, для мене він не просто символ національної культури, він був основоположником нашої літературної мови.

Саме так, нам треба позбуватися совкової звички не думати, бо за тебе, мовляв, думають зверхники, не чекати якихось вказівок «згори» — їх не буде, як писав Тарас Шевченко, «добра не жди, не жди сподіваної волі, вона заснула, цар Микола її приспав…» — далі всі знають. Тож треба самому йти до усвідомлення себе громадянином своєї  країни, йти до правди, йти до Шевченка, й тоді наче розвидниться перед кожним. Від нас усіх залежить лад у державі. Й саме жінки можуть дуже багато зробити.

Тож не випадково на зібранні наголошувалося на особливій ролі жінки в суспільстві. Про це говорила у своєму вітальному слові президент жіночого клубу Європейської бізнес-асоціації Анна Варбанець, обравши для свого виступу тему жінки у творчості поета. Про Шевченка-художника як модерніста у своєму часі та митця-нонконформіста говорив спеціальний гість зібрання, заслужений художник України Сергій Савченко. А також розповів про цьогорічну художню виставку до Шевченківських днів, тема якої — контекст життя і творчості Шевченка — була добре сприйнята одеськими митцями.

— Відкриття виставки традиційно відбувається у форматі конференції, на яку запрошуємо істориків, філологів, культурологів, письменників… Ідея такої співпраці: інформаційно наситити тему, адже характер творчості Тараса Шевченка дуже абстрактно мислиться сучасниками…

Про Шевченківські дні як свято українського духу мовив ще один гість, президент Одеської асоціації туристичних агенцій Олександр Грабовський.

— Коли ми говоримо про Україну, то кожен повинен  запитати себе, що  він може зробити, щоби його Батьківщина стала трохи привабливішою для інших. Ми нарікаємо на різні перешкоди, на час… Перед Шевченком стояли перешкоди значно більші, але він здолав усе…

Тарас Шевченко і сучасність… Цю дуже діткливу, гостроактуальну тему запропонувала присутнім Світлана Бондар, викладач кафедри журналістики ОНУ ім. І. І. Мечникова.

— Я бачу своє завдання у тому, щоби кожен вийшов звідси зі своїм Шевченком у серці. Забронзовілий поет — холодний. І плакати над ним також не треба. Він став духовним лідером великої нації, котра ще не скоро зможе дозволити собі мати справжнього лідера… Він унікальний для всього світу…

Під час визвольної боротьби, коли в Україні вирували страшні події, і ті, й ті їх учасники йшли під гаслами Тараса Шевченка. Такого не знає світова історія. Кожен щиро вважав, що вболіває за Україну, хоче їй добра…

Промовець нагадала присутнім про те, як у Моринцях, на батьківщині Шевченка, дітям заборонили читати на святі  «Розриту могилу». У ХХІ столітті в Україні боятися Шевченка — це багато про що свідчить. А на закінчення прочитала його баладу «Лілея».

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net