Переглядів: 1091

Театр — священний храм

Нещодавно прочитала в газеті «Чорноморські новини» відгук про зустріч із прекрасним («Прилучення до театру») учительки успенівської школи, що в Саратському районі, А. Соколової. Пораділа за учнів, які одержують такий духовний харч, за вчителів, яких чекають творчі відкриття в проекті «Розвиток національної драматургії і театру», незрівнянна естетична насолода. А ще була приємно подивована прагненням педагогів та учнів Саратського району до пізнання української культури, намаганням жити творчо й цікаво.

Кажу так, тому що сама недавно побувала в гостях у розівській школі на запрошення вчителів. Якось вони дізналися про мою творчість, підготувалися до зустрічі з письменницею. Чула й про цікаве життя в ярославській школі. Пораділа за учнів, яких виховують творчі вчителі.

Можливо, так би й була вщерть переповнена позитивними емоціями від газетного матеріалу, якби не згадка в ньому про «великого критика В. Бєлінського».

Так, «великий» він своєю малістю й жовчним критиканством. Після кількох невдалих спроб стати письменником почав займатися перекладами та писати рецензії на твори. Про «демократизм» Бєлінського свідчить його відгук на арешт Тараса Шевченка: «Этот хохлацкий радикал написал два пасквиля — на государя императора и государыню императрицу. Я не читал этих пасквилей, и никто из моих знакомых не читал… Шевченку послали на Кавказ солдатом. Мне не жаль его, будь я его судьею, я сделал бы не меньше…» А ще невтомний Віссаріон Григорович писав: «Одна скотина из хохлацких либералов, некто Кулиш (экая свиная фамилия!) напечатал историю Малороссии, где сказал, что Малороссия должна отторгнуться от России или погибнуть. Ох эти мне хохлы! Ведь бараны, а либеральничают во имя галушек и вареников со свиным салом!»

Звісно, Бєлінському на образу ніхто не відповів. Правда, Куліш своєрідно мстився: у приватному листуванні він завжди, ніби ненароком, плутав прізвище Бєлінського з Булгаріним — агентом III відділення імператорської канцелярії.

Але був один «хохол», щоправда, не ліберал, хоч і любив дуже вареники, котрий не змовчав. Це був Микола Гоголь. Бєлінський розгромив його «Вибрані місця з листування з друзями», і Гоголь образився страшенно й сів писати відповідь. Перший лист був довгий, сердитий і закінчувався так: «Вы даже университет не закончили, вам надо учиться — учитесь!» Але цей лист не пішов до адресата. Пішов інший, коротко-стриманий, де замість «учитесь» було написано «лечитесь». І то без іронії, Бєлінський справді дуже хворів. Але нас у даному випадку цікавить Гоголь: чому він не послав сердитого листа? Адже лист був цілком приватний, та й жили вони з Бєлінським тоді за кордоном, далеко від рідної цензури. Можна тільки здогадуватися, що надіслати образливого листа М. Гоголю завадила «хохлацкая» шляхетність і моральна вищість.

А «революціонер-демократ» В. Бєлінський, може, для когось і великий, та не для нас. Повернімо свої погляди на істинно великих українців — творців національного театру: Марка Кропивницького, Михайла Старицького, братів Тобілевичів, Марію Заньковецьку, Леся Курбаса та багатьох інших, які в надскладних умовах національного гніту служили своїм мистецтвом рідному народові. Повторімо ж за Іваном Карпенком-Карим дорогі слова: «Театр — священний храм для мене!»

Валентина СИДОРУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net