Олександр КОХАНОВСЬКИЙ: «Музика — це ключ до самопізнання»
Говорячи про відомого театрального режисера Дмитра Богомазова, одразу згадуєш авангардного композитора Олександра Кохановського, який уже не перший рік пише музику до його експериментальних вистав. А потім на думку спадають слова Ніцше: «Потрібні нові вуха для нової музи». І тоді хочеться продовжити: і нові очі — для нових вистав…
До Одеси киянин Олександр КОХАНОВСЬКИЙ прибув, аби озвучити відреставрований Національною кіностудією ім. О. Довженка шедевр українського німого кінематографа — фільм «Навесні» Михайла Кауфмана. Це вже не вперше кафе-клуб «Юля-85» організовує кіноперформанс для тих, хто має «нові вуха» та «нові очі»…
— Років зо п’ять тому до мене потрапив самвидавський диск одеської музичної формації «Ukr.tele.com», де ви вказані одним з авторів музики. Відтоді я намагаюся второпати: чому талановиті українські композитори видаються самотужки?
— Як на мене, композитори зокрема та митці загалом є провідниками певної інформації, яка сходить з вищих сфер. І не має значення, яким чином ця інформація розповсюджується. Сьогодні безліч всесвітньо відомих музикантів вважає нормальним розповсюджувати свої твори через мережу інтернет, причому абсолютно безкоштовно. І я теж не переймаюся, ким, коли і де мої твори будуть почуті. Аби лише були почуті.
— Тобто держава не винна в тому, що молоді таланти популяризують себе самотужки? Адже культурного менеджменту, як інституту, який мав би цим займатися, в Україні не існує…
— Можливість заявити про себе в українських композиторів все ж таки є. Щороку в Києві, та й в Одесі теж, проводяться музичні академічні фестивалі. Шкода тільки, що твори, які, зазвичай, спеціально пишуться для таких подій, виконуються усього один раз. На тому-таки фестивалі. І мене це завжди гнітило… Працюючи в театрі, я тішуся, що мої твори житимуть довше, ніж один день, — принаймні доти, доки житиме вистава.
— Біографія композитора та біографія людини — це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці, це не одна й та сама біографія. Коли ви «народилися» як композитор? Тобто коли ви вперше так себе назвали чи усвідомили?
— Вперше я спробував себе як композитор у «постучилищний» період, закінчивши музичне училище імені Глієра, наприкінці 1980-х, у творчій групі «Цукор — біла смерть», куди також увійшли мої однокурсники. Музика, яка тоді у нас народжувалася, була автономною, авторською. Певно, з того часу й можу відлічувати свій композиторський вік. Адже композитором може називатися тільки той, хто виробив свій власний стиль подачі твору.
— Це стосується також художників, письменників, архітекторів…
— І це пов’язано, як на мене, з вищими силами: тільки той, кому даний талант, працюючи над собою, колись-таки виробить свій неповторний творчий «почерк». Безталанна людина, яких би зусиль вона не докладала, цього не досягне.
— Ви також озвучували фільми на замовлення Гете-Інституту: «Носферату — симфонія жаху» Мурнау, «Втомлену смерть» Ланга. Загалом вам легше працювати «на замовлення» чи імпровізувати, не обмежувати фантазію темою твору?
— Зімпровізувати? Для мене це не проблема! Хоча справа ця не всім до смаку і снаги. Адже в наших консерваторіях взагалі не заохочують імпровізувати і не навчають цьому так, як це робиться на Заході. Пам’ятаю, ще студентом, я грав на фортепіано тридцять хвилин по нотах, а потім сорок хвилин імпровізував на композицію, щойно виконану. І коли я працював у класах з доброю акустикою, моя викладачка прибігала і бідкалася… Натомість саме імпровізація проявляє композиторський хист.
— А Богомазов висуває вам якісь умови? Дозволяє імпровізувати?
— Це демократичний режисер, який ставить свої п’єси, витягуючи з кожного — з хореографа, з художника-декоратора, зі звукорежисера — найкраще, на що той здатен, цікавиться нашим баченням п’єси. І як режисер спрямовує нас у потрібному йому руслі. При цьому ніякого тиску з його боку ми не відчуваємо.
— У Штокхаузена є цикл «Світло», до якого входить твір, написаний для квартету та гелікоптерів. Подібні експериментальні речі, здається, — більше гра для розуму, теорія музики, ніж музика.
— Так, це вища математика у музиці, розрахована на вузьке коло слухачів, спроможних розкодувати, зрозуміти твір. Та це здебільшого — гессівська гра в бісер. Такі твори я сприймаю, розумію, однак не відчуваю в них гармонії. Втім, це справді музичне надбання.
— Пишучи авангардну музику, ви займаєтеся музикою і тільки музикою, чи це також, до певної міри, протест мейнстриму?
— Скоріше, це існування в паралельному світі, а також спосіб пізнати себе. Для себе я вирішив, що саме заради самопізнання існує людина. І музика — один з ключів до самопізнання. Коли я пишу музику, я намагаюся розібратися у собі.
— То як, розібралися?
— Ще ні, та самопізнання — це ж процес завдовжки в життя…
Наостанок. Оскільки друкована преса не дає змоги зацитувати музичний твір — не дає змоги йому прозвучати, — ще один вислів Ніцше: «Без музики життя було б помилкою». Хіба ні?
Розпитувала
Олена МИЛОСЕРДНА.
P.S. Подивитися «Навесні» — кіношедевр Кауфмана, озвучений Олександром Кохановським можна, перейшовши за посиланням: http://www.ex.ua/view_storage/561689333181.
О.М.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206