Переглядів: 4770

В Україну повернулася савка

Рідкісного пернатого з блакитним дзьобом — савку — чисельністю 30 особин зареєстрували експерти Українського товариства охорони птахів на озері Ярилгач (Західний Крим) під час міжнародних синхронних обліків гусеподібних, що проходили в минулі вихідні на півдні України, в Болгарії та Румунії.

Цей глобально вразливий птах, абориген Палеарктики й релікт давнього моря Тетіс, у другій половині ХХ століття став надзвичайно рідкісним видом на території нашої країни. Савка — глобально вразливий вид качок у світі, занесена до Міжнародного червоного списку (має статус «У загрозливому стані») і до Червоної книги України.

«Реєстрація савки є надзвичайно важливою подією для України, оскільки це свідчення того, що наші водно-болотні угіддя за своїм значенням повною мірою відповідають міжнародному рівню», — каже Олег Дудкін, директор Українського товариства охорони птахів. «А ще приємно, що ця новина збіглася зі святкуванням Міжнародного дня водно-болотних угідь, який у світі відзначали 2 лютого», — додає він.

За два дні обстежень прибережної зони Азово-Чорноморського регіону від Дунаю до Керченського півострова, яка є ключовою територією зимівлі гусей в Україні, фахівці вели облік усіх видів водних і коловодних птахів, що наразі зимують на водно-болотних угіддях нашого півдня, а також фіксували негативні чинники, що загрожують пернатим і водоймам, які є їхньою домівкою. Окрім савки, орнітологи зареєстрували також такі червонокнижні види, як казарка червоновола, баклан чубатий і лебідь малий.

Результати дводенних спостережень засвідчили, що водно-болотні угіддя півдня України в лютому зберегли своє надзвичайно високе значення як середовище існування водоплавних і коловодних птахів. Тут продовжують свою зимівлю десятки тисяч гусей білолобих, різноманітних качок, лебедів, чапель, куликів, мартинів, а серед них і такі рідкісні види, як савка і казарка червоновола.

Поряд із цінними знахідками птахів команди орнітологів зафіксували й тривожні факти загроз на водно-болотних угіддях, де тримаються зимуючі водоплавні птахи. Зокрема, узбережжя озера Ярилгач, де наразі зимує савка, а також сотні інших качок, куликів і мартинів, незаконно забудовують. Будівельники засипають приозерні солонці, порушують берегову зону та забруднюють воду в озері. Забудовники знищують і надзвичайно цінні водно-болотні угіддя, порушуючи українське природоохоронне законодавство та міжнародні угоди. Природоохоронці переконані: якщо такі дії не зупинити, існує висока ймовірність втрати цього унікального водно-болотного угіддя, а разом з ним і рідкісних видів птахів, зокрема савки, яка тільки-но почала відновлювати свою чисельність у нас і з’являтися взимку на території України.

Ольга ЯРЕМЧЕНКО,
директор природоохоронних проектів.
Українське товариство охорони птахів.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net