Переглядів: 6649

«Заморожені» квадрати, або Інвестори таки змусили владу зробити крок назустріч

Як повідомляли «ЧН» в попередньому номері газети, нещодавно обдурені інвестори, які вклали власні та кредитні кошти в будівництво житла, але й досі не дочекалися новосіль, оголосили про початок довгострокової акції «Стоп, афера в будівництві!». Вони пообіцяли зробити все, аби чиновники звернули увагу на їхню проблему, навіть збиралися провести 5 лютого масовий мітинг під стінами облдержадміністрації. Зважаючи на те, що власників не збудованих квартир на Одещині більше 10 тисяч, акція справді могла стати велелюдною. Влада підготувалася: цього дня на площі перед ОДА з самого ранку чергували наряди правоохоронців. Однак мітингувальники там так і не з’явилися. Натомість близько сотні людей мирно стояли під одним з одеських бізнес-центрів, де проходила прес-конференція за участю представників міської та обласної влади і вповноважених від інвесторів.

Ініціативна група інвесторів ви­рішила відмовитися від мітингу, оскільки влада оперативно пішла їм назустріч. Так, уже за кілька днів після прес-конференції обманутих власників квартир у недобудовах, яка відбулася 31 січня, в одеських ЗМІ почали з’являтися заяви на цю тему заступника голови ОДА Валерія Матковського. А на початку нинішнього тижня, 4 лютого, за його участю відбулося засідання регіональної ради з питань створення та забезпечення функціонування об’єд­нання співвласників багато­квартирних будинків, де обговорювалися проблеми створення ОСББ, у тому числі в новобудовах, питання тарифоутворення, процедури державного регулювання за­значеного процесу, експлуатації новобудов тощо. Торкнулися на за­сіданні і проблем власників квартир у «заморожених» висотках. Наступного дня відбувся «круглий стіл», присвячений саме недобудовам, де влада шукала шляхи вирішення проблеми разом з представниками громадської організації «Захист прав інвесторів новобудов і власників житла «Права справа».

Отож про все по порядку.

На Одещині сьогодні зареєстровано близько 800 ОСББ. Звісно, більшість з них — в Одесі, Іллічівську та Южному. В інших містах обласного підпорядкування ситуація значно гірша. Оскільки створення ОСББ наразі справа не проста, співвласники багатоквартирних будинків не поспішають об’єднуватися. Існує багато недоліків на законодавчому рівні, неясностей щодо створення технічного паспорта на житловий будинок, визначення власника. Постійні проблеми виникають в існуючих ОСББ з монополістами у сфері житлово-комунальних послуг, як-от з «Одесаобленерго», «Інфокс-водоканалом» тощо. Щодо останніх Валерій Матковський запевнив, що ця проблема вирішувалася більше трьох місяців і 18 січня з монополістами підписано відповідний договір.

Що ж до інших болючих питань, то, за словами чиновника, нещодавно відбулася нарада з проблем роботи ОСББ за участю нового міністра. Саме це підштовхнуло регіональну владу до проведення подібного зібрання і на рівні області, щоб визначитися з проблемами і згодом ознайомити зі своїми пропозиціями владу на вищому рівні. «Нинішню нараду ми провели, щоб почути про ті проблеми, з якими стикаються керівники ОСББ, і знайти шляхи їх вирішення, а також направити пропозиції в Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, аби сформувати єдиний підхід до ви­рішення проблем, у тому числі і на законодавчому рівні», — сказав Валерій Матковський.

Тепер до питання довгобудів. Загалом, за даними Валерія Матковського, в Одеській області нараховується близько 60 проблемних недобудов, 28 з них — в Одесі. Посадовець підкреслив, що торік цим питанням на обласному рівні займалася відповідна комісія, причому, вважає він, досить ефективно. Чому вона припинила активну роботу — невідомо, однак зараз, за розпорядженням голови ОДА Едуарда Матвійчука, робота відновлена. Про це Валерій Матковський сказав і під час «круглого столу» за участю інвесторів недобудованих багатоповерхівок, додавши, що в комісію будуть включені троє представників громадської організації «Захист прав інвесторів новобудов і власників житла «Права справа».

Посадовець підкреслив, що механізму вирішення проблем, спільного для всіх, не існує. Тут потрібен індивідуальний підхід до кожного будинку. Так, є об’єкти, де люди роками чекають початку бу­дівництва. «Є дуже складний об’єкт, де на будівельному майданчику досі стоїть старий будинок, і в ньому проживають люди», — розповів Валерій Матковський. А є й майже добудовані багатоповерхівки. Чиновник підкреслив, що зустрічі з недобросовісними забудовниками відбуваються. Деякі з них навіть обіцяють до кінця року добудувати свої об’єкти і здати їх в експлуатацію. Окрім спілкування, робоча група вже почала збирати інформацію щодо точної кількості «заморожених» будівництв та стадій готовності кожного. «Зараз у місті 19 основних майданчиків недобудованого житла, інвестори яких до нас звернулися і проблемами яких ми будемо займатися в першу чергу», — відзначив він.

Представник громадської орга­нізації «Захист прав інвесторів новобудов і власників житла «Права справа» Олег Михайлик, у свою чергу, під час «круглого столу» виголосив перелік вимог інвесторів. І найголовніша з них — робота над тим, щоб недобросовісні забудовники не отримували нових майданчиків для будівництва, допоки не «здадуть» свої «борги». «Виділення нових майданчиків забудовникам, які мають довгобуди, — це співучасть у цій афері. Поки не буде гарантії, що інвестори довгобудів отримають свої квартири, я вважаю, що видавати нові майданчики боржникам — це неправильно», — сказав він. Крім цього організація вимагає проведення детальної інвентаризації всіх довгобудів в Одеській області із залученням правоохоронних органів, визначення їх реального ступеня готовності та техніко-економічних показників, зокрема вартості робіт для завершення об’єктів і введення їх в експлуатацію. Також пропонується створити гарантійний фонд будівництва за рахунок коштів потенційних забудовників і місцевих бю­джетів, поставивши його під контроль громадськості.

Робоча група, за словами Олега Михайлика, має заслухати звіти всіх забудовників на своїх засіданнях, витребувати у них плани щодо завершення будівництва і визначити реалістичність їх виконання із за­значенням джерел фінансування. Інвестори переконані, що влада, на відміну від них, може натиснути на забудовників, можливо, надати їм кредити, якщо ті збанкрутіли, або ж передати проблемні будівельні майданчики іншим будівельним компаніям. Головне, щоб при цьому збереглися права тих інвесторів, які вже придбали квартири в недобудовах. При цьому фінансові ресурси для забезпечення рентабельності нового забудовника пропонується знайти за рахунок продажу вільних площ і забезпечення преференцій з боку міськради та обладміністрації.

Вислухавши всі вимоги інвесторів, Валерій Матковський пообіцяв їх вивчити, а також повідомив, що перше засідання робочої групи відбудеться вже наступного тижня, причому підхід до кожного майданчика спочатку обговорюватиметься з ініціативною групою. А ще він додав, що на засідання робочої групи запрошуватимуть власників фірм-забудовників. Якщо такі за­прошення ігноруватимуться — всі матеріали щодо недобудованого житла передаватимуться в правоохоронні органи.

Людмила ІВАЩЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua