Плата за землю: хто і скільки
Нормативна грошова оцінка земель — одна з основ ефективного використання земельних ресурсів. Це база для встановлення обґрунтованих платежів за землю, зокрема розрахунку орендної плати та визначення земельного податку.
Як визначають нормативну грошову оцінку земель, як впливає вона на податок на землю, де і як отримати інформацію про нормативну грошову оцінку своєї ділянки, — розповідає начальник управління ринку та оцінки земель Держземагентства України Анатолій КОЛОСЮК.
— Навіщо потрібна нормативна грошова оцінка земель?
— Така оцінка є основою для визначення плати за оренду земельних ділянок, розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні ділянок тощо. Її проводять на землях усіх категорій та форм власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи на підставі договору.
— Як часто проводять таку оцінку?
— Для земельних ділянок у межах населених пунктів (незалежно від їх призначення) та ділянок сільгосппризначення за межами населених пунктів таку оцінку проводять не рідше як раз на 5—7 років. А для ділянок несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів — раз на 7—10 років.
— Як обраховується нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення?
— Попередню оцінку проводили у 1995-у. Щороку її індексували, але вона була далекою від реальної вартості землі. У 2012 році вперше переглянули коефіцієнт рентного доходу, встановивши його на рівні 1,756. Він суттєво збільшив нормативну грошову оцінку земель та наблизив її до сучасних економічних реалій. Наразі найдорожчі, відповідно до нормативно-грошової оцінки, землі у Черкаській, Хмельницькій, Донецькій, Херсонській областях та в Криму — понад 23 тисячі гривень за гектар. У західних областях, де земля менш придатна для землеробства, її оціночна вартість нижча.
— Чи можна самому обчислити нормативну грошову оцінку своєї земельної частки (паю)?
— Так. Наприклад, площа ріллі, що припадає на земельну частку (пай), становить 1,4 га; нормативна грошова оцінка 1 га ріллі, що припадає на земельну частку (пай), проведена станом на 1 липня 1995 року, становить 10000 грн. Щоб визначити, якою є нормативна грошова оцінка вашої ділянки сьогодні, її слід помножити на коефіцієнт рентного доходу та на індекс інфляції, який нині становить 3,2.
Перше. Насамперед розраховуємо нормативну грошову оцінку 1 га земельної частки (паю), проіндексовану станом на 01.01.2012 року: 10000 грн х 3,2 (індекс інфляції, який щороку визначається Кабміном) х 1,756 (коефіцієнт рентного доходу) = 56192 грн.
Друге. Розраховуємо нормативну грошову оцінку земельної частки (паю) площею 1,4 га: 1,4 х 56192 = 78669 грн.
— Як, знаючи нормативну грошову оцінку земельної частки (паю), вирахувати розмір плати за його оренду?
— Указ президента встановив рекомендований розмір орендної плати не нижче 3% від нормативної грошової оцінки орендованої ділянки. Отже, в нашому прикладі, мінімальна сума орендної плати за земельну ділянку (пай) площею 1,4 га має становити 3% від 78669 грн, тобто 2360 грн (78669 х 0,03 = 2360). Хочу нагадати, що пункт про індексацію нормативної грошової оцінки земель, і, відповідно, перегляд плати за оренду земельної частки (паю), потребує чіткої та детальної фіксації у договорі про його оренду.
— Де можна взяти інформацію про нормативну грошову оцінку конкретної ділянки?
— Треба подати заяву на отримання такої інформації до територіального органу Держземагентства. Результатом має бути витяг із технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель. Також інформацію про нормативну грошову оцінку можна знайти на сайті Держземагентства у розділі «Ринок земель». Згодом ця інформація буде на публічній кадастровій карті. Утім, офіційним документом, що підтверджуватиме оцінку ділянки, лишатиметься витяг із технічної документації.
— Скільки часу потрібно для отримання цього витягу?
— Термін не повинен перевищувати 7 робочих днів. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів від 23 травня 2012 року «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів та Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів)».
— Саме цей витяг потрібен для обчислення суми плати за землю?
— Так. Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу, встановлено ставку податку за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, нормативну грошову оцінку яких проведено, незалежно від місцезнаходження (в межах чи за межами населених пунктів), — 1% від їх нормативної грошової оцінки.
— Людині кожного разу, щоб сплатити податок, треба отримувати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки?
— Чинне законодавство передбачає саме такий порядок. Утім, наразі реалізується пілотний проект обміну базами суб’єктів та об’єктів між Державним земельним агентством та Державною податковою службою. Сенс проекту саме в тому, аби людям не треба було щоразу ходити по довідки. Автоматизована система сама формуватиме податок.
— На якій стадії зараз реалізація цього проекту?
— Триває обмін базами, відпрацьовується механізм формування податку. Передбачається, що вже нинішнього року проект працюватиме в реальному режимі.
Матеріал надано «ЧН» у рамках інформаційної кампанії проекту Світового банку «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру».
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206