Голгофа для померлих та живих
Нещодавно до мене, як до редактора сайта та журналіста, звернувся мешканець нашого району з проханням оприлюднити його історію. В селі, в своїй хаті, замерзли насмерть два його далекі родичі. Один з них — 70-річний чоловік, який переніс інсульт, а другий — його 46-річний син. Трагедія. І сталася вона якраз наприкінці грудня 2012-го, коли набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс. Із слів мого співрозмовника, хоча слідча група міліції і не виявила ознак насильницької смерті, її працівники зажадали везти обидва трупи в ананьївський морг на обов’язкову експертизу.
Як відомо, з 19 листопада 2012 року набув чинності новий КПК, у якому прописаний новий порядок поховання померлих. І якщо до цього діяв наказ Генпрокуратури, МВС і МОЗ України від 25.10.2011 року про «Порядок взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури» при встановленні факту смерті людини, згідно з яким потребу судмедекспертизи визначала міліція, то з кінця 2012-го запроваджено новий порядок:
«Стаття 238 Кримінального процесуального кодексу «Огляд трупа»
1. Огляд трупа слідчим, прокурором проводиться за обов’язкової участі судово-медичного експерта або лікаря, якщо вчасно неможливо залучити судово-медичного експерта.
2. Огляд трупа може здійснюватися одночасно з оглядом місця події, житла чи іншого володіння особи з додержанням правил цього Кодексу про огляд житла чи іншого володіння особи.
3. Після огляду труп підлягає обов’язковому направленню для проведення судово-медичної експертизи для встановлення причини смерті.
4. Труп підлягає видачі лише з письмового дозволу прокурора і тільки після проведення судово-медичної експертизи та встановлення причини смерті».
(Джерело: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4651%D0%B2-17)
Тобто зараз, навіть якщо немає ознак насильницької смерті, міліція або прокуратура зобов’язані направити труп на судово-медичну експертизу. Інакше прокуратура не надасть дозвіл на поховання. Заручниками такої ситуації, яку не можна назвати ні людяною, ні гуманною, стають відтепер усі громадяни України — і мертві, і живі. Адже смерть близької людини і так є величезним горем для сім’ї, але нині від «рідної держави» додається ще трохи пекла у вигляді поневірянь, пов’язаних з отриманням дозволу на проведення поховання тільки після розтину.
Та повернемося до нашої історії. Чи потрібно нагадувати, яка у другій половині грудня була погода, коли сільські дороги засипало снігом і взагалі важко було куди-небудь виїхати?.. В даному випадку ситуація ускладнювалася ще й тим, що у двох померлих чоловіків не було багатих чи просто близьких родичів, які могли б сплатити всі пов’язані з цим витрати, знайти машину для перевезення і т.п. До того ж в Ананьєві нема районного судмедексперта, що само по собі є абсурдним. Судмедексперт постійно перебуває в Любашівці і відмовляється приїжджати в Ананьїв щодня. Навіть на медичний огляд побоїв, у разі необхідності, та отримання експертної довідки мешканцям Ананьєва доводиться їздити в Любашівку. У даному разі вже після того, коли з великими труднощами небіжчиків усе ж доставили в морг, мусили ще добу чекати судмедексперта, потім заправляти його машину бензином, потім платити в морзі по 100 гривень за одягання померлих...
Можна також довго описувати і всі круги пекла ананьївськими владними коридорами — від сільського голови, який байдуже поставився до загибелі селян і не надав хоч який-небудь транспорт, мовляв «вам надо — шукайте самі», до прокуратури і райради, де прикривалися інструкціями, розкладом прийомів (виявилося, що у голови райради день прийому громадян — вівторок, тому в спілкуванні з відвідувачем, виборцем врешті-решт, було відмовлено), «зайнятістю»… Питання відвезення тіл у морг вирішувалося на рівні голови райдержадміністрації, який дзвонив головному лікареві у районну лікарню і просив надати автомобіль швидкої допомоги... Батька і сина поховали аж на четвертий день — не за людськими і християнськими законами.
Сьогодні подібна ситуація, в різних її варіаціях, повторюється, припускаю, по всій Україні, громадяни якої стають заручниками нерозумних і бездушних депутатів, що пишуть дурні та аморальні закони. Що коштує лише ініціатива ухвалення ще одного дивного закону — про обов’язкове донорство органів? І це в той час, коли стають відомі випадки про кримінальну торгівлю органами, в тому числі і з моргів, як це нещодавно було, наприклад, у Миколаєві?
Залишається тільки сподіватися, що депутати нового скликання ВР повернуться до обговорення абсурдних положень нового КПК і приведуть його у відповідність до європейської практики, де судово-медична експертиза потрібна лише у разі явних ознак насильницької смерті. А поки що у нас, як кажуть у народі, «і померти спокійно не дадуть».
Олександр ШХАЛАХОВ,
член НСЖУ, редактор сайта «Ананьїв-інфо».
Від редакції. На жаль, ситуація, описана автором, може трапитися у будь-якому селі чи місті. З розповідей людей знаємо, що у найсумнішу мить, коли відходить у вічність хтось із рідних, справді важко зорієнтуватися: до кого звертатися і представники яких органів на що вповноважені. А відтак запрошуємо всі компетентні структури до обговорення порушеної проблеми та до розтлумачення нових положень КПК, які неоднозначно тлумачаться громадянами.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206